Pilates Minderi

tarafından
554
Pilates Minderi

Pilates minderi, pilates güç, denge ve esnekliği geliştirmek için, özellikle omurga, bel ve karın kaslarının çalıştırıldığı bir beden disiplinidir. Pilates hem postüral kasları geliştirir, hem de sağlam ve güçlü bir duruş sağlar.

1900’lü yılların başlarında Joseph Hubertus Pilates tarafından tarafından geliştirilen pilates disiplini, mat adı verilen özel minderlerin üzerinde yapılmaktadır. Aslında pilates aletleri minderle sınırlı değildir. Toptan, lastiğe kadar pek çok değişik malzeme ile yapılan pilateste elbette ki pilates minderinin önemi büyüktür.

Pilates Minderi

Pilates egzersizleri yaparken vücut adeta bir top gibi yuvarlandığından, bu matlar sayesinde bilhassa sırt bilgesi ve omurlar korunmuş olur. Ve tabii ki dengeyi sağlama hususunda da bu matların rolü büyüktür. Evde pilates yapacakların pilates matı özelliklerine dikkat etmeleri gerekir.

Pilates ve yoga matları sıklıkla birbiriyle karıştırılır. İkisi görüntü olarak birbirlerine benzerler; zira aynı büyüklüktedirler. Ama yoga matları nispeten daha incedir ve kaymamaları için alt kısımları zemine yapışacak şekilde tasarlanmıştır.

[reklam id=1]

Pilateste, yogadaki gibi ayakların zemini hissetmesine gerek yoktur. Dolayısıyla pilates matı ya da diğer bir deyişle pilates minderi biraz daha kalın olmalıdır. Bu aynı zamanda sert zeminin, omurgaya zarar vermesini de önler.

Pilates minderinin kalınlığı son derece mühim bir husustur. Bir pilates matı çoğunlukla sıkıştırılmış köpük yahut kauçuktan yapılır. Matın kalınlığı 1.25 cm olmalıdır. Pilates minderi kalınlığı omurga sağlığı için son derece önemlidir.

Pilates Minderi 2

Pilates matının dokusu da hayli önemlidir. Pilates egzersizlerini yaparken matın kaymaması gerekir ki bu son derece tehlikeli bir durum arz eder. Eller ve ayaklar terlese bile pilates matının üzerinden kaymamalıdır.

Pilates minderi yahut matı, kişinin vücut ölçüleri ile örtüşecek düzeyde olmalıdır. Uzunluk ve genişliği iyi ayarlanmalıdır. Çok küçük bir matın üzerinde rahatça çalışmak mümkün değildir.

Pilates Minderi 3

 

Pilates matının uzunluğu genellikle 180-220 cm, eni ise 55-100 cm. arasında değişir. Katlanır özellikte matlar da vardır ki, onlar daha geniş yapıdadır. Egzersiz esnasında matın kaymasını önlemek için ayaklardan birinin matın üzerinde olması iyi olacaktır.

Evde pilates yaparken eğer sert bir yüzeyde pilates yapılacaksa matın yastıklamalı özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Ama halı yahut halıfleks gibi daha yumuşak bir zeminde pilates egzersizi yapılacaksa dolgusu daha az olan matlar tercih edilebilir.