Mikrodalgada Mısır Nasıl Patlatılır?

tarafından
724
Mikrodalgada Mısır Nasıl Patlatılır?

Patlamış mısır, hem yetişkinlerin, hem çocukların çok severek tükettikleri bir atıştırmalıktır. Kalori bakımından diğer atıştırmalıklara oranla daha hafif olan patlamış mısır farklı teknikler ile evlerde de hazırlanabiliyor.

Evde patlamış mısır hazırlamak için tencerede mısır patlatma ya da mikrodalgada mısır patlatma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Her iki yöntemde de lezzetli patlamış mısırlar elde edip ailecek bu özel tadı yaşayabilirsiniz.

Evde mısır patlatmanın en kolay yolları, tencere ve mikrodalga ile mısır patlamadır. Tencere ile mısır patlatmak biraz daha dikkat gerektiren bir iş olmasına karşılık, mikrodalga fırın ile mısır patlatmak daha pratiktir. Mısırları yakmadan ve arada patlamayanları kalmadan patlatmak için ilk olarak mısır cinsinin seçimine dikkat etmeniz gerekir.

Bazı cins mısırlar daha güzel patladığı için satın alırken bu cinslere dikkat etmek gerekir. En güzel patlayan mısırlar, Arjantin mısırı ve cin mısırı adı verilen mısır çeşitleridir. Bunlar diğerlerine göre daha kolay patlar ve daha hoş bir tat yaratır.

[reklam id=1]

Tam tadınla lezzetli patlamış mısırlar için kullanacağınız yağa da dikkat etmeniz gerekir. Genelde zeytin yağı ya da ayçiçek yağı kullanılması tavsiye edilir. Bu yağların yanında mısır yağı ya da tereyağı da kullanabilirsiniz. Tereyağı ile mısır patlatırken genelde tereyağı yandığı için mısırlara bulaşması ve mısırları da yakması söz konusu olabilir.

Bunun önüne geçmek için illaki tereyağı kullanmak isterseniz, ayçiçek yağı ile karıştırmanızı öneririz. Mikrodalga fırın için en ideal yağın ayçiçek yağı olduğunu belirtmek isteriz.

Malzemeler hakkında dikkat edilmesi gerekenlere kısaca değindikten sonra lezzetli bir mısır patlatması için malzeme ölçülerini de sizlerle paylaşıyoruz.

  • 7-8 çorba kaşığı cin mısırı
  • 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
  • 1 çay kaşığı tuz

Mikrodalgada Mısır Nasıl Patlatılır?

Mikrodalga fırında mısır patlatmak için kullanılacak olan kaba dikkat etmek gerekir. Bu iş için orta boy, kapaklı borcamları kullanabilirsiniz. Derece olarak mikrodalga fırının en yüksek derecesini açmanız gerekir. Bazı yeni mikrodalgalarda özel mısır patlatma derecesi bulunur. Bu dereceye getirip güvenli bir şekilde mısırlarınızı patlatabilirsiniz.

Mikrodalgada mısır patlatmak için borcam içine ilk olarak mısırları koyun ve üzerine yağı ekleyin. Mısırların her yerine yağın gelmesi için borcamı kapatıp bir iki kere sallayın. Ardından tuzunu ekleyin ve aynı şekilde 1-2 kere sallayın. Malzemeler karışınca mikrodalga fırının içine borcamı koyup en güçlü ayarında 5 dakikaya ayarlayın. 5 dakika sonra lezzetli mi lezzetli bir kase dolusu patlamış mısırınız hazır olacaktır.

Baharatlı patlamış mısır hazırlamak için damak tadınıza uygun baharatları yağlama aşamasında mısırların üzerine döküp hazırlayabilirsiniz.

Mikrodalgada Mısır Nasıl Patlatılır? 1

Patlamış mısır ile ilgili en merak edilen sorulardan birisi olan patlamış mısır kilo yapar mı, sorusudur. Patlamış mısır, diğer atıştırmalıklar ile aynı keyfi vermesine karşılık daha az kaloriye sahiptir. Özellikle yağsız olarak hazırlanan patlamış mısırlar, diyetlerde de atıştırmalık olarak tüketilebilir. Uzun süre tok tutma özelliği olan patlamış mısır, metabolizmayı da hızlandırır.

Metabolizma hızlandırdığı için sindirim sistemini düzenler ve daha kolay kilo vermeyi sağlar. Yağ yakımı hızlandıran ve tok tutma özelliği yüksek olan patlamış mısır, baharatsız ve yağsız olarak çok fazla tüketilmediği sürece kilo yapmaz. Eğer baharatlı ya da yağlı olarak hazırlayıp tüketmek isterseniz mutlaka küçük porsiyonlar şeklinde hazırlayıp o şekilde kontrollü tüketim yapmalısınız.