Lotus Çiçeği Faydaları

tarafından
1353
Lotus Çiçeği Faydaları

Lotus Çiçeği Faydaları

Hindistan’ın kadim bilgeliği ile özdeşleşen Lotus çiçeği bin yıllardır adından söz ettiriyor ama metafizik alanda kullanılan bir imge olarak kullanılır. Sık sık adı duyulduğundan dolayı hep ön planda olmuştur. Ancak son yıllarda lotus çiçeği üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda lotus çiçeğinin aydınlanmış bir bilgeyi, sabrı, özveriyi, saygıyı, şükrü temsil etmekten ziyade, antioksidan, anti bakteriyel bir bitki olduğu ve kalp sağlığı konusunda son derece yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

Lotus çiçeği ile nilüfer çiçeğinin karıştırmamanın en kolay yolu lotus çiçeğinin boyunun 3 metre kadar olmasıdır.

Lotus ciçegi faydalari

Lotus Çiçeğinin Anlamı

Lotus bitkisi gerçek anlamda nazik çiçekler olarak ün salmıştır. Kirli, hatta çamurlu ortamlarda yetişen bu çiçeğin yapraklarının tertemiz olması ise insanlarda şaşkınlık uyandırmaktadır. Bu çiçeğin manzarası bile hayranlık uyandırmaktadır.

Budizm’de Lotus Çiçeğinin Anlamı: İnanışa göre Buda’nın ayaklarının altında çıkan bu çiçek, Budizm’de renklerine göre anlam kazanır. Mavi renk bilgelik diye anılırken pembe renk ise aydınlanmadır.

Her insanın diğer canlılardan farklı olarak yaratıldığını belirten Budist öğretilere göre; her insanda kuyruk sokumundan başlayarak beynin en üst tepesine kadar suşumna kanalı adı verilen bir kanalda hareket eden Prana yani hayat enerjisi en tepeye ulaştığında, beynin en tepesinde büyük ve şiddetli parlak ışıkla birlikte bir aydınlanma getirir. Bu aydınlanmanın olması için kişinin karmasının iyi olması ve aydınlanmayı hak etmiş olması gerekir.

Aydınlanma bin yapraklı nilüfer sembolü ile imgelenir. Kişi geçmiş yaşamlarında tekâmülünü tamamlayamadığı için bu inanışa göre, yer yüzüne yani imtihan alanına geri dönmektedir. Ölümden sonra beklediği zaman dilimi 1-800 yıl arasında olabilmektedir.

[reklam id=1]

Aydınlanmak için yapılan yoga ve meditasyon uygulamalarında meditasyon yapacak kişi lotus pozisyonunda oturmalıdır. Kafasını hafifçe yukarı kaldırmalı gözlerini kapalı tutmalı ve alnın orta yerindeki gizli astral göz olan üçüncü göze odaklanmalıdır.

Bu arada “OM” veya “AUM” “yaratan yürüten ve yok eden “ yaratıcı mantrası kullanılarak en az 40 dakika boyunca art arda “om” söylenir. Bu uygulamalar her gün ıssız bir köşede loş bir ortamda temizlenip rahat elbiseler giyilerek yapılan ritüellerdir.

Budist rahipleri Zen ustaları da çay seronomileri düzenleyerek saatlerce “om” mantrası üzerinde meditasyon yaparlar. Kriya yoga yolunda yürüyen ve aydınlanmaya en kısa yoldan ulaşmak isteyen yogiler de “om” mantrasını lotus çiçeği pozisyonunda oturarak yaparlar. Meditasyon bazen 3 yılda bazen de kişinin karmasına göre 30 yılda sonuç verebilir.

Hinduizm inanışına sahip olanlara göre bu çiçek kutsaldır. Refah tanrısı bu çiçeğin üzerine oturarak tasvir edilir. Lotus çiçeği inanışa göre sonsuzluk anlamına gelir.

Mısır Kültüründe  Lotus Çiçeğinin Anlamı: Mısırlılara göre bu çiçek güneşin her gün doğması gibi bir özelliğe sahiptir. Yeniden doğuş olarak ifade edilmiştir. İsis adındaki tanrıçayı bu çiçek doğurmuştur.

Lotusun Renkleri ve Anlamlari

Lotusun Renkleri ve Anlamları

Lotus bitkisi renklerine göre çeşitli anlamlar kazanmıştır. Buna göre; beyaz lotus bitkisi huzur, pembe lotus bitkisi aydınlanma, mavi lotus bitkisi bilgelik, mor lotus bitkisi ise manevi değerlerdir.

Lotus Çiçeği Faydaları

  • Lotus bitkisinin kuvvetli bir anti bakteriyel bir bitkidir.
  • Kalp sağlığı konusunda son derece yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Lotus çiçeği aynı zamanda cinsel istekliliği de arttıran bir bitkidir.
  • Uykusuzluk problemi olanların rahat ve derin bir uyku çekmesini sağlar.
  • Mikroplara ve hastalıklara karşı bağışıklığı arttırır.
  • İshal vakalarını önler.
  • Kilo verdirir.
  • Baş ağrılarına özellikle migrene iyi gelir.