Maydanoz Suyu

tarafından
208
Maydanoz Suyu

Sofralarımızın en vazgeçilmez besini nedir diye sorduğumuzda hiç şüphesiz ki maydanoz cevabını alırız. Diğer bütün besinlerin yanı sıra neredeyse her mevsim bulabildiğimiz bu mucizevî besin aynı zamanda fiyatı bakımından da sürekli olarak tercih edilir.

Maydanoz Suyu 5

Her türlü öğünde yenilebilmesinden dolayı da maydanozun faydaları sürekli olarak vücudumuzun içerisine girer. Son yıllarda özellikle de zayıflama konusunda sıklıkla kullanılan maydanoz suyu hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmayan çok sayıda kişinin aklında ilk soru ise hiç şüphesiz ki maydanoz suyu ne işe yarar? Olmaktadır.

Kahvaltılarda, öğle yemeklerinde salataların içerisinde, akşam yemeklerinde ise direkt olarak yemeklerin içerisine koymaktan çekinmediğimiz ve her yemeğe ayrı bir lezzet katan maydanozun faydaları saymak ile bitmiyor. Bu nedenle de uzmanlarda sürekli olarak maydanozun kendisini ya da suyunu tüketmeyi önermeye devam ediyor.

[reklam id=1]

Hiç bilinmeyen bir özelliği ise maydanozun içerisinde vitaminlerin bulunmasıdır. Genellikle turunçgiller ya da diğer besinlerde olduğu bilinen vitaminlerin birçoğu aslında maydanozun içerisinde de bulunuyor. Bu nedenle de maydanozun cilde, vücuda, saçlara ve daha birçok bölüme oldukça faydası bulunur.

Sadece 1 bağ maydanoz günlük alınması gereken birçok değerin önemli bir payını karşılayabiliyor. Çok sayıda kişi tarafından tüketilse de, birçok kişi maydanozun ne denli büyük bir öneme sahip olduğunun farkında değildir. Fakat maydanoz, sağlıklı bir yaşam sürebilme konusunda oldukça büyük bir role sahiptir.

Maydanoz Suyu 4

 

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanozun kullanım alanları son derece geniştir. Maydanozu ince ince kıyabilir ve özellikle de salatalara ekleyebilirsiniz. Hem farklı bir tat katar hem de birçok faydayı size lezzetli bir biçimde sunar. Maydanozu yemekten hoşlanmayan kişiler ise maydanoz kullanımı konusunda maydanozun suyundan faydalanabilir.

Dilediği kadar maydanozu yıkadıktan sonra ister sapları ile ister saplarını ayıkladıktan sonra blender yardımı ile suyunu çıkarabilir. Aynı zamanda bir tencerenin içerisinde kaynamış suya ekleyerek de maydanozun suyunu elde edebilir.

Maydanoz Suyu 2

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

Maydanozun en yaygın kullanımlarından birisi de hiç şüphesiz ki maydanoz suyudur. Bir litre kadar suyun içerisine bir bağ temizlenmiş olan maydanozlar eklenir. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra süzülür. Ortaya çıkan maydanoz suyu kişilerdeki ödemi attırmaya yardımcı olurken dolayısıyla zayıflamasına da yardımcı olabilmektedir.

Bu sebeple de çok sayıda kişi tarafından maydanoz suyu zayıflatır mı? Sorusu da sorulmaya devam etmektedir. Kişilerin metabolizmalarına ve diğer faktörlerine bağlı olarak değişse de bu soruya karşılık olarak evet yanıtı verilebilmektedir.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Mutfaklarda çok eski zamanlardan beri kullanılmaya devam eden maydanoz, lezzetinin yanı sıra birbirinden farklı faydalara da sahip olmaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü de maydanoz kişiler tarafından sürekli olarak ve aynı zamanda büyük bir keyifle de tüketilmeye devam ediyor. İşte maydanozun faydaları:

Maydanoz Suyu 1

  • Maydanoz muhteşem bir idrar söktürücü özelliğine sahip. Bu özelliği ile birçok diyet listesinde yer almaya da devam ediyor.
  • Muhteşem bir ağrıya sebep olan böbrek taşına en doğal çözüm ise yine maydanozdur.
  • İçerisinde vitamin bulundurması sebebi ile soğuk algınlığına da iyi gelir. Maydanoz suyunun düzenli içilmesi öksürük ve balgam problemlerini ciddi ölçüde hafifletir.
  • Maydanoz suyu ya da maydanoz çayı gaz problemlerine iyi gelir.
  • A vitamini göz sağlığı için faydalıdır. Maydanoz da içerisinde A vitamini de bulundurması ile birlikte göz hastalıklarına iyi gelir.
  • Yüksek oranda içerdiği C vitamini sayesi ile de cilt güzelliğinde kullanılır.
  • Kolon, meme ve cilt kanseri ile savaşma da oldukça etkilidir.
  • Ağız kokusunu önler.