Papatyanın Faydaları

tarafından
269
Papatyanın Faydaları

Anavatanı Türkiye ve Balkan ülkeleri olarak bilinen papatyanın sayısız faydası olduğu bilinmektedir. Boyları 10-15 cm arasında değişen ve hemen her yerde yetişebilen bu güzel bitki geçmişten bu yana halk arasında da kullanılmaktadır. İlkbahar ve sonbahar arasında özellikle yeşil çayırlarda çok fazla çıkan papatya çiçeği fayda bakımında oldukça şifalıdır.

Ortaları sarı ve kenarları beyaz olarak çiçek açan bir bitkidir. Papatyanın en sık çıktığı dönem ilkbahar aylarıdır. Yol kenarlarında her yerde karşımıza çıkmaktadır. Daha çok kendiliğinden çıkar ve yetişir. Taze yerine kurutulmuş papatya çok daha faydalı olanıdır. Günümüzde papatya en çok çay olarak tüketilmektedir. Papatya çayı olarak hem aktarlarda, hem de marketlerde satışı yapılmaktadır. Çay olarak içildiğinde vücut için pek çok olumlu faydası olduğu bilinmektedir. Yazımızın devamında bununla ilgili detayları veriyor olacağız.

[reklam id=1]

Papatya Suyunun Saça Faydaları

Özellikle papatya suyunun saç içinde kullanıldığı bilinir. Daha çok eski zamanlarda halk arasında saç rengini açma veya parlatmak isteyen kadınlar papatya suyunu saçlarına sürerlerdi. Günümüzde eski popülerliğini kaybetmiş olsada devam eden bir uygulamadır. Gün içinde 2 veya 3 defa saça uygulanarak çok daha canlı ve parlak saçlara kavuşabiliyorsunuz. Bilinen hiçbir yan etkisi olmayan bir bitkidir. İçerisindeki bileşenler ve papatyanın özellikleri olarakta bazı detayları belirtebiliriz.

  • İçerisinde reçine, tanen, bisabolol, acı madde, terpenler, salisik asitler ve azülen denilen etkin maddeler bulunmaktadır. Tam bir mucizevi bir bitkidir.
  • Doğanın en faydalı ve şifalı otları arasında yer almaktadır.

Papatya Suyunun Saça Faydaları

Papatya suyunun ve çayının faydaları çok fazladır. Yazımızın bu bölümünde vücut için ne gibi etkilerinin olduğunu belirtmek istiyoruz. Papatyanın bilinen en etkili yanı ağrı kesici, iltihap giderici ve gaz önleyici özelliğidir. Bunun dışında papatyanın cilde faydaları olduğu da bilinmektedir. Sinüzit tedavisinde, gastrit veya ülser sorunu yaşayan hastalar için en çok önerilen bitkiler arasındadır.

Özellikle baş, bel ve boyun ağrısı çekenler için yan etkisi olmayan en faydalı bitkidir. Baş, bel ve boyun ağrılarında uygulamalı masaj yapılmalıdır. Bir kap içinde su ve papatya kaynatılmalı ve ağrıyan bölegeye su ile birlikte masaj yapılmalıdır. Vücudun yenilenmesi, gözeneklerinin açılması ve vücut ağrılarının alınması noktasında papatya suyu çok etkili bir ilaçtır. Hücre yenileme özelliğinin de olduğu tıbbi araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Papatya suyu veya çayının saçlarda da kullanıldığını belirtmiştik.

Papatya Suyunun Saça Faydaları 1

Saçlarınızı bu suyla yıkayarak parlaklık ve dolgunluk kazanabilirsiniz. Papatya çayının önemli etkilerinden biride sindirim ve bağırsak sistemine yöneliktir. Bağırsakların düzenli ve çok iyi çalışmasına, sindirim sisteminizin aktif olarak görevini yapmasına yardımcı olan bir bitkidir. Egzama ve sedef hastalığı sorunu olanlar içinde papatya suyu çok etkili olan bir tedavi yöntemidir. Daha çok papatya çayı tüketerek faydalarını görebilirsiniz.

Düzenli içmeniz durumunda genel bir rahatlama hissini alacaksınız. Çok aşırı tüketmek doğru değildir. Günde 2 veya 3 defa bir fincan kadar içilmesi kafidir. Sindirim sistemini rahatlatması ve ayrıca iştah açıcı özelliği olması önemlidir. Bu yazımızı okuyan herkes papatyanın faydaları nelerdir sorusuna cevaplar bulmuştur diye düşünüyoruz. Bu tür bitkiler düzenli ve sürekli kullanıldığında asıl etkisini göstermektedir.

Papatya Suyunun Saça Faydaları 2

Şunu kesinlikle unutmamak gerekir. Tabiatın ve doğanın belli bir dengesi vardır. İnsanlar için faydalı olabilecek herşey aslında doğada gizlidir. Önemli olan bunları bilmek ve kullanmaktır. Daha kaliteli bir yaşam için bitkisel ürünleri kullanımı gerekli ve önemlidir. Doğanın bizlere sunmuş olduğu bu bitkileri tüketerek kendimizi koruyabilir ve bazı problemlerimizi kısa sürede gidermiş olabiliriz.