Kurutulmuş Meyve Pestili

tarafından
1942
Kurutulmuş Meyve Pestili

Çok eski tarihlerden beri mutfak kültürümüzde bulunan kurutulmuş meyve pestillerinin, ortaya çıkışlarına ait çeşitli tevatürler bulunmakla birlikte, bilinen en yaygın hikâye, köylerde dalında fazlaca olgunlaşıp dökülen meyveler, kaynatılıp pelte haline getirildikten sonra, tülbentlere serilip kurumaya bırakılırmış.

Kurutulmuş Meyve Pestili 1

Yine kış aylarında, hastalıklardan korunmak amaçlı yapılan, tatlı, mayhoş bademli buğdaylı pekmezli, sütlü, nişastalı gibi çeşitleri olan kurutulmuş meyve pestili, bilinçsiz antibiyotik ve ilaç kullanımları neticesinde, zayıflayan savunma sistemlerini güçlendirmek, organik yaşama dönüşün hızlanması, alternatif tıp seçeneklerinin artması, hastalıklardan korunmak için doğal yöntemlerin aranması ve artmasıyla, en gözde antioksidanlar arasında, ilk sıralarda yerlerini almaktadır.

[reklam id=1]

Dut, elma, armut, nar, üzüm, kayısı, erik, çilek, kivi gibi, aklınıza gelebilecek her türlü meyvenin kaynatılıp, pelte kıvamına geldiğinde, yerleşim yerinin durumuna göre, tülbentlere serilip güneş ışığında kurumaya bırakılmasından tutun, fırında kurutma ve bu sistemler için üretilmiş kurutucular da dâhil olmak üzere, çok çeşitli şekillerde yapılmaktadır.

Kurutulmaya serilen meyve pürelerinin içine, kaynatılan meyvenin çekirdekleri, tatlı badem, acı badem, buğday taneleri, serpiştirilerek, daha besleyici, daha lezzetli, daha sağlıklı hale getirilmektedir.

Kurutulmuş Meyve Pestili 2

Kurutulmuş meyve pestili en genel yapım şekli ile süt, bal, dut, fındık, ceviz ve un karışımından oluşan, vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ ve protein kaynaklarını bir arada bulunduran, önemli bir gıda maddesidir. Demir yönünden güçlü olan, kurutulmuş meyve pestili aynı zamanda A ve B vitaminleri yönünden de zengindir.

Su dengesinin korunmasına yardımcı olan kurutulmuş meyve pestili hormon enzim üretimde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, içeriğindeki meyvelere bağlı olarak antioksidan görevi görmesinde, doku ve hücre yenilenmesinde oldukça etkilidir.