Kükürt Nedir?

tarafından
665
Kükürt Nedir?

Ülkemizde de çıkartılan kükürt, bunun yanında dünyanın çeşitli bölgelerinde de çıkartılmaktadır. Kullanım alanları mevzusunda direkt olarak çok sık kullandığımız eşyalarda kullanıldığı söylenemez fakat dolaylı olarak, kullandığımız birçok maddenin içinde yer almıştır.

Kükürt Nedir?

 

Kükürt, yalnız başına görülebildiği şeklinde bazı zamanlarda metallerle birleşmiş olarak da doğada bulunabilmektedir. Kükürt maddesi, kimyasal açıdan bakılmış olduğunda oksijen ile çeşitli çok sayıda benzerlik göstermektedir ve bazı bileşiklerde oksijenin yerine rol aldığı da görülmüştür.

Bu tarz şeylerin yanında kükürt, insan vücudunda mineral olarak bir miktar bulunmaktadır ve çok sayıda faydası vardır. Vücudun dengesinin korunmasına doğal olarak etki eder.

Kükürt, “S” harfi ile gösterilen ve limon sarısı içerisinde ametal biçimde bulunan, yarı katı cisim formunda, kimyasal bir elementtir. Yer kürenin %0,06’sını tamamlar. Kükürt, çoğunlukla metallerle birleşmiş biçimde görülmektedir. Ayrıca kalsiyum sülfatı yani alçıtaşını da bu tarz şeylerin içinde belirtmek gerekir. Kükürt maddesi, koku içermeyen, herhangi bir tada haiz olmayan bir maddedir.

[reklam id=1]

Isının ve elektriğin iletilmesinde başarısızdır. Sıcak su içine kükürt ilave edildiğinde ufak çatırdamalar olur ve 113 dereceye ulaşıldığında kükürt erimeye adım atar. Açık sarı sıvı meydana gelir. Oluşan sıvı yüksek ısıda beklemesi halinde kıvam alır ve esmerleşir. Aşama 220’ye çıktığında açık sarı renk koyulaşır ve akışkanlık kaybolur. Suyun içinde çözünebilirken; benzende hafifçe bir çözünme gösterir. Sadece en iyi çözücüsü karbon sülfür maddesidir.

Kükürt Ne İşe Yarar?

Kimyasal olarak oksijenle birçok benzerlik gösterir ve bileşmelerde oksijenin yerine geçer. Ama daha azca elektronegatiftir; Metaller, oksijenle olduğu benzer biçimde kükürt buharında yanarak sülfürleri meydana getirir.

Nitekim demir talaşı ve çiçeği hafifçe ısıtıldığında akkor hale gelerek suni demir sülfürüne dönüşür. Oksijen ve halojenlere karşı elektropozitiftir.

Kükürt Nedir? 1

Kükürdün çok sayıda kullanım alanı vardır. Kara barut ve havai fişeklerin bileşimine girer. Bitkilerde çok kısa süreli temaslarda yaprak nekrozlarına niçin olur. Daha düşük yoğunlukta, fakat daha uzun soluklu temaslarda metabolizma etkinliğinde azalma yapar.

Kükürt insan vücudunda önemli görevlere sahiptir. bağ dokuları, tırnak yapısı ve bu gibi noktalarda da son derece etkili olması sebebi ile oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya da devam etmektedir. Vücudun zehirden arınmasında, safra üretiminde, sağlıklı saç, cilt ve tırnaklara haiz olmak için gerekli bir mineraldir.

İlave olarak ise vücut için son derece büyük bir öneme sahip olan oksijen dengesini de başarılı bir şekilde sağlamaktadır. Ek olarak B vitaminlerinin vücutta düzgün işlev kurabilmesi için önemli bir aracıdır. Kükürdün etkilerinden faydalanabilmek için, birçok besini sıklıkla tüketmek de mümkün olabilmektedir. Soğan ve sarımsak kükürtlü sebzelerdendir.

Kükürt Nedir? 3

Kükürt birçok kullanım alanına sahiptir. Ham olarak elde edilmiş kükürdün büyük kısmı, kükürt dioksit gazı, karbon sülfür, sülfürik asit ve tiyosülfat üretiminde kullanılmaktadır. Kükürt maddesi hem haricen hem dâhilen kullanılan, organik ilaçlardandır.

Deride meydana gelen egzama ve uyuz gibi hususlarda ise soğuk mangal külü ve zeytinyağı ile karıştırılarak macun haline getirilip sorunlu bölge üzerine sürülebilir. Deri üzerinde meydana gelen ciddi yanıklarda ise bir miktar kükürt ile kireç karıştırılır ve yanık olan bölge üzerine hafif hareketler ile uygulanır. İnsanların yanı sıra hayvanlarda görülen uyuzlarda ve mide problemlerinde kükürt dâhilen kullanılmaktadır.

Piyasada kükürt fiyatları, 25 gram halinde satılmakta olup ortalama 30 TL gibi bir rakama da sahip olmaktadır. Aynı zamanda sıvı formlar halinde de satışa sunulmakta ve birbirinden farklı fiyat aralıkları da söz konusudur.