Müffin Kalıplarında Kadayıf

tarafından
517
Müffin Kalıplarında Kadayıf

Tel Kadayıf un ve suyun karıştırılmasıyla oluşan hamurun ince teller haline getirilen bir yiyecektir. Türkiye ve Ortadoğu’da tatlı olarak tüketilmektedir.

Katmanlarının arasına kuruyemiş konulup kızartıldıktan sonra şerbet dökülerek yenilen bir tatlıdır. Şimdi Kadayıfın çok farklı bir tarifini paylaşacağım sizlerle eminim çok beğeneceksiniz.

Muffin Kalıbında Kadayıf İçin Malzemeler

 • 300 gr. tel kadayıf
 • 1 çay bardağı tereyağı
 • 1 su bardağı ceviz, fındık, fıstık
 • (İsteğe bağlı kuruyemişler arttırılabilir)

Şerbeti için;

 • 2 su bardağı su
 • 2 su bardağı şeker
 • Bir kaç damla limon suyu

[reklam id=1]

Muffin Kalıbında Kadayıf Yapılışı

 1. Nefis ve geleneksel olan tatlılarımız olan kadayıfı nasıl gösterişli hale getirebiliriz. Bunu nasıl mı yapacağız? O zaman nasıl yapılıyormuş Muffin Kalıbında Kadayıf bir göz atalım tarife. İlk başta Muffin Kalıbında Kadayıf yapmak için tencerede su ve şekeri kaynatıyoruz. Kaymaya başlayınca limon suyunu ekliyoruz. Limon suyunu ekledikten sonra 10-15 dk. daha kaynatıp ocaktan alıp soğumasını bekliyoruz.
 2. Bu sırada da bir gün önceden derin dondurucuda beklettiğimiz tel kadayıfları ince bir şekilde ayırıp erimiş tereyağı ile harmanlayın. Daha sonra bir tutum kadayıf alıp kalıba yerleştiriyoruz. Bir çay bardağının arkasını kadayıflara bastırıp iyice sıkıştırıyoruz.
 3. Hemen ardından Ceviz, fındık, fıstık gibi çekilmiş kuruyemişlerden içine yerleştirin. Üzerine tekrar bir tutam kadayıf koyup tekrar bardakla sıkıştıralım. Tüm kadayıflar için işlemleri aynı şekilde devam ettirelim ve kalıbımızı fırına bırakıp 180 derece ortalama 20-25 dk. üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Kızaran kadayıfları fırından çıkartıp ilk sıcaklık gidene kadar beklememiz gerekmektedir.
 4. Sonra kadayıfları dikkatli bir şekilde herhangi bir kaba alıyoruz ve sıcak kadayıfın üzerine soğumuş şerbeti üzerinde gezdirerek eşit bir şekilde döküyoruz. Şerbeti döktüğümüz tatlının üzerine bir tepsi kapatıp 2-3 saat bekleyip tatlının şerbetle tam anlamıyla bütünleşmesi için. Son olarak tatlımızın üzerini antep fıstığı veya cevizlerle, özel soslarla süsleyerek servis edebiliriz.