Kıymalı Makarna Kaç Kalori

tarafından
2354
Kıymalı Makarna Kaç Kalori

Kıymalı makarna proteinle karbonhidratın en zarif ve leziz birleşimlerinden biridir. Karbonhidrat, protein, demir, folik asit ve potasyum gibi vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan kıymalı makarna, gelişme çağındaki okul çocukları için de iyi bir enerji kaynağıdır.

Kıymalı makarna öyle bir yemektir ki tek başına ana yemek sorumluluğunu üstlenebilir, bir öğüne yetebilir, damağı da gözü de tatmin edebilir. Besin değeri de yüksektir, kalori değeri de yabana atılır cinsten değildir. Mantıya öykünür, kıymalı böreği andırır, kıymayla hamurun enfes bileşimini sadakat ve başarıyla temsil eder.

Kıymalı Makarna Kaç Kalori 3

Peki kıymalı makarna yapılışı zor mudur, hiç denemeyenler için diyelim ki kıymalı makarna yapmanı incelikleri olsa da yapılışı zor değildir. Hele ki piştikten sonra ortaya çıkacak sonuç; renk, koku, rayiha, lezzet, nefaset, aroma, görüntü açısından değerlendirildiğinde zorluklar aşılır ve o güzelim kıymalı makarna yapılır. Sırası gelmişken kısaca değinelim dilerseniz kıymalı makarna yapılışı zor mu kolay mı kendiniz karar verin.

[reklam id=1]

Kıymalı Makarna Nasıl Yapılır?

  • Kıymalı makarna için yarım paket istediğiniz formda makarnayı bol tuzlu suda ve arzu ettiğiniz dirilikte haşlayın.
  • Geniş bir tavaya biraz ayçiçek yahut zeytinyağını alın ve 1 adet çok küçük doğranmış yahut rondodan geçirilmiş soğanı, 2-3 diş sarımsağı ve 2-3 adet minik doğradığınız sivri biberi yumuşayana kadar yağda çevirin.
  • Ardından 250 gram kıymayı da tavaya alın ve kavurma işlemine devam edin.
  • Kıyma kavrulunca 1 yemek kaşığı domates ve 1 yemek kaşığı biber salçasını ekleyip biraz daha kavurun.
  • Bu arada makarnayı süzün ve süzdüğünüz sudan yarım çay bardağı kadarını kavrulan kıymaya ilave edin ve karıştırarak hafifçe suyunu çekmesini sağlayın. Tuzu ve karabiberi ekleyin.
  • Kavrulan kıymaya ince kıyılmış maydanoz ilave edin ve süzdüğünüz makarnayı bu geniş tavaya alın ve karıştırıp altını kapatın.
  • Kıymalı makarnanız servise hazırdır.
  • Kırmızı et A, C, D, E, B6, B12 vitamini ve protein açısından son derece zengin bir besindir. Bunun dışında fosfat,  kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineralleri de içerir.

Kıymalı Makarna Nasıl Yapılır? 1

Sözgelimi besin değeri hayli yüksek olan kıyma, bilhassa gelişme çağındaki çocuklar için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Çorbalara, yemeklere ayrı bir lezzet katan kıyma; karnıyarığın, patlıcan oturtmanın, şehriye çorbasının, Ali nazikin, içi köftenin, lahmacunun, kuru köftenin ve nicesinin en ala  baş malzemesidir.

Bilinen ve güvenilir kasaplardan, gözün önünde taze taze çektirilen kıyma ile yapılacak enfes bir tabak makarna hem çocuklar hem de yetişkinler için harikulade bir seçimdir. Yapılışı kolay ve pratik, kendisi şık ve enerji doludur.

Kıymalı makarnayı bol limonlu mevsim salatasıyla tüketirseniz kıymadaki demirin kana daha iyi karışmasını ve kanda daha iyi emilmesini sağlarsınız. Eti yoğurttan ziyade C vitamini içeren gıdalarla tüketirseniz, etteki demiri daha iyi alabilirsiniz.

Kıymalı Makarna Nasıl Yapılır? 2

1 tabak kıymalı makarna ortalama 300 kaloridir.

Ama bu sabit ve değişmez bir değer değildir. Zira makarnanın pişirilme şekli, kıymanın miktarı, kıymanın kendi yağı dışında ekstra yağ kullanılıp kullanılmadığı bilgisi, makarnanın kalori değerini etkiler. Bu ölçütten bakıldığında 1 porsiyon makarnanın kalori değeri 450, 500’lere de fırlayabilir.

[ebKacKaloriYedim id=”3130″]

Ama sabit 1 porsiyonluk ve aşağı yukarı 75 gram kıyma kullanılarak yapılmış, fazladan yağ ve sos eklenmemiş makarna tabağı 300 civarı kalori sağlar. Malzeme miktarı arttıkça lezzetle birlikte kalori değeri de artacaktır. Kıymanız yağlıysa hiç yağ ilavesi yapmadan kıymanın kendi yağıyla da kavurma işlemi yapabilirsiniz ki, bu kıymalı makarnanın kalori değerini biraz daha düşürecektir.