Ödem Nasıl Atılır?

tarafından
716
Ödem Nasıl Atılır?

Kişilerin vücutlarında meydana gelen her türlü gelişme, kişiler tarafında yakından takip edilmelidir. Birçok durum, kişiler tarafından pek önemsenmese de, söz konusu sağlık olduğunda kişilerin çok daha dikkatli olması beklenmektedir.

Ödem de, kişilerin üzerinde pek durmadığı fakat birçok sağlık probleminin habercisi niteliğinde olmaktadır. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken husus ise, hangi sebepten dolayı ödemin oluştuğunun belirlenmesidir.

Ödem, birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilen ve kişilere rahatsızlık veren bir durumdur. Vücudun dokuları ile cildi arasında meydana gelen şişlikleri temsil eden ödem, birbirinden farklı nedenden kaynaklanmaktadır. Hem kuşdan hem de erkeklerde, hemen her yaşta gözlemlenebilen bir durum olması sebebi ile bu gibi kişilerde oluşma nedenlerinde de farklılıklar söz konusu olabilmektedir.

Vücudun farklı bölgelerinde görülebilmektedir. Ellerde, el ve ayak parmaklarında ve ayakta ödem, en sık görülen yerler arasında yer alabilmektedir. Bu gibi yerlerde oluşan ödemler genellikle kişilerin yanlış beslenmesi ya da hareketsiz bir yaşama sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

[reklam id=1]

Vücudun birçok yerinde görünmesine karşın, iç organlarda meydana gelen ödem çeşitleri çok daha riskli olabilmektedir. Akciğer ödemi de, bu gibi riskli ödemler arasında yer almaktadır. Normal şartlar altında oksijen ile karbondioksit değişimi esnasında vücutta herhangi bir problem meydana gelmez.

Fakat akciğerdeki kan basıncının birbirinden farklı sebeplerden dolayı üst seviyeye çıkması söz konusu olabilmektedir. Bu hava basıncının normal değerlerin üzerine çıkması ile birlikte kılcal damarların içerisinde bulunan kan, kesecikleri geçmede zorlanabilmektedir.

Ödem Nasıl Atılır?

Böyle bir durumda ise bu keseciklerin içerisinde kan değil hava dolmakta ve bu da ödemin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Son derece riskli olmak ile birlikte müdehale altına alınmaması durumunda kişilerin kendi kanlarında boğulması gibi son derece ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Akciğer ödeminin yanı sıra, beyinde bulunan sıvının sıkışması ve kafatasına baskı yapması sonucunda oluşan beyinde ödem de son derece riskli ve bir o kadar da büyük bir öneme sahip olan bir durumdur.

Bu gibi sonucu son derece riskli olan problemlerde uzmanlar tarafından cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Önlem alınmaması ya da gerekli müdahalelerin yapılmaması durumunda ise kişilerin hayatlarını kaybetmeleri ya da felç kalmaları da oldukça ciddi sonuçlar da beraberinde gelebilmektedir.

Ödem Tedavisi

Kişilerin yanlış beslenmesi ya da hareketsiz kalması, vücuttaki fonksiyonların yerine getirilmemesi ya da bu gibi problemlerden kaynaklanan farklı ödem çeşitleri söz konusudur. Bu gibi problemler ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından vücuttaki ödem nasıl atılır? Sorusu da oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmeye devam etmektedir.

Ödem Tedavisi

Ödem tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle hangi sebepten ödemin oluştuğuna karar verilmesi gerekmektedir.  Bunun için ise bir uzmandan destek almak, çok doğru ve etkili olmaktadır. Ödemden kurtulmak için en sağlıklı yol ise kişilerin bol bol su tüketmesi olmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra yavaş ve kolay hareketler ile egzersiz yapmak da, ödem atma konusunda son derece etkili olmaktadır. Yavaş bir şekilde yürümek ve kişilerin sürekli olarak hareket halinde olması da bu kapsamda uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Vücuttaki ödemi atmak için birbirinden farklı besinlerden destek almak da oldukça etkilidir. Limonlu ılık su, ananas, yeşil çay, maydanoz ve zencefil bu konuda en çok tercih edilen besinler arasında yer almaya da devam etmektedir. Bu gibi besinler direkt olarak tüketilebildiği gibi aynı zamanda karıştırılarak çay şeklinde de tüketilebilir.

Kişilerin ödem problemi ile karşı karşıya kalmaması için çok tuzlu ve tatlı besinlerden, yağlı ve kızartma olan yiyeceklerden, alkolden ve gazlı içeceklerden de uzak durması gerekmektedir.