Makinede İçli Köfte Yapımı

tarafından
503
Makinede İçli Köfte Yapımı

İçli köfte çok lezzetli ve besleyici bir yemektir ve şekil bakımından yöresel farklılıklar gösterse de kıyma kırmızı et ve bulgur hamurunun müthiş harmanlanması ile oluşur. Dikkat edilmesi gereken tek unsur incecik açılmasıdır.

İçli köfte makinası fiyatı fazla pahalı olmamakta ve zücaciyelerde satılmaktadır.

İçli Köfte İçin Gereken Malzemeler

  •  1 kg içli köftelik
  •  1 kg yağsız dana ve koyun kıyma (tek cinsten de yapılabilir)
  •  1 adet maydanoz
  •  2 adet büyük soğan
  •  2 tepeleme yemek kaşığı katıyağ
  •  bir tutam tuz, karabiber

1 kilogram köftelik derince kabın içinde tuz ve su ile iyice yoğurulur. Lastik kıvamına gelince bir kenara bırakılır.

[reklam id=1]

Makinede İçli Köfte Yapımı

  1. Bir tavanın içine kıyma alınır ve suyunu çekene dek karıştırılır. İyice susuz kalana dek karıştırılma devam eder sonra tuz, karabiber, rendelenmiş soğan ve ince doğranmış maydanoz eklenir daha sonra yağ eklenip iyice karıştırılıp soğumaya bırakılır.
  2. İçli köfte açma makinesi, kullanma kılavuzundakilere dikkat edilerek ceviz büyüklüğünde hamur parçacıkları gösterilen makina ağzından içeri atılır. Makine kolu ile döndürülerek ve sistemin çıkışında oval iki ucu açık hamur incecik çıkar.
  3. Hamurun diğer ucunu el yordamı ile kapatılır ve içi kıyma harcı ile doldurulur. Bu işlem hamur ve iç bitene kadar tekrarlanır. Şayet kızartma dokunan kişiler var ise suda haşlama yöntemi ile pişirilip servis edilir. 1kg su iyice kaynatılır ve içli köfteler bu suda 10 dk. Kaynatılır
  4. İçli köfte yapma makinesi yeni neslin yemekle pek ilgilenmemesi sebebiyle üretilmiştir. Hem hız hem de ince açma özelliktedir. Ev tipi içli köfte makinası pratik ve hamurun parçalanmasını önler usta içli köfte açıcılar gibi sonuç verir. İçli köfte yapma makinesi fiyatları değişik marka özelliklerine göre değişkenlik göstermekte ve garanti kapsamındadır.