Panik Atak İlaçları

tarafından
844
Panik Atak İlaçları

Panik atak ilaçları, apansız ortaya çıkan, nöbetler halinde tekrarlayan, yoğun sıkıntı ve korku atakları ile karakterize olan hastalık panik atak olarak bilinir ve pek çok insanın korkulu rüyası haline gelmiştir.

Panik atak birden gelir, şiddeti giderek artar, yaklaşık 10 dakika gibi bir süre içinde iyice şiddetlenir. Yarım saat kadar süren panik atak nöbetlerinin yanında 1 saat gibi ciddi uzunlukta sürenleri de vardır. Panik atak nöbetleri apansız geldiği gibi yine kendiliğinden geçip gider.

Panik atak belirtilerine değinecek olursak;

Çarpıntı, göğüste sıkışma ve ağrı, nefes darlığı, terleme, baş dönmesi sersemlik, soluk kesilmesi, üşüme yahut ateş basması, uyuşma, karıncalanma, titreme, bulantı, kendini ve etrafı değişik ve farklı algılama, kendine yabancılaşma, kontrolünü kaybederek çıldırma ve etrafına zarar verme korkusu.

[reklam id=1]

Panik atak sırasında kişi nefes alamadığını ve alamayacağı zannına kapılır, boğularak yahut kalp krizi geçirerek öleceğini düşünür ve öyle hisseder. Bu düşünceler onu daha da panikletir ve durum kısır döngü içinde tekrarlar. Hasta kendiliğinden yavaş yavaş sakinleşir, nefes alabildiğini görür ve nöbet geçer.

Nöbet sonrasında hastada müthiş bir bitkinlik ve yorgunluk oluşur. Üzerine büyük bir bina yıkılmış gibi hisseder. Sese, gürültüye, kalabalığa, ışığa karşı tahammülsüzlük gelişir. Panik atak nöbeti geçiren kişi yanında güvendiği birisi olsun ama soru sormasın ve konuşmasın ister.

Panik Atak İlaçları

Panik atak sırasında böbrek üstü bezlerinden kortizol ve adrenalin hormonları salgılanır. Atak sırasında gelen ateş basması, çarpıntı, terleme, tansiyon yükselmesi, nefes darlığı ve bulanık görme gibi durumlar, bu hormon salınımları nedeniyle oluşan fizyolojik durumlardır.

Panik atak ani kan şekeri düşüklüklerinde, tiroid bezinin aşırı çalıştığı durumlarda, kansızlık ve enfeksiyon durumlarında beklenmedik şekilde ortaya çıkar.

Panik atak nöbetlerinden kurtulmak isteyen kişiler hekime başvurduklarında fizyolojik anlamda hiçbir sorunları olmadığını görürler ve bundan üzüntü bile duyabilirler. Meselenin köküne inmek isterken sorunun sadece prsikolojik olduğunu anlamak pek çok hastanı işine gelmez.

Panik Atak İlaçları 1

Panik atağın tedavisi elbette var. Hekim desteği ve telkiniyle katedilecek aşama, hastayı eski sağlığına kavuşturur.

Panik atak için geliştirilmiş ilaçlar da vardır. Panik atak ilaçları isimleri  nelerdir kısmına gelirsek şöyle bir liste yapabiliriz.

Lustral, Prozac, Xanax, Cipralex, Buspon, Cipram, Paxera, Xetanor, Paxil, Faverin, Eslorex, Citoles, Esmax, Efexor, Venegis,  İxel, Seralin, Serdep, Remeron

İlaç kullanmadan ilaçsız panik atak tedavisi görmek isteyen hastalar da vardır. İlaç almak, kişiyi hasta olduğuna daha fazla inandırmakta, yahut ilaçların bağımlılık yapacağı ya da yan etkileri olacağından çekinme hissiyle ilaç kullanımına sıcak bakmayan hastalar da çoktur.

Panik Atak İlaçları 3

Böyle bir durumda uzman bir psikiyatra başvurmak ve gerekli tedaviyi almak gerekir. Ama hekim gerekli görürse de panik atak tedavisinde ilaç kullanımı yerine getirilmelidir.

Panik atak hastalarının, hekime muayene olmadan ve hekim reçetesi olmaksızın yukarıda ismi geçen ilaçları kullanmaları da sakıncalıdır. Bu ilaçları hekim eğer gerekli ve uygun görürse verecektir.