Kinoanın 10 Faydası

tarafından
1116
Kinoanın 10 Faydası

Kinoanın 10 faydası, kinoa tahıl ailesinden olmayan ama tahıl gibi kullanılan, Güney Amerika’da And dağlarında yetişen bir bitkidir. Yüzyıllar öncesinde İnkalar tarafından ana besin kaynağı olarak kullanılan bu bitki, değeri anlaşıldığında son derece popüler hale gelmiştir.

Öyle ki NASA,  uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kinoa kullanmıştır. Hatta Birleşmiş Milletlerce, 2013 yılı Kinoa yılı ilan edilmiştir. Kinoa pirinç yahut arpa gibi pişirilebilmektedir ve pişirme süresi de pilava gör daha kısadır. Kinoa 10-15 dakika gibi kısa bir sürede pişirilebilmektedir. Beyaz, kırmızı ve siyah kinoa olmak üzere 3 çeşidi vardır.

Süper besin kinoanın faydaları da hayli şaşırtıcı. Bu küçücük tahıla benzer taneciklerde bakın ne maharetler gizli.

[reklam id=1]

Kinoa tohumları tam protein içerir. Vücudun gereksinimi olan neredeyse bütün amino asitleri ihtiva eder. Tam protein içeren bitki çeşidi son derece az olduğu için, kinoa bilhassa vejateryenler için son derece zengin ve besleyici bir yiyecektir.

Üstelik protein kaynağı olmasına rağmen kolesterol ve yağ ihtiva eden hayvansal gıdalara nazaran çok daha hafif ve sağlıklı bir protein kaynağıdır.

Kinoa glüten içermemektedir. Bu yüzden de çölyak hastaları ve glütensiz beslenme rejimi uygulayanlar için son derece ideal bir besindir.  Kinoa kullanarak glüten içermeyen ekmek, çörek gibi hamur işleri  yapmak mümkündür. Kinoayı yulaf gevreği muadili olarak da kullanabilirsiniz.

Kinoanın 10 Faydası 1

Kinoa her ne kadar kalorisi düşük bir besin olmasa da diyet listelerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır; zira kinoa hem protein açısından oldukça zengindir hem de yüksek oranda lif içerir. Bu sebeple de diyet listelerinde sık sık kullanılır. Ama yine de kalorisinden ötürü ölçüyü kaçırmadan tüketmek yerinde olacaktır.

Kinoa diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla besin lifi içerir ki bu da kinoa tüketiminin bağırsak tembelliğine karşı son derece sağlıklı ve kesin bir çözüm olduğunu ortaya koyar. Besin lifinin şeker hastalarında kan şekerini dengeleme konusunda önemli bir etken olduğu da ortaya konmuştur. Kinoa tüketimi ayrıca kabızlık sebebiyle ortaya çıkan hemoroidi de önler.

Kinoa manganez de içerir ve bir antioksidan olan manganez, hücre hasarına karşı koruma sağlayan özelliği ile hücre yapısını korur. Kinoanın böylelikle serbest radikallere karşı da savunma yaptığı rahatlıkla söylenebilir..

Kinoanın 10 Faydası 2

Süper besin kinoanın faydaları bu kadarla sınırlı değil. Demir açısından da hayli zengin olan kinoa, demir eksikliği anemisi olan kişiler tarafından da beslenme programına eklenmelidir. Demirin, hücrelere taşınan oksijen miktarında büyük rolü olduğu düşünüldüğünde, beyin fonksiyonları ve zihinsel kapasite için de kinoa, tüketilmesi gereken mükemmel  besinlerden birisidir.

Kinoa, riboflavin yani diğer deyişle B2 vitamini içeriği ile vücudun enerji üretimine destek sağlar, halsizliğe iyi gelir.

Süper besin kinoanın muhteviyatında bulunan magnezyum minerali damarları rahatlatır ve böylelikle migren gibi rahatsızlıklarda da rahatlatıcı etki sağlar. Magnezyum minerali tip 2 diyabet hastalarında kan şekerinde dengeleme sağlar.

Kinoanın 10 Faydası 4

Kolesterol düşürücü etki de süper besin kinoanın maharetleri arasında sayılabilir. Düzenli kinoa tüketimi ile kötü kolesterol düşürülürken HDL yani iyi kolesterol düzeyi de korunmuş olur. Damarlar da iltihaplı hastalıklara karşı korunmuş olur.

Özetle süper besin kinoanın 10 faydasını sıralayacak olursak şöylebir tablo ortaya çıkar:

  1. Son derece besleyicidir. İçeriğinde  protein, manganez, lif, magnezyum, folat, fosfor, demir, bakır, potasyum, çinko, B1, B2, B3, B6, E vitaminleri ve kalsiyum içerir.
  2. Glutensizdir ve besin değeri yüksektir
  3. Nadir görülen bitkisel protein kaynaklarından birisidir.
  4. Diğer tahıllara nazaran iki katı lif içerir
  5. Çok sayıda antioksidan içerir
  6. Mineral açısından son derece zengindir
  7. Riboflavin yani B2 vitamini açısından hayli zengindir.
  8. Demir içeriği yüksektir
  9. Glisemik indeksi düşüktür, yani kan şekerini hızlı yükseltmez ve uzun süreli tokluk sağlar.
  10. Kilo verme konusunda kolaylık sağlar.