Mısır Patlağı Kaç Kalori?

tarafından
1309
Mısır Patlağı Kaç Kalori?

Patlamış mısır, hem yazın, hem de kışın tüketilebilen özel atıştırmalıklardan birisidir. Hazır olarak satıldığı gibi evlerde de kolayca hazırlanabilen bu atıştırmalıklar, en çok yemek sonrası hoş muhabbetlerde, arkadaş ziyaretlerinde, sevilen bir dizinin izlenmesine eşlik eder.

Mısır Patlağı Kaç Kalori? 4

Değişik pek çok tarifi olan patlamış mısırın, en sade ve az kalorili hali, yağsız olarak hazırlanan halidir. Bu yazımızda mısır patlağı kaç kalori sorusunun cevaplarını, farklı malzemeler ile hazırlanan patlamış mısırlara göre cevaplayacağız.

Mısır patlağı, en az kaloriye sahip olan atıştırmalıklardan birisidir. Pek çok diyet listesinde de ara sıra tüketilmesine izin verilen bu atıştırmalık, patates cipsi, hazır mısır cipsi, yağlı kuruyemiş gibi daha yüksek kalorili atıştırmalıkların yerine tüketilebilir.

[reklam id=1]

Hem büyüklerin, hem küçüklerin severek tükettikleri patlamış mısır, farklı baharatlar ile çeşnilendirilip de tüketilebilir. Bu durumda baharat ve yağlar nedeni ile patlamış mısırın kalorisi yükselir.

Sade, az miktarda yağ ile hazırlanan 100 gram patlamış mısırda bulunan besin değerlerini aşağıda maddeler halinde sıraladık. Yaklaşık 450 kalori olan 100 gram patlamış mısır;

 • 56.98 gram karbonhidrat,
 • 10.76 gram protein,
 • 16.08 gram yağ,
 • 0 kolesterol,
 • 1320.00 miligram sodyum,
 • 204.00 miligram potasyum,
 • 18.00 kalsiyum,
 • 68.00 A vitamini ve
 • 1.45 demir içerir.

Mısır Patlağı Kaç Kalori?

Yukarıda verdiğimiz değerler 100 gram, sade olarak hazırlanan patlamış mısır için geçerlidir. Yağsız olarak mikrodalga fırında patlatılan 100 gram mısır patlağı ise yaklaşık 186 kcal değere sahiptir. Yağsız olarak hazırlandığında da çok lezzetli olan bu atıştırmalık, diyet menülerinde daha çok yağsız olarak yer alır.

Düşük kalorisi ve lezzeti ile çok tüketilen patlamış mısırın faydaları da çok sayıdadır.

Patlamış mısır içerisinde yüksek miktarda B1 vitamini vardır. Bu vitamin özellikle beynin gelişmesinde önemli rol oynar.

Mısır patlağı içinde bulunan etkin maddeler, kansere karşı koruma sağlar. Kanserli hücrelerin ilerlemesinin durmasında da etkili olan bu özel besin, koruyucu olarak tüketilebilir.

 • Az kalorili ve metabolizma hızlandırıcı özelliği olmasından dolayı, fazla kilosu olan kişiler tarafından tüketilebilir.
 • İçeriğindeki bileşenler sayesinde besleyici özelliği bulunan patlamış mısır, uzun süre tok tutma özelliğindedir.
 • Kan şekerinin daha dengeli bir şekilde yükselmesini sağlar.
 • Kabızlık problemlerini önler.
 • Yüksek karbonhidrat içerdiği için tüketildikten sonra enerjiye enerji katar.
 • Yüksek lif kaynağı olmasından dolayı, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Mısır Patlağı Kaç Kalori? 1

Tam tadında, lezzetine doyum olmaz bir patlamış mısır keyfi için derin bir tencere içinde mısırları patlatın. Genelde 4 litre büyüklüğünde tencereleri tercih etmenizi öneririz. Teflon ya da ince tabanlı çelik tencereler, mısır patlatmak için idealdir. Uygun bir tencere içine ilk olarak 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ dökün.

Tencere tabanının tamamına yayılmasını sağlayın. Sonrasında yarım su bardağı mısırı yağın içine ekleyin. Ocağın altını yakın ve orta ateşte mısırları karıştırarak pişirmeye başlayın. Mısırlar şişip rengi değişmeye başlayınca tencerenin kapağını kapatın.

Tüm mısırların sorunsuz patlaması için tencereyi ara ara sallayın. Patlama sesleri kesildiğinde bütün mısırlar patlamış demektir. Mısırların tamamı piştikten sonra soğumadan servis yapabilirsiniz. Eğer sade olarak tüketmek istemezseniz, tuzunu eklerken baharatlarını da aynı zamanda ekleyebilirsiniz.

Mısır Patlağı Kaç Kalori? 3

Patlamış mısır kaç kalori sorusuna cevap verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Diğer keyif veren atıştırmalıklara oranla daha az kaloriye sahip olan patlamış mısır, her hali ile herkesin çok beğendiği besinlerdir. Yanında tüketilen içeceklerin de az kalorili olmasına özen gösterdiğinizde bu atıştırmalıklar tok tutma özelliği ve az kalorisi iyi birer kilo verme besini de olabilir.