Nurofen Plus

tarafından
635
Nurofen Plus

Nurofen plus, nurofen soğuk algınlığı, grip, sinüzit gibi hastalıklarla birlikte ilerleyen baş ağrısı, burun tıkanıklığı, ateş, vücut ağrıları ve diğer tür ağrıların giderilmesinde kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü bir ilaçtır. Nurofen nedir sorusunun en kısa ve öz açıklaması böyledir.

Nurofen Plus 2

Nurofen plus, bir yüzünde N+ şeklinde kabartma olan, kırık beyaza yakın renkte filmle kaplı, kapsül biçimli bikonveks yani dışbükey formlu, tablet şeklinde ilaçtır.

Nurofen plus, etken madde olarak ibuprofen ve kodein içerir ve 12 tabletlik blister ambalajlar halinde satılır.

Nurofendeki etken maddeler ağrı kesen, ateş düşüren, yüksek ateş ve vücuttaki şişkinliği gidererek rahatlama sağlayan özelliktedir.

[reklam id=1]

Nurofen Plus yetişkinlerde ve 14 yaşından büyük çocuklarda tedavi amaçlı kullanılır.

Nurofen endikasyolarına bakacak olursak; romatizmaya bağlı ağrılar, sinir ağrıları, sırt ağrıları, kas ağrıları, adet ağrıları, migren, diş ağrısı, baş ağrısı türü ağrılarda endikedir.

Nurofen prospektüsüne gelirsek;   ilaç formülü olarak, bir Nurofenin etken madde olarak 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür; boyar madde olarak ise quinoline yellow, sunset yellow ve titan dioksit içermektedir.

Nurofen Plus 3

Nurofen’in kontrendikasyonlarına bakacak olursak; ilacın bileşimindeki etken maddelere duyarlılığı olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Nurofem midede tolere edilebilse de gastro-duodenal ülseri olan hastalarda kullanılmamalıdır.

  • Salisilatlara ve ağrı kesici, ateş düşürücülere alerjisi olanlarla hamilelerde kullanımı sadece doktor kontrolü ile olmalıdır.
  • Nurofen’i böbrek fonksiyon bozuklukları ve karaciğer bozukluğu olanlar kullanmamalıdır.
  • 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanımı uygun değildir

Nurofen Plus 1

Nurofen Yan Etkileri

Nurofen plus, çok ciddi alerjik yan etkilere sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda ilacı derhal keserek hekime başvurmak en doğru seçim olacaktır.

  • Nadir olarak mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık ve karın ağrısı, mide ağrısı, mide yanması ve ciltte kızarıklık yapabilmektedir.
  • Hepatoksik etki yapma olasılığı vardır. Yani karaciğerde hasar oluşturabilir.
  • Doz aşımı durumlarında sinirlilik, sersemlik, uykusuzluk yapabilmektedir.
  • Bu tür yan etkiler gözlemlendiğinde ilacın kullanımı derhal kesilmelidir.
  • Beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal hekime başvurmak gerekir.