Majör Depresyon

tarafından
978
Majör Depresyon

Depresyon hemen herkesin başına gelebilecek önemli sağlık problemlerinden biridir. Depresyonun farklı evreleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu evrelerden biride majör depresyondur. Majör depresyon teşhisi için majör depresyon testi yapılmalıdır.

Oldukça ağır bir ruhsal problem olarak değerlendirilebilir. Daima umutsuzluk ve çaresizlik hissi içinde olanlar majör depresyon olmuş olabilirler. Bu kişilerin zaman kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir.

Sürekli mutsuz olma, geleceğe karamsar bakma ve kişinin kendisini sürekli olarak çaresiz hissetmesi durumu majör depresyon olarak isimlendirilebilir. Bunun için doktora başvurulmalı, ciddi test ve kontrollerden geçmeli ve de doktorun önermiş olduğu majör depresyon ilaçları düzenli olarak kullanılmalıdır.

Bu tür kişilerde uyku bozuklukları, yemek düzensizlikleri ve çalışamama gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu tip kişilerin daima mutsuz oldukları ve sosyal ortamlardan her geçen gün uzaklaştıkları görülür.

[reklam id=1]

Majör Depresyon Nedir?

İnsanı karekterize eden herhangi bir belirti her türlü şeyden tat alamama ve zevk duyamama gibi durumdur. Uyku problemleri ve iştah sıkıntıları çok fazla görülür. Motivasyon ile ilgili ciddi sıkıntılar gözlemlenir. Bu tür hastalık durumlarında majör depresyon tedavisinde kullanılan ilaçları titizlikle ve saati saatine takip etmesi çok önemlidir.

Günün herhangi bir bölümünde veya başka bir zaman mutsuzluk, sıkılma ve karamsarlık herkeste görülebilir. Bu tür durumlarda hemen endişeye kapılmak ve depresyon şüphesi duymak doğru değildir. Bu durumun sürekli olarak yaşanması durumlarında majör depresyon rahatsızlığından şüphelenmeniz gerekecektir.

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyon ile ilgili pek çok belirti bulunmaktadır. Aşağıda belirteceğimiz durumları kendinizde veya çevrenizdeki herhangi bir kişide gözlemlemeniz durumunda en kısa sürede hemen doktora başvurmanızı öneriyoruz. Bu kapsamda majör depresyon sebepleri olarak neden aramak yerine, doktora başvurmak çok daha doğru olanıdır.

Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyonun belirtileri arasında her zaman kendini bitkin hissetme ve enerji düşüklüğü bulunmaktadır. Daima kendini suçlu gibi görme ve değersiz hissini kapılma yine bu hastalığın önemli belirtilerindendir.

 • Motivasyon kaybı,
 • uyku bozukluğu,
 • sosyal ortamdan uzaklaşma,
 • hayattaki güzelliklerden zevk alamama,
 • hareketlerde ağırlık,
 • ölüm ve intihar hisleri,
 • kilo kaybı veya kilo alma

gibi durumlar bu hastalığın önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresyonun tedavisine başlamadan önce doğru teşhisin konulması şarttır. Yukarıda belirttiğimiz belirtilere benzer durumlarda önce doktora gitmelisiniz. Bu tür sağlık problemlerinde teşhisin ilk evrelerde konulması tedavinin ilerleyişi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle şüpheli durumlarda zaman kaybetmemek şarttır. Yazımızın son bölümünde majör depresyon nasıl tedavi edilir sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Majör Depresyon Tedavisi

Öncelikle çok ciddi bir sağlık problemi olduğunu belirtmeliyiz. Ancak, tedavisi imkansız olan bir durum değildir. Bu nedenle rahat olun ve yazdıklarımızı dikkatlice okuyun.

 • İlk etapta doktorunuz hastalığınızla ilgili olarak bazı antidepresan ilaçları önerebilir. Bunların düzenli olarak kullanılması şarttır. Doktor kontrollerinin kesinlikle aksatılmaması tedavi için önceliklidir. Tedavi boyunca bazı terapiler doktorunuz tarafından önerilecektir.
 • Bunlarında eksiksiz uygulanması şarttır. Bu tür hastalıklarda doktorunuz birden fazla ilaç verebilir. Bunun nedeni her ilacın herkeste aynı etkiyi göstermemesidir. Önerilen ilaçları kullanmak ve sonuca göre tedaviye devam etmek gerekmektedir.
 • Son olarak majör depresyon nedenleri olarak pek çok şey söyleyebiliriz.  Bu noktada majör depresyon önlenebilir mi soruları akla gelebilir. Bu hastalığı hiç geçirmemiş kişilerde bu tip bir durum söz konusu değildir.
 • Majör depresyon geçirenlerin tekrar bu hastalığa yakalanma riski elbette vardır. Tedavi sonrasında dikkatli olmak, her zaman pozitif bakmaya çalışmak ve hastaya yardımcı olmak şarttır.