Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

tarafından
397
Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

Kış aylarında kişiler tarafından sevilerek yenen ve C vitamini bakımından zengin olan meyvelerden biri de mandalina olmaktadır. Daha çok ılıman iklimler de yetişen mandalina turunçgiller ailesinden olmaktadır. Sarı, turuncu ve kırmızı renkler de olabilen mandalina etli ve sulu olmaktadır. Mandalina meyvesinin pek çok çeşidi olmak ile birlikte ağaçlarının çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Mandalina çeşitleri; ellendale, dobashi, robinson, sanburst, minneola, satsuma ve nova olmaktadır. Mandalina çeşitleri birbirine çok fazla benzediğinden dolayı bilmeyen kişiler çok fazla ayırt edememektedir. Özellikle büyük mandalina bahçesi içerisinde farklı büyüklükler de ve çeşitler de mandalina ağacı yer almaktadır.

Mandalina olgunlaşmadan önce yeşil olmakta ve yeşil mandalina diğerlerine göre tat olarak biraz daha ekşi olmaktadır. Mandalina yaprağı tarafından mandalina yağı elde edilmekte ve mandalina yağının da kendisine göre birçok faydası olmaktadır.

[reklam id=1]

Mandalina meyve olarak yenmesinin yanı sıra aynı zamanda kış aylarında toplandıktan sonra reçel olarak da yapılarak yenmektedir. Diğer reçellere oran ile tat olarak daha farklı olmak ile birlikte birçok kişi tarafından sevilerek tüketilebilmektedir.

Mandalina reçeli yapmak isteyen kişiler mandalina reçeli nasıl yapılır Oktay Usta tarafından da hem internette hem de kitaplarında yer almaktadır. Mandalina reçelini yapmak isteyen kişiler mandalina reçeli tarifi diye reçelin nasıl yapıldığını araştırmakta ve öğrenmektedir. Birkaç deneme sonrasında kişiler gönül rahatlığı ile mandalina reçelini yapabilmektedirler.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

Kabuklu Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır?

Mandalina reçeli yapmak için kullanılacak malzemeler;

  • 1 kilogram ince kabuklu mandalina
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 10 adet karanfil
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Mandalina reçeli yapılırken eğer kabuklu yapılacak ise mandalinaların kabuklarının ince olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Mandalinanın ve kabuklarının kendine has bir tadı olmakta ve bu tat biraz acı olmaktadır. Bu tadı hissetmemek ve reçele geçmesini önlemek için reçele konulacak mandalinaların 3 gün boyunca büyük bir leğen içerisinde sularının değiştirilerek, tadın kendisini suya bırakması beklenmektedir.

Daha sonrasında mandalinalar ancak reçel tarifine göre yapılmaktadır. Mandalinaların kabuklarının ince olmasının yanı sıra boylarının da küçük ve eşit olması da reçelin hem tadı hem de görünüşü açısından önemli olmaktadır. Reçel yapıldıktan sonra oda sıcaklığında bir süre beklemeli ve sonrasında kavanozlara konulması gerekmektedir.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır? 1

Mandalina reçeli nasıl yapılır video izleyerek de kolay bir şekilde öğrenilmekte ve yapılabilmektedir. Mandalina reçeli yapılırken acı tadı almak için suyun içerisinde konmanın yanı sıra birkaç kez haşlanması da önerilmektedir.

Haşlandıktan sonra dilimlere ayrılan mandalina şerbet kıvamında da yapılarak reçel elde edilmektedir. Reçel kıvamı kişilerin damak zevklerine göre değişkenlik göstermektedir. Kıvamı belirlemek için su oranı az ya da çok olacak biçimde konulması gerekmektedir.

Mandalinanın sap kısımları ayıklandıktan sonra bol su ile yıkanmakta ve bir iki kere çatal ya da şiş ile delikler açılmaktadır. Deliklerin çok büyük olmamasına dikkat edilmesi ve delik açılırken ezilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Mandalina Reçeli Nasıl Yapılır? 3

Derin bir tencere içerisine mandalinalar konulmakta ve üzerine su konularak yarım saat boyunca kaynatılmaktadır. Bu sayede mandalinaların acı tadı da geçirilmesi sağlanmaktadır. İlk haşlamadan sonra tekrar aynı şekilde haşlanmakta ve temizlenmektedir. Daha sonrasında üzerine 1,5 su bardağı toz şeker, çubuk tarçın ve karanfiller eklenmektedir.

Tüm malzemeler konulduktan sonra en az 5 saat boyunca bekletilmekte ve suyunu bırakan mandalina kısık ateşte 40 dakika daha pişirilmektedir. Son olarak limon suyu konulmakta ve 10 dakika daha kısık ateşte kaldıktan sonra soğuması beklenmekte ve kavanozlara konulmaktadır.