Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

tarafından
1432
Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

A, C ve K vitamini bakımından oldukça varlıklı olan maydanoz, bununla birlikte yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum ihtiva eder. Maydanoz ve maydanoz suyu geleneksel olarak böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, sindirim problemleri, ödem, tane dönemi problemleri, astım ve öksürüğe karşı kullanılır.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Bu esenlik koşullarının hepsine birden iyi gelip gelmediği konusunda net bir informasyon için daha çok bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece yine de, genel sıhhat için tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyan vitamin ve mineralleri içeren bu bitkiyi daha çok tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Maydanoz bununla birlikte E vitamini, B6 vitamini, çinko, fosfor, gıda lifi, magnezyum ve bakır mineralleri açısından çok iyi bir kaynaktır. Maydanoz güçlü bir idrar söktürücüdür ve ödemin atılması için yaygın olarak kullanılır.

[reklam id=1]

Bu özelliği ile safra ve böbrek taşlarının vücuttan daha kısa sürede atılması için geleneksel olarak tüketilen bitkiler içinde yer alıyor. Maydanoz suyu, hastalık ya da alerji sebebiyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasına destek verir.

Bununla beraber sinüslerin dolduğu ve öksürün arttığı zamanlarda maydanoz çayı veya suyu içmek iyi gelir. Yiyeceklerden daha sonra gaz problemi yağıyorsanız maydanoz suyu ya da çayı içebilirsiniz. Maydanoz A vitamini açısından son derece zengin olmakta olup bu sayede göz sağlığına da bir hayli iyi gelmektedir.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır? 1

A vitamini retinada ışık hassasiyetini elde eden “rodopsin” pigmentinin üretilmesinde kullanılır. Yüksek oranda C vitamini içeren maydanozu tertipli olarak tüketerek cildin ihtiyaç duyduğu C vitaminini kâfi oranda almasını ve kırışıklıkların gecikmesini sağlayabilirsiniz.

Maydanozun özellikle kolon, meme ve cilt kanserinden korunmak için önerilen bitkiler içinde yer ediniyor. Fakat bu şekilde bir faydası olup olmadığı mevzusunda meydana getirilen çalışmaların sayısı şu anda yetersiz. Çoğu rejim listesinde maydanoz çayı ya da maydanoz suyunun yer almış olduğunu biliyoruz.

Bunun sebebi aslen maydanozun yağ yakmaya, zayıflamaya değil, vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır. Maydanoz, en önemli B vitaminlerinden önde gelen folik asit ihtiva eder.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır? 2

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Maydanoz yaprakları oldukça ufak olduğundan 1 bardak dolusu saf maydanoz suyu hazırlamak pek rahat değil ve bu miktarda saf maydanoz suyunun bazı yan tesirleri olabilir. Aslına bakarsanız sadece maydanoz suyunun tadı acı gelecektir.

Hem acılığını almak bununla birlikte içeceğinizi daha rahat hazırlamak için maydanozu havuç, kereviz, salatalık, domates suyuyla beraber kullanabilirsiniz. Ne kadar farklı renkte sebze kullanırsanız o denli iyi, çünkü farklı renklerdeki sebzeler farklı vitamin ve mineraller ihtiva eder. 1 bardak maydanozlu sebze suyu için 6-7 dal maydanoz kullanmanız kâfi.

Evde katı meyve sıkacağı yoksa maydanoz çayı yapabilirsiniz. 1 büyük bardak maydanoz çayı hazırlamak için 10 tane maydanoz yaprağını kaynamış suya atın ve 10 dakika kadar beklemeye alın. Çayınızı tatlandırmak bal ya da limon kullanabilirsiniz.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır? 4

Hamileler, kasılmalara niçin olabileceği için maydanoz suyu içmemelidir. İdrar söktürücü ilaç veya herhangi bir sıhhat problemi sebebiyle tertipli olarak ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyu içmeden önce olası yan tesirinde bırakır hakkında doktorunuzdan data alabilirsiniz.

Zayıflamak isteyen kişiler tarafından oldukça büyük bir ilgi gören maydanoz suyu, düzenli olarak tüketilmesi halinde kişilerin vücutlarındaki ödemlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Yağ yakımı yapmamasına karşın kişiler vücutlarından ödem attıkları için kendilerini çok daha hafif ve incelmiş gibi de hissedebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da maydanoz suyu sıklıkla tüketilmektedir.