Kişniş Otu

tarafından
586
Kişniş Otu

Kişniş; maydanozgiller familyasına ilişkin yaprakları maydanozu çağrıştıran bir nebat olup; tohumları baharat olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda çok sayıda kişi tarafından kişniş ne işe yarar? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Kişniş Otu 2

Çok güçlü antioksidan özelliği olan kişnişte kuarsetin, apigenin şeklinde flavonoidler bulunur. Kişniş, kalbi korumakta ve birçok kanser türüne karşı vücudu koruduğu çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca glikoz mekanizmasına etki ederek, diyabeti önlediği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bakterilerin öldürülmesinde de etkili olan bu besinin içerisinde ise manganez, demir ve magnezyum gibi faydalı içerikler de bulunmaktadır. Ek olarak; diyet lifi açısından da zengindir.

[reklam id=1]

Kişnişin içerisinde C vitamini, linoleik asit, palmitik asit, oleik asit, stearik asit benzer biçimde kanda kötü kolesterol seviyesini düşüren ve kalp krizi – felç benzer biçimde durumları önlemektedir. Bu sebeple de kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için de önerilmeye devam etmektedir.

Kişniş Otu Faydaları

Cilt üzerinde meydana gelen iltihaplanmalar ve romatizma gibi problemlere de son derece etkili olmaktadır. Bu iki madde, ayrıca; ödem gibi durumlarda da etki göstermekte şişlikleri azaltmaktadır. Deri iltihabına karşı da önemli faydalar sağlamaktadır. Bütün bunların yanı sıra ciltte meydana gelen egzama, mantar ve bu gibi cilt problemlerine karşı da oldukça etkili olmakta olup böylelikle kişilerin cilt problemlerini tedavi edici etkisi de söz konusu olmaktadır.

Kişniş Otu 3

Eski zamanlarda doğrusu diş macunu hemen hemen buluş edilmeden önce insanlar ağız kokusunu gidermek ve ağız hijyeni sağlamak için kişniş tohumu çiğnerlermiş.

Özellikle saman nezlesi ( rinit ) sorununa karşı güçlü bir anti-histamindir. Ancak kişniş yağının kendisi alerjiye niçin olabilir. Salmonella’ya karşı koruma sağlar: Salmonella dünyada besin yolu ile insana geçen en tehlikeli bakterilerden birisidir. Tifo, paratifo ve besin zehirlenmesine niçin olur.

Yemeklerde kişniş kullanılması, özellikle tavuk etinin kişnişle terbiye edilmesi, bu bakterinin öldürülmesini sağlamaktadır. ( Özellikle kümes hayvanları ve çiğ yumurta salmonella içerebilir. ) ek olarak geçmişte çiçek hastalığı için kullanılmıştır. Sindirim sistemi için oldukça faydalı bir baharattır.

Kişniş Otu 1

Hazımsızlık sorununa çok iyi gelir. İltihaplı kemik hastalıkları ve romatizma gibi problemler için de kişniş son derece etkili bir silah rolünü görmeye devam etmektedir. Kişnişte bulunan kalsiyumla birlikte diğer etken bileşikler; Osteoporoz hastaları için çok faydalıdır. Afrodizyak birçok karışımın içinde bulunmaktadır.

Kişniş bitkisi, aşotu olarak da bilinir ve Türk mutfağında; hemen her yemekte de büyük bir gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Ülkemizde bol miktarda hem yabanisi hem de ıslahla çeşitleri yetişir. Kişniş tohumları pastacılıkta ve baharatçılıkta kullanılır ek olarak bazı içkilerde kişniş şekeri kullanılır. Bazı yörelerde sap ve yaprakları; salata ve yemeklerde kullanılır.

Günümüzde oldukça unutulmuş olan bu lezzet; çok eski tarihlerde misafirlere ikram olarak da verilmekteydi. Mükemmel bir toksin atıcı olan; kişniş çayı yapmak için iki çay kaşı kişniş bir fincan sıcak suya eklenir ve 5 dakika beklendikten sonra içine az oranda bal eklendikten sonra içilebilir.

Kişniş Otu

 

Tercihe bakılırsa limon kabuğu da eklenebilir. Her besinde olduğu benzer biçimde kişnişte azca oranda tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir baharattır. Aşırı tüketiminde güneş ışınlarına karşı hassasiyet oluşabilir. Bu konum ise cilt kanserini tetikleyebilir. Her türlü besinde olduğu gibi fazla miktarlarda kişniş tüketilmesi, kişilerde alerjen durumlara yol açabilmektedir.

Her ne kadar araştırmalarda kişniş tüketiminin anne sütünü arttırıcı tesiri gözlemlenmişse de, hamile hanımların kişniş kullanmaması gerekmektedir. Emziren hanımların kişniş tüketiminde çok dikkatli olmaları, mümkünse tabip tavsiyesine uymaları önemlidir.