Manikür Nedir?

tarafından
434
Manikür Nedir?

Kadınların önem verdikleri konulardan biri olan el bakımı oldukça önemli olmaktadır. Gün içerisinde eller çok fazla kullanıldığından dolayı kişilerin de ellerine gereken önemi vermeleri zahmet veren işlemlerden olmaktadır. Sadece el bakımı değil aynı zamanda tırnak bakımının da iyi olması gerekmektedir. El bakımında ilk olarak krem tercihi olmaktadır.

Kişilerin cilt yapılarına uygun bir şekilde el kremi tercih etmesi ve ellerin kurumasına izin verilmeden nemlendirilmesi gerekmektedir. Eğer eller gün içerisinde çok faz suya giriyor ise belirli bir süre kurumakta ve gerginleşmektedir. Bu da kişilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olacağından mutlaka günde en az 3 defa krem sürülmesi gerekmektedir.

Hem el hem de tırnak bakımı için manikür yapılması daha güzel bir görünüm kazanmak için ideal olmaktadır. Güzellik salonlarında manikür yapılabildiği gibi tekniklerin öğrenilmesi ve malzemelerin alınması sonucunda evde de manikür yapmak artık daha kolay ve zaman almadan halledilmektedir. Manikürlü tırnaklar her zaman daha hoş ve bakımlı gözükmektedir.

[reklam id=1]

El bakımı esnasında tırnak kenarlarının ve el yüzeyinin daha iyi bir şekilde gözükmesi için yapılan işlemlere manikür denmektedir. Manikür daha çok tırnak kenarlarında yer alan ölü derinin yok edilmesi ile başlanmaktadır. Daha sonrasında ise tırnak törpülenmesi ve el yüzeyinin nemlendirilmesi ile devam edilmektedir. Manikür yaptırılırken dikkat edilmesi gereken noktalar olmaktadır. Bunlardan biri de kişinin tırnak etlerinin alınırken kanatılmaması daha sağlıklı olmaktadır.

Bu etlerin alınması çoğu kişi tarafından önerilmemektedir. Ancak eğer görüntü olarak rahatsız ediyor ise kanatılmadan alınması gerekmektedir. Etler tırnaktan ayrılırken acı duyuyor ise manikür işleminin yanlış yapıldığı anlaşılmaktadır. Manikür aslında yapımı kolay gibi görünse de ince noktaları olan bir işlem olmaktadır.

Manikür Nedir? 1

Manikür yapılırken yanlış uygulamalar ya da derin kesikler sonucunda ellerde morarma, kan kaybına bağlı olarak ellerde ya da parmaklar da uyuşma, damar yırtılması gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Bu sebepten bilindik ve bu işte uzman kişilere yaptırmak doğru olmaktadır. Ayrıca manikür setleri artık daha kolay bulunduğundan dolayı kişiler bu işi iyice öğrendikten sonra kendilerine de uygulayabilmektedirler.

Manikür Nasıl Yapılır?

Bu işe ilk başlayacak kişiler tırnak manikürü nasıl yapılır diye sormaktadır. Maniküre başlamadan önce ilk olarak ellerin iyice temizlenmesi ve yıkanması, eğer oje var ise iyice silinmesi gerekmektedir. Daha sonrasında tırnaklar uzun ise boylarının istenilen boyutta kesilmesi uygun olmaktadır. Tırnak kesilirken en dipten kesmek yerine biraz daha uzun bırakılarak kesilmesi gerekmektedir.

Manikür Nedir? 2

Tırnaklar dipten kesildiğinde daha çok kişiler tarafından acı duyulmaktadır. Tırnak kesme işlemi bittikten sonra bir törpü yardımı ile tırnak törpülenerek tırnak boyları eşitlenmektedir. Tırnak boylarının eşitlenmesinin yanı sıra sivri yerler de düz bir hale getirilerek yüzün çizilmesi gibi durumlar engellenmektedir. Tırnak etlerinin alınmadan önce ellerin kremlenerek sıcak bir suyun içerisinde yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

Bu sayede tırnak etleri yumuşatılmakta ve etlerin daha kolay alınması sağlanmaktadır. Ancak ellerin ve tırnakların iyice yumuşadığından emin olunması gerekmektedir. Etler alınmadan önce manikür seti içerisinde yer alan tırnak eti kazıyıcısı ile yumuşak hareketler ile etler diplere itilmektedir.

Daha sonrasında etlerin alımı daha kolay olmaktadır. Etler alındıktan sonra eller yıkanmakta ve ellerin kurumaması için ellerin nemlendirilmesi için kremlenmesi gerekmektedir. Bu sayede el ve tırnak bakımı kolaylaşmaktadır.

Manikür Nedir? 3

Manikür Fiyatları

Manikür fiyatları genel olarak güzellik merkezlerine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 15-20 Türk lirası arasında değişiklik göstermektedir.