Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

tarafından
718
Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya ülkemizin tüm bölgelerinde özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bolca yetişen bir bitkidir. Papatyanın tıbbi ilaçlarda da çok fazla kullanıldığını belirtebiliriz. Normal yollardan papatya suyu ve papatya çayı olarak tüketilebilmektedir. Halk arasında en çok tüketim şekli papatya çayı olaraktır.

Bu yazımızda papatya çayının faydaları, zararları ve papatya çayı nasıl demlenir sorularına detaylı bilgiler veriyor olacağız. Öncelikli olarak papatya çayının nasıl demlendiğini kısaca açıklayalım istiyoruz. Papatya ilkbahar ve yaz aylarında toplanır ve uygun ortamlarda belli bir süre kurutulur. Günümüzde kişisel olarak bunu yapmak yerine aktar veya marketlerden temin edebiliyorsunuz. Kurutulmuş papatya çiçekleri paket halinde satılmaktadır.

[reklam id=1]

Satın aldığınız papatyalardan bir tatlı kaşığı veya yarım çorba kaşığı kaynamış bir bardak suyun içine boşaltabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. Bu süre sonunda papatya çayı kıvamına gelmiş olacaktır. Afiyetle içebilir ve pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Papatya içinde etkili maddeler olan bir bitkidir.

Tam bir mineral ve vitamin deposu olarak bilinir. Ağrılara, bağırsak problemlerine, sindirim sistemi sorunlarına, cilde ve saç bakımına çok faydası bulunmaktadır. Ancak, bu tür bitkileri ilinçsiz bir şekilde tüketmemek gerekir. Aşırı papatya çayı içmek faydadan daha çok zarar veriyor olacaktır. Bu nedenle düzenli ve az tüketmek en doğrusu olacaktır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? 1

Papatya çayının nasıl yapıldığını ve demlenme süresinin ne kadar olduğunu belirttik. Pek çok sağlık problemi için kurutulmuş papatya satın alabilir ve demleyerek afiyetle içebilirsiniz. Ekşimsi ve acımtırak bir tadı vardır. Ancak, bu tat bir süre sonra değişecek ve size daha hoş gelecektir. İçimi hoş ve iştah açıcıdır. Bu anlamda papatya çayı nasıl demlenir diye soruyorsanız cevabı bu kadar basittir.

Tam bir şifa deposudur. Ağrıdan sindirim bozukluklarına, bağışıklık sisteminden depresyona kadar pek çok sağlık probleminde tamamlayıcı ve destekleyici bir tedavi olarak tüketilmelidir.

  • Sinir hastalıklarına çok iyi gelmektedir.
  • Kişiyi güçlendirir, zinde tutar ve sinirlerin normale dönmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sinirleri yatıştırma özelliği ile papatya çayı halk arasında da sıklıkla kullanılmaktadır.
  • Ateş düşürücü olması, ağrıyı kesmesi, spazm sorunlarını çözmesi, terletme özelliği olması ve sinirleri yatıştırması bilinen faydaları arasında yer almaktadır.
  • Bunun dışında bağırsak gazlarını giderme, vücudu zinde tutma ve iltihapları giderme gibi ekstra faydalarının da olduğu kanıtlanmıştır.
  • Bel ve baş ağrılarında papatya suyu çok etkilidir.
  • Kaynamış su içine atacağınız papatyayı iyice karıştırarak ağrıyan bölgelerinize sürebilirsiniz.
  • Cilt, saç ve vücut bakımında da papatya etkili olarak kullanılmaktadır.

Papatya bitkisinin faydaları, yan etkileri ve papatya çayı nasıl demlenir gibi soruların cevaplarını sizinle paylaşmış olduk. Son olarak en fazla kullanım yöntemi olan papatya çayının demlenmesinin nasıl yapıldığının üzerinden bir kez daha geçelim istiyoruz.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır? 2

Kurutulmuş hazır papatyaları paket halinde aktar veya marketlerden satın almalısınız. Evinize aldığınız bu papatyalar için bir cezve veya çaydanlıkta bir miktar su kaynatmalısınız. 100 derecede iyice kaynayan suyu bir pardağa boşaltmalı ve bir tatlı kaşığı kuru papatyayı bardağın içine dökmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra suyu yeterinde karıştırmalı ve 10 veya en fazla 15 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Bu süre sonunda papatya çayı içmeye hazırlanmış olacaktır.

Faydalarından, yan etkilerinden ve nasıl demlenmesi gerektiğinden bahsetmiş olduk. Bu tür bitkiler her zaman birer şifa deposudur. Tabiatı yaradan bu dengeyi kurmuş ve şifayı doğada gizlemiştir. Bu nedenle papatya gibi bitkisel ürünleri bilinçli ve düzenli bir şekilde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.