Mutfak Dolapları Temizliği Püf Noktaları

tarafından
1180
Mutfak Dolapları Temizliği Püf Noktaları

Mutfak dolapları, hem mutfak eşyaları hem de gündelik eşyalarımızı saklamak için kullandığımız alanlardır. Fakat bu alanlarda ne kadar büyük bir tehlike yer aldığının farkında mısınız? Her gün üç kez yemek yaptıktan sonra ve nemli şekilde bulaşıktan çıkmış tabak, çanaklar yerleştikten sonra oluşan mikropların ne kadarını biliyorsunuz? Size yazımda, mutfak dolaplarında yer alabilecek kirleri, lekeleri, mikropları ve kokuyu nasıl çıkartabileceğinizi ve buna nasıl önlem alabileceğinizi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak mutfak dolaplarımızın en büyük düşmanları, yemek yaparken sıçrayan yağlar ve nemli şekilde koyulan bulaşıktan çıkan malzemelerimizdir. Bu iki durum için de aslında çözüm oldukça basit ve sıradan bir yöntemdir. Fakat çözüm yollarına geçmeden önce oluşan yağları ve lekeleri nasıl çıkartabileceğimizi size aktaracağım. İlk olarak, mutfak dolaplarınıza sıçrayan yağlardan nasıl kurtulursunuz? Mutfak Dolabına Sıçrayan Yağlar Nasıl Temizlenir, mutfak dolaplarınıza yağ sıçradığında onu ovalayarak ya da sabun yardımı ile çıkartmaya çalışıyorsunuzdur. Fakat bu yanlış bir yöntemdir. Yağ çıkartmak için piyasa da yer alan bir çok yağ sökücü ve dolaplarınızın içerisinde yer alan materyallere uygunlukta maddeler vardır. Fakat benim tavsiyem “Sihirli Su” adı ile satılan bir çözücüdür. Oldukça güçlü bir kimyasaldır, kullanmaya başlamadan önce yüzünüze maske takmanızda fayda vardır. Tabi elinize eldiven de takmalısınız. Çok güçlü bir çözücü olduğu için, mutlaka kullanırken kapıları ve pencereleri de açın. Sonrasında kullanırken bir leğen içerisine ılık su doldurun (su ne kadar sıcak olursa o kadar çabuk çözüleceğini unutmayın). Temizlik bezinizi bu leğene daldırın ve sadece nemli kalana kadar sıkın ve bölgeye ovalayarak uygulayın. Sadece dakikalar içerisinde bütün yağın çözüldüğünü gözleriniz ile göreceksiniz.

[reklam id=1]

İkinci olarak nemlenen mutfak dolabınızı nasıl temizlersiniz ve nemlenen bölgeyi nasıl düzeltebiliriz? Bunun ile ilgili yöntemler de profesyonel bir yardım almanız daha sağlıklı olacaktır ilk olarak. Siz nemlenen bölgeniz ile ilgili olan parçayı mezüre yardımı ile ölçün ve mutfak dolapları ile ilgili size yardımcı olabilecek bir kuruma benzer bir parça üretmesi için ya da bu problem ile ilgili parça değişikliği yapması için bir usta göndermesini isteyebilirsiniz. Tabi ki bunlar doğrudan çözüm odaklı önerilerdi, daha kolay ve kısa vadede durumu çözebilecek tavsiyem ise; Nemli bölgeyi zımpara yardımı ile kazıyın. Sonrasında dolabınız ile aynı renkte olan bir boya ile boyayın. Ardından üzerine vernik ile cila atın. İlk gün olan kalitesine ulaşamasa da size uzun bir süre daha eşlik edecektir. Fakat bunun ile ilgili tekrar sorun yaşamamanız için yöntem ise daha basit. Marketlerde veya bakkallarda satılan plastik masa bezlerini makas yardımı ile dolabınızın ölçülerinde keserek raflarınızın altlarına yerleştirin. Mutfak dolapları nasıl silinir diye derdiniz kalmaz böylece. Hem temiz olur hem de eskidikten sonra rahatlıkla çöpe atarak yenisine sahip olabilirsiniz.

Mutfak Dolapları Temizliği Püf Noktaları

Mutfak dolaplarının temizliğini mümkün olursa ay da bir kez en kötü ihtimalle ise iki ayda bir kez yapmanız gerekmektedir. Bu temizlikler hem gıdalarınızı koyduğunuz maddelerin temiz kalması açısından hem de dolaplarınızın içerisinde oluşan mikropların yok olması açısından çok önemlidir. Bir süreden sonra eğer kullandığınız malzeme tahta bazlı ise, nemden ve kirden koku yapmaya başlayacağını unutmamalısınız. Sağlınız ve uzun vadeli eşyalarınızı kullanmanız için verdiğimiz bu tavsiyelerde, dolap malzemelerinizi yaptırdığınız ya da satın aldığınız kuruma temizlik ve uzun vadeli kullanım hakkında soru sormanız yine de daha mantıklı olacaktır.