Ödem Nedir?

tarafından
147
Ödem Nedir?

Hemen herkesin vücudunda, birbirinden farklı sebeplerden dolayı farklı değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Ödem de, bu değişiklikler arasından sıklıkla rastlanabilen ve kişilerin günlük yaşamlarını etkileyebilen bir durumdur.

Yalnızca kadınlar ödem yaşanır düşüncesi tamamen yanlış olmak ile birlikte erkeklerde de sık bir şekilde ödem oluşması gözlemlenebilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde ise, birbirinden farklı yöntem uygulanabilmektedir.

Ödem Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun dokuları ile cilt arasında bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde su birikmesi, kişilerde ödem problemini de beraberinde getirmektedir. Yargısız bir şişlik olmasının yanı sıra vücudun farklı bölgelerinde de sıklıkla görülebilmektedir.

[reklam id=1]

Kadınlarda, erkeklere oranla çok daha sık bir şekilde ödem görülebilmektedir. El, ayak, bilek ve kollarda görülebildiği gibi birçok kişide yüz ve karın bölgesinde de ödem sorunu yaşanabilmektedir. Kişiler tarafından pek fazla önemsenmese de, ödem birbirinden farklı ciddi problemin habercisi niteliğinde olabileceği gibi aynı zamanda birçok yanlış yeme alışkanlığı ve hareketten ötürü de meydana gelebilmektedir.

Bütün bu sebeplerden dolayı da oldukça fazla sayıda kişi tarafından ödem ne demek? Sorusu da yaygın bir şekilde yöneltilmeye devam etmektedir.

Sıklıkla yaşanan bir problem olması sebebi ile kişiler için ödem atma son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Ödem atmak için gerekli yöntemlerin uygulanmaya başlanmasından önce hangi sebepten dolayı ödem oluştuğuna karar verilmesi çok daha doğru olmaktadır.

Ödem Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

 • Vücudun hareketsiz kalması, kişilerde ödem oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle de uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak, uzun saatler boyunca yolculuk yapmak ve bu gibi sebeplerden dolayı ödem oluşabilmektedir.
 • Bacaklarda bulunan damar kapakçıklarında meydana gelebilecek olan hastalıklar da kişilerde ödem oluşmasına neden olabilmektedir. Bu bölgede kanın pompalanıp kalbe geri gönderilmesi bir hayli zor olmasından dolayı kişilerde bacak ağrısı problemleri meydana gelebilmektedir.
 • Kalp, akciğer ya da böbrek yetmezliği hastalarında da bu durum söz konusu olabilmektedir.
 • Hamilelerde, rahmin kan damarlarına yaptığı şiddetli baskı sebebi ile özellikle de kadınların alt bölgelerinde ödem oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Kadınların her ay yaşadıkları Regl dönemlerinde, hormonlarda yaşanan değişiklikler sebebi ile ödem oluşması kaçınılmazdır
 • Tansiyon ilaçları ya da travma gibi problemlerden dolayı da ödem oluşabilmektedir.

Ödem Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 1

Bu gibi sağlık problemlerinin yanı sıra kişilerin yanlış ve kötü beslenmeleri de vücutlarında ödem oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunlar ise genel olarak şu şekildedir;

 • Dünya sağlık örgütü tarafından kişilerin belirlenen miktarın dışına çıkmak tuz tüketmesi, ödem oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Kızartılmış olan her türlü yiyecek
 • Ödem oluşmasına sebep olan yiyecekler sadece tuzlu olanlar değil tatlılar da kişilerde ödem problemine sebep olabilmektedir.
 • Alkol ve gazlı içecekler, kişilerin özellikle de ertesi gün vücudunun karın bölgesinde şişliğe ve aynı zamanda vücudunun diğer bölgelerinde de ödem oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Sigara içerken, sakız çiğnersen ya da hızlı bir şekilde yemek yenmesi esnasında, kişiler hava yutmaktadır. Hava yutma, kişilerin vücutlarında ödem oluşmasına sebep olabilecek nedenler arasında yer almaya devam etmektedir.
 • Süt ve süt ürünleri de yine içerisinde bulunan maddelerden dolayı kişilerde ödem yapabilmektedir.

Ödem Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 2

Sağlık problemleri ya da kişilerin yanlış bir yaşam sürmesi sebebi ile ortaya çıkabilen ödemlerde, farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bütün bunların yanı sıra anjiyo ödem nedir? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir.

Genellikle dudak ve göz çevresinde, cildin daha derin katmanlarını da etkileyen kaşıntılı deri problemidir. Bu rahatsızlık da, kişilerin vücutlarında görüldüğü yerlerde şişliğe sebep olabilmekte ve bu sebeple de uzmanlar tarafından zaman kaybetmeden tedavi altına alınmalıdır.