Lavantanın Faydaları

tarafından
790
Lavantanın Faydaları

Lavanta daha çok hoş kokusu ile bilinen bir bitkidir. Daha çok parfüm yapımında kullanılan bu bitki, sadece hoş kokuya sahip değildir. Pek çok sağlık sorununun çözümünde etkili olan bu özel bitki, hemen hemen her iklim koşulunda ve bitki örtüsünde yetiştirilebiliyor. Bu özelliği ile fazlaca bulunan bir bitkidir. Adını sıkça duyduğumuz ve hoş kokusunu hepimizin çok sevdiği lavantanın faydaları nelerdir diye kısa bir araştırma yaptık. Şimdi bu araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Lavanta çiçeğinin faydaları son derece etkilidir. Genel sağlık, doğal bakım ve ruh sağlığında olumlu etkisi bulunan lavantanın, çiçeği, yağı ve çayı benzer özelliklere sahiptir. Aşağıda maddeler halinde genel anlamda lavantanın faydalarını ele aldık.

Sindirim sistemi için lavanta gaz ve kabızlık sorununlarının çözümü için etkili şekilde kullanılabilir. Lavantanın sindirimde etkili olması için yağı ya da çayının tüketimi gerekir. Lavanta yağı sindirim sistemindeki ağrıları yatıştırır ve ayrıca safra salgılanmasını teşvik eder.

Lavanta banyosu kas ağrılarının dindirilmesinde etkilidir. Bunun için duş alınan suya 6-7 şeker kaşığı lavanta yağı katılması yeterlidir. Daha etkili olması için isterseniz bu suyun içine 2 fincan süt ilave edebilirsiniz.
Başta migren ağrıları olmak üzere baş ağrılarını büyük ölçüde engeller. Baş ağrısı için düzenli olarak migren çayı tüketebilirsiniz. Günde 1 fincan lavanta çayı ağrılar için yeterlidir. Fazlası daha başka sağlık sorunlarına neden olabilir.

[reklam id=1]

Hoş kokusu ile daha huzurlu ve sakin bir ruh hali yaratır. Özellikle stres ve kaygı için etkilidir. Depresyon etkilerini hafifletmek için lavantalı karışımlar kullanabilirsiniz. Bu hoş kokuyu giysileriniz de ya da ev kokusu olarak da kullanarak her zaman daha sakin bir ruh halinde olabilirsiniz.

Uyku problemi için etkili şekilde kullanılır. Bunun için kendinize doğal bir lavantalı uyku spreyi hazırlayabilirsiniz. Yarım su bardağına bir çay kaşığı lavanta yağı damlatarak uyku spreyi hazırlayın ve bunu uyumadan önce odanızın içine sıkın. Etkili olacaktır.

Lavantanın Cilde Faydaları

Lavanta cilt için çok faydalı bir bitkidir. Ciltte oluşan değişikliklerinde tedavisi ve onarılmasında kullanılabilir.

 • Cilt kırışıklarının giderilmesinde etkili şekide kullanılabilir.
 • Böcek ısırıklarının acısını kızarıklığını ve kaşıntısını alır.
 • Cilt temizlenmesini için düzenli olarak lavanta yağından yararlanılabilir.
 • Sivilcelerin yok edilmesinde etkilidir.
 • Cilt üzerindeki yaraların iyileştirilmesinde doğal bir malzeme olarak kullanılabilir.
 • Ciltte aknelerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı koruyucu ve tedavi edici özelliktedir.
 • Önemli cilt hastalıklarından olan egzama kaşıntıları için kullanılabilir.
 • Sivilcelerin neden olduğu lekelerin yok edilmesini sağlar.
 • Ciltte yer alan farklı cilt lekelerinin renklerinin açılması için leke alanına uygulanabilir.

Lavantanın Faydaları

Lavantanın Saça Faydaları

Lavantanın kendisi ve yağı saç bakımında etkilidir. Lavanta çiçeği ile hazırlanan saç maskeleri ya da lavanta yağını saça etkilerini maddeler halinde kısaca ele açıkladık.

 • Saç dökülmesinde etkilidir.
 • Saç derisinde oluşan bazı hastalıkların tedavisinde etkili olabilir.
 • Saçlarda oluşan kepeklenmenin önüne geçmeyi sağlar.
 • Saç uçlarındaki kırılmaların önüne geçer.
 • Daha dolgun ve daha sağlıklı saçlar için etkilidir.
 • Düzenli kullanım ile daha sağlıklı ve uzun saçlarınız olmasını sağlar.

Lavanta, lavanta yağı ve lavanta çayı faydalarından yararlanmadan önce alerjik durumunuz olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer bu çay ya da yağı kullandıktan sonra vücudunuzda değişiklikler olursa hemen doktora başvurun.

Çay tüketiminden sonra mide bulantısı, baş dönmesi, terleme gibi sorunlar olduğunda alerjiden şüphelenilebilir. Bebzer şekilde lavanta yağı kullanımı sonrasında deride kaşıntı ve döküntü olması durumunda da alerjiden söz edilebilir.