Lekeler için Karbonat Maskesi

tarafından
5344
Lekeler için Karbonat Maskesi

Ciltte meydana gelen lekelerin oluşmasında pek çok neden olmakta ve bu lekelerin oluştuktan sonra yok olması biraz uzun sürmektedir. Güneşin olumsuz etkileri, ciltte meydana gelen sivilce ve siyah noktalar, kullanılan yanlış kozmetik ürünleri, yanlış uygulanan lazer uygulamaları, kötü ve sağlıksız beslenme düzeni, alkol ve sigara kullanımı gibi nedenlerden dolayı ciltte lekeler oluşmaktadır.

Meydana gelen bu cilt lekeleri için çok fazla bakım ürünü bulunmaktadır. Ancak bu cilt bakım ürünlerini her zaman etkili olmamakta ve bazı durumlarda daha kötü sonuçların oluşmasına yol açmaktadır. Bunu engellemek için ilk olarak kişinin kendi cilt yapısını bilmesi ve oluşan cilt lekelerinin nedenlerini bulması gerekmektedir. Daha sonrasında ise gereken tedavinin uygulanması doğru olmaktadır.

Lekeler için cilt bakımı ürünü kullanmanın yanı sıra kişiler kendi hazırladıkları cilt bakım maskeleri ile de bu lekelerden kurtulabilmektedir. Evde hazırlanacak cilt bakım maskeleri içerisinde yer alan malzemelerden biri de karbonat olmaktadır.

[reklam id=1]

Ciltte oluşan lekeler için karbonat kullanılmadan önce cildin yapısının ve karbonat maskesinin ne kadar ölçü ile kullanacağını belirlemesi gerekmektedir. Cildin pH değeri 4 ile 4,5 arasında değişkenlik gösterirken, karbonatın pH değeri 9 olmaktadır.

Bu yüzden karbonat maskesinin çok fazla kullanımı kişilerin belirli bir süre sonra ciltlerinde kurumaya ve kurumadan dolayı cildin daha fazla yağ salgılamasından aşırı yağlanma sorununu beraberinde getirmektedir. Bu yüzden karbonat maskesinin belirli zamanlarda ve belirlenen ölçülerde kullanılması gerekmektedir.

Lekeler için Karbonat Maskesi 1

Lekeler için Karbonat Maskesi

Cilt için uygun olmasının yanı sıra karbonatın içerisinde hiçbir kimyasal madde yer almamaktadır. Tek başına kullanıldığı gibi cilt bakım ürünleri içerisinde kullanılan karbonat, cilt üzerinde yer alan lekeleri yok etmekte ve ölü derinin atılmasına yardımcı olmaktadır. Ölü hücreleri çözdüğünden dolayı da cildin eskisi gibi daha pürüzsüz ve canlı gözükmesinde etkili olmaktadır.

  • Cilt lekeleri için karbonat maskesi; malzemeler 2 çay kaşığı karbonat, 2 çay kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 4 damla limon suyu olmaktadır. İlk olarak yoğurt ve karbonat birbirine karıştırılmakta ve ardından yoğurt ile limon suyu konularak birbirine karıştırılmaya devam edilmektedir.
  • Hazırlanacak karbonat maskesi çok fazla bekletilmeden, göz çevresinden uzak bir şekilde tüm cilde sürülmektedir. Ciltte 5 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak maskesinin ciltten arındırılması gerekmektedir. Haftada 1 kez uygulanması yeterli olmaktadır.

Lekeler için Karbonat Maskesi

  • Kırışıklıklar için karbonat maskesi; malzemeler 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı yaş maya ve 2 tatlı kaşığı su olmaktadır. Bütün malzemeler bir kap içerisine konulmalı ve karıştırılması gerekmektedir.
  • Elde edilen karışım krem haline getirildikten sonra yüz bölgesinin tamamına sürülmeli ve 10 dakika boyunca ciltte bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında yıkanması yeterli olmaktadır. Bu maske kırışıklıklara iyi gelmek ile birlikte ciltte oluşan lekelerin de giderilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yüzde oluşan sivilceler için karbonat maskesi; malzemeler 4 çay kaşığı karbonat ve yeteri kadar su olmaktadır. İlk olarak karbonat koyulmakta ve sonrasında üzerine azar azar su konularak karıştırılmaktadır. Krem kıvamına kadar gelene kadar su konulmaya devam edilmekte ve krem haline geldikten sonra su koyulması bitirilmektedir.
  • Elde edilen karışım cilde sürülmeli ve 5-10 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında su ile ciltten arındırılması yeterli olmaktadır. Bu maske ile ciltte yer alan gözenekler açılmakta, yüz bölgesinde biriken fazla yağ yok olmakta ve sivilceler kısa süre içerisinde yok olmaktadır. Sivilcelerin yok olmasının yanı sıra sivilce lekeleri de kolaylık ile geçmektedir.