Majezik Sprey Nedir Nasıl Kullanılır?

tarafından
592
Majezik Sprey Nedir Nasıl Kullanılır?

Majezik ilaç ailesinin sprey türüdür. Püskürtmeli başlığı bulunan bir şişe içinde satılan ilaç, sprey ağrı kesici olma özelliğindedir. Uygulama alanındaki ağrıların yok olmasında etkili şekilde kullanılan bu spreyin içeriğindeki etken madde, Flurbiprofen’dir. Bu maddeye alerjisi olanlar dışında kullanımında çok fazla sorun yaşanmayan ilacı, hamile ve emziren anneler de doktor kontrolünde çok gerekli ise kullanabilir.

Majezik Sprey Nedir Nasıl Kullanılır?

Majezik sprey, diğer sprey ilaçlar ile aynı şekilde kullanılır. İlaç üzerinde yazan kullanma talimatları ve uygulanış şekline göre kullanılması gereken bu özel sprey, hastanın durumuna göre doktoru tarafındna özel olarak dozajlanabilir.

Genel olarak majezik sprey nasıl kullanılır diye soracak olursanız, genel olarak ilacın günde en fazla 3 kere kullanıldığı bilgisini verebiliriz. İhtiyaca ve doktorun önerisine göre günde sadece 1 kere ya da 2 kere de uygulanabilen Majezik sprey, 12 yaş altındaki çocuklar için kesinlikle önerilmez. Gebelik ve emzirme döneminde de kullanılmaması gereken ilaç, çok gerekli ise kontrollü şekilde bu dönemlerde de alınabilir.

[reklam id=1]

Spreyin uygulanması için ağız içine 3 defa püskütülmesi gerekir. Uygulama sonrasında ağız kapalı olarak 1 dakika süre ile beklenmeli. Bu sırada ağız içinde bulunan spreyin yutulmaması için yutkunmamak gerekir. Süre sonunda ağız içindeki ilaç tükürülür ve ağızdaki acı tadın geçmesi için bol su ile çalkalanır. Bu şekilde 2-3 kere ağız çalkalanabilir. İlacı mutlaka yemeklerden sonra, dişlerinizi fırçalayıp temizledikten sonra uygulamanız gerekir. Bu şekilde yapılan uygulamalar, daha etkili ve daha verimli olmaktadır.

Majezik sprey, ağız içinde yer alan hastalık ve sağlık sorunları nedeni ile oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılabilir. Diş ağrısı, diş eti hastalıkları, boğaz enfeksiyonları, sürekli oluşan AFT, boğaz iltihabı, ağız için iltihabı ve yutak bölgesinde meydana gelen ağrılar için bu spreyi kullanmak mümkündür.

Majezik Sprey Nedir Nasıl Kullanılır? 1

İlacın kullanımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de spreyin el, yüz ve özellikle gözlere temasının olmaması gerektiğidir. Yanlışlıkla ele ya da göze bulaştığında vakit kaybetmeden bol su ile yıkanmalı, ilaçlı bölgenin ilaçtan tamamen arındırılması sağlanmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerde ve 25 derecenin altında saklanması gereken ilacı, ihtiyaç duyduğunuzda yeniden doktorunuza bilgi vererek kullanabilirsiniz.

Majezik spreyi, karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği olanlar çok dikkat ederek kullanmalıdır. Her ne kadar yutulmasa da bu ilacın içinde bulunan maddeler, kullanan kişiyi etkiler. Bu etkilere karşı dikkatli olunmasında her zaman fayda vardır.

Majezik Boğaz Spreyi Fiyatı

Eczanelerde reçete ile satılan özel spreyin ülke genelindeki satış fiyatı; 6,65 TL olarak belirlenmiştir. 30 ml olan bu spreyler, farklı fiyatlar ile de satılabilir. Majezik spreyi mutlaka güvenilir olarak bildiğiniz eczanelerden satın alın. Satın almadan önce her ihtimale karşı ilacın son kullanma tarihini kontrol etmeyi unutmayın.

Majezik Sprey Nedir Nasıl Kullanılır? 3

Majezik sprey ilacı kullanırken yan etkilerine dikkat edin. Bu ilacın kullanımına bağlı olarak lokal irritasyonlar ve farklı hassasiyet bulgularına rastlanabilir. Bu bulgular ve irritasyonlar ortaya çıktığında mutlaka dikkat edilmeli ve en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Kısaca majezik ne için kullanılır, sorusuna da değindiğimiz bu yazımızda verdiğimiz bilgiler genel nitelikte olup sadece öneri olarak değerlendirilmelidir. Size en doğru bilgiyi doktorunuzun vereceğini unutmayıp her zaman doktorunuzun verdiği ilaçları, önerdiği dozlarda almaya dikkat edin.Majezik ilaç ailesinin sprey türüdür.

Püskürtmeli başlığı bulunan bir şişe içinde satılan ilaç, sprey ağrı kesici olma özelliğindedir. Uygulama alanındaki ağrıların yok olmasında etkili şekilde kullanılan bu spreyin içeriğindeki etken madde, Flurbiprofen’dir. Bu maddeye alerjisi olanlar dışında kullanımında çok fazla sorun yaşanmayan ilacı, hamile ve emziren anneler de doktor kontrolünde çok gerekli ise kullanabilir.