Koltuk Temizleme Püf Noktaları

tarafından
472
Koltuk Temizleme Püf Noktaları

Salonumuzun ve hayatımızın vazgeçilmezi olan koltuklarımızın aslında mikrop yuvası olduğunu biliyor muydunuz? Koltuklarımız gün içerisinde, dışarıdan evimize taşıdığımız bütün mikroplar ve kirleri üzerine alır. Farkında olmadan dışarıda olan kötü kokuları, kıyafetimizin üzerinde koltuğa aktarırız. Ayrıca yemek odasında olan koltukların üzerinde de farklı kokular oluşabilmektedir. Bu yüzden size koltuk temizlemek konusunda püf noktaları aktarmaya çalışacağım. Bu temizliği hem hijyen için hem de koltuğumuzun üzerinde oluşabilecek kokuları geleceğe yönelik de temizlemek adına yapmanızı tavsiye ediyorum. Koltuk nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçmeden önce, her koltuk için özel bir temizleme şekli ve düzeni vardır. Bunun ile ilgili en detaylı bilgiyi, koltuğunuzu satın aldığınızda yanında verilen kitapçıktan ya da benzer koltukların da satışını yapan mağazalara danışarak alabilirsiniz.

Az önce de bahsettiğim gibi koltuğunuzun üzerinde oluşabilecek bir çok mikrop sağlığınızı fazlası ile tehdit etmektedir. Bu yüzden ilk olarak hijyen mantığı ile hareket etmekte fayda vardır. Eğer koltuğunuz giydirme kumaş, içerisinde sünger şeklindeyse; Mutlaka ilk yapmanız gereken şey koltuğunuzun içerisinde ki süngeri çıkartarak temizlemek olacaktır. Sonrasında yüzey kılıflarını çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Geriye kalan yüzeyleri de sabunlu su yardımı ile temizledikten sonra sadece kurumasını beklemek kalır geriye. Eğer koltuğunuzun iskeleti demirdense, paslanma kontrolü de yapmanızda fayda vardır. Çünkü koltuğunuzun içerisinde paslanacak bir demir hem çürüyerek koltuğunuzun kırılmasına neden olur hem de kılıfınıza ve koltuğun diğer yüzeylerine de zarar verir.

[reklam id=1]

Eğer koltuğunuz yaylı sistem ise, işiniz biraz daha güçtür. Çünkü bu durumda yapabileceğiniz en mantıklı seçim profesyonel bir yardım almaktır. Profesyonel şekilde evinizden halılarınızı alıp, temizleyip geri getiren firmalar mevcut. Bu tür firmalara telefon açarak size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Koltuk Temizleme Püf Noktaları ile ilgili aşağıda daha detaylı bilgi vereceğim.

Koltuk Nasıl Silinir?

Koltuklarınızın üzerinde gündelik hayatın getirdiği lekeler oluşabilir. Mesela arkadaşlarınız ile maç izlerken elinizde olan kahve koltuğa dökülebilir. Ya da koltuk üzerinde bir şeyler atıştırırken koltuğunuza yanlışlık ile bulaştırabilirsiniz. Bu tür durumlarda sakın panik yaparak elinize ıslak bez almayın. Çünkü ıslak bez ile temizlerken daha çok etrafa yayabilirsiniz bütün lekeyi. Eğer döktüğünüz şey içerisinde yağ olan bir sıvı ise, hemen mutfağa yönelerek tuz alın. Sonrasında bu tuzu gıdanın döküldüğü yere bol bol serpiştirin. Sonra kolonyalı bir ıslak mendil yardımı ile kirli bölgeyi ovalayarak temizleyin. Koltuklar neyle silinir, bu koltuk yüzeyinize göre değişir ama yağ lekeleri için tavsiyemiz stabildir. Temizliğin ardından kurutma işlemi de çok önemlidir, eğer düzgün kurutamazsanız nem üzerinde kalır ve küf yapacağını unutmayın.

Koltuk Temizleme Püf Noktaları 1

Koltuk yüzeyiniz pamuklu ve kumaş bazlı ise, mutlaka arap sabunu ile temizliği denemelisiniz. Arap sabunu hem leke yapmaması hem de güçlü kokusu ile, koltuğunuz da uzun süre kirli bir koku oluşmasına izin vermeyecektir. Koltuk silmenin püf noktaları sizin kullandığınız materyallere göre oluşur. Aslında her kir ya da leke için farklı bir yol izlemek sizi daha çabuk sonuca ulaştırır.

Her şeyden önemlisinin insan sağlığı olduğunu bilerek, ilk koltuğunuzdan başlayarak evinizde olan bütün sürekli kullanım gıdalarınızın temizliğine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Sağlığınız bizim için önemli. Bu yüzden sürekli kullandığınız, elinizin altında olan ve ne kadar temiz olduğunu düşünmediğiniz şeyleri tekrar düşünmenizde fayda vardır. Kullanacağınız temizlik maddeleri de bu yüzden önemlidir, sahte ya da sokakta gördüğünüz malzemeler yerine kendini ispat etmiş kaliteli markaları kullanmanızı tavsiye ederiz.