Ojelerin Kuruyup Atılmaması İçin Neler Yapılabilir?

tarafından
314
Ojelerin Kuruyup Atılmaması İçin Neler Yapılabilir?

Ojelerin kullanım ömrü kalitesine göre değişse de, en kalitelisi de dahil hiçbir oje kurumadan son damlasına kadar kullanılmaz. Bazen rengine aşık olunarak, bazen ambalajlarının albenisine kapılarak, onca paralara satın alınan, marka ojelerin üç beş kullanımdan sonra çöpe atılmasını kimse istemez.

Bir kaç pratik yöntem ile hem yüksek fiyatlı hem de uygun fiyatlı tüm ojelerin şişe içinde kuruması ertelenebilir, daha uzun süre kullanılması sağlanabilir.

Ojelerin Kuruyup Atılmaması İçin Neler Yapılabilir? 1

Bilinen en klasik yöntem olan ojeye aseton damlatarak seyreltmek bir iki kullanım için idare etse de, sürekli bu yöntemin kullanılması ojeyi çok fazla inceltecek ve artık rengini de iyice yitirmesine neden olacaktır. Oje her kullanımdan sonra, şişenin ucunda ve kapak içinde birikerek kuruyan kalıntılar aseton ile temizlendikten sonra kapatılmalıdır.

Bu sayede; kuruyan kalıntılardan arınmış ve temizlenmiş olan kapak, şişeyi ilk alındığı günkü gibi sıkıca kapatarak içeri hava girmemesini sağlayacaktır.

[reklam id=1]

Buzdolabında muhafaza etmek de ojenin ömrünü uzatan yöntemlerden biridir. Oje artık sürülemeyecek kadar macun kıvamına gelmişse, o zaman ojeyi yarısına kadar su ile dolu bir cezvenin içine koyup kaynadığı anda ocaktan almak ve bir süre bu suyun içinde bekletmek faydalı olacaktır. Suyun sıcaklığı ile eriyen oje daha kolay sürülebilir hale gelir.

Ojelerin Kuruyup Atılmaması İçin Neler Yapılabilir? 2

Ojenin kurumasının asıl nedeni açıldığından itibaren havayla temas etmeye başlamasındandır. Havayla ne kadar az temas ederse o kadar uzun ömürlü olur. Bu nedenle de oje sürerken hızlı davranmak, çok fazla açık kalmamasına dikkat etmek ve açık pencere kenarı, bahçe, balkon gibi, ojeyi direkt rüzgar ve havaya maruz kalacak ortamlarda sürmekten kaçınmak da yine daha uzun süre kurumadan kullanılmasına yardımcı olacaktır. Hiç bir yöntem ojenin son damlasına kadar kurumadan kalmasını sağlamaz. Ancak bu yöntemler ile ojenin kuruma süresini oldukça uzatmak mümkün olacaktır.