Kudret Narı Macunu

tarafından
875
Kudret Narı Macunu

Sarı çiçekleri olan, kırmızımsı turuncu meyveleri bulunan kudret narı, ana yurdu Hindistan olan bir meyvedir. Sağlık için çok sayıda faydası bulunan kudret narı macunu, tat olarak acı bir tada sahiptir. Diğer meyve ve sebzelere benzemeyen tadı ve kokusu yüzünden sade olarak tüketilemeyen kudret narı, farklı malzemeler ile macun olarak hazırlanabilir.

Kudret Narı Macunu

Kudret narı macunu, değişik malzemeler ile hazırlanabilen özel bir macundur. Farklı tatlandırıcılı malzemeler ile hazırlanabilen bu macunlardan en çok tüketileni ballı kudret narı macunu adı verilen türüdür. Sadece bal ve kudret narı meyvesi ile hazırlanır.

Ballı Kudret Narı Macunu İçin Gereken Malzemeler

 • Yarım kilo hakiki, doğal bal
 • 1 adet olgunlaşmış sarı, kudret narı meyvesi
 • Uygun büyüklükte temiz bir cam kavanoz

[reklam id=1]

Malzemeleri temin ettikten sonra ilk olarak meyvenin sap kısımlarını ve çekirdeklerini çıkarın. Temizlediğiniz meyveyi kavanozun içine yerleştirin. Üzerine yarım kilo balı dökün ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Bu şekilde 1 ay ile 40 gün arasında bekletin. Bekleme süresinde sulanma meydana gelirse sorun oluşturmaz. Hazır olan kudret macununu günde 1 kere özellikle de sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

Ballı kudret narı macunu nasıl hazırlanır konusuna değindikten sonra şimdi de bir başka kudret narı macunu türü olan zeytinyağlı kudret macunu nasıl hazırlanır sorusuna değinmek istiyoruz.

Ballı Kudret Narı Macunu İçin Gereken Malzemeler

Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu İçin Gereken Malzemeler

 • 1 adet büyük olgunlaşmış sarı kudret narı (yaklaşık 50 gram kadar)
 • Yarım litre saf ve doğal zeytinyağı
 • 1 adet uygun büyüklükte cam kavanoz

Zeytinyağlı kudret narı macunu için malzemeleri hazırladıktan sonra kudret narı meyvesini yıkayıp temizleyin. Temizlediğiniz meyveleri kavanozun içine koyun ve üzerine zeytinyağını dökün.

Bu şekilde 6 ay kadar bekletin. Meyveler, zeytinyağının içinde zamanla yok olacaktır. Bu macunu da günde 1 kere sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu İçin Gereken Malzemeler

Kudret Narı Macunu Faydaları

Kudret narı meyvesi ve kudret narı macunu genel sağlık için çok faydalı maddelerdir. Doğal olmalarının yanında içeriğindeki faydalı maddeler nedeni ile önleyici ve tedavi edici olarak kullanılırlar. Yukarıda verdiğimiz farklı maddeler ile hazırlanan kudret narı macunlarının faydalarını maddeler halinde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kudret narı macunu, tıpkı meyvesi ve yağı gibi mide sorunlarına iyi gelir. Midede oluşan yaralar ve ülserin tedavisinde destekleyici madde olarak kullanılabilir.

Kudret narı yağı gibi macunu da pek çok farklı cilt hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Bu hastalıklar arasında sedef ve egzama başta geliyor. Özellikle egzama hastalığı için son derece faydalı ve iyileştirici etkisi olan bir meyvedir.

Kudret Narı Macunu Faydaları

 • Bağırsak tembelliği çekip dışkılama sorunu yaşayanlar için etkili doğal karışımlardan biridir.
 • Kan şekerini dengeleyerek ani kan şekeri düşmesi ya da yükselmesinin önüne geçer.
 • Hücreleri yenilemekte büyük rol oynayan kudret narı, macun olarak hazırlandığında da aynı etkiyi gösterir.
 • Mide rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkan ülser, reflü, gastrit gibi hastalıkların iyileşmesinde kudret narı macunu büyük rol oynar.
 • Kolay iyileşmeyen yaralar için etkilir. Özellikle zeytinyağlı kudret narı macunu yaraların iyileşmesi için düzenli olarak uygulanabilir.
 • Sindirim sistemini güçlendirir ve değişik sindirim sorunlarının çözümünde etkilidir.
 • Kudret narı macunları bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir. Bu yönü ile daha güçlü bir bünye ve daha sağlam bir vücut için kullanılabilir.
 • Kudret narı meyvesi ile elde edilen kudret narı macununu yetişkin bir insan günde 1 ya da 2 kere tüketebilir.

Kullanılacak olan sağlık sorununa göre miktarı değişebilen bu macun, tüketilirken mutlaka dikkatli olunması gerekir. Aşırı tüketim sonucunda kullanıcıda olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.