Pilatesin Faydaları

tarafından
190
Pilatesin Faydaları

Pilatesin faydaları, neredeyse asırlık bir geçmişi olan, zamana, doğumlara, kilo alıp vermelere ve buna benzer sebeplere bağlı olarak sarkan, gevşeyen deriyi, deforme olan vücut hatlarını, bozulan postürü düzeltebilmek adına yapılan sıkılaşma ve toparlanma disiplini olarak bilinen pilates; karın, basen, kol, bacak gibi bölgelerdeki sarkma ve gevşemelere iyi bir çözüm olabilmektedir.

Pilates ne işe yarar sorusunun en net yanıtlarından birisi de, vücudu sıkılaştırmanın yanında nefes, denge ve hareket sistemlerini dengelemesi olmaktadır denebilir. Pilates faydaları arasında eklem ve kemikleri yaşam boyu korumak için kasları kuvvetlendirme, esnetme ve bilhassa iç karın kaslarının güçlendirilmesine destek verme gibi maddeler sayılabilir.

Pilates hareketleri yerçekimine karşı son derece etkili çözümler sunar. Pilates ile vücutta meydana gelen şekillenmeyi de kısa sürede görmek mümkündür.

[reklam id=1]

Uzayan kaslar ile birlikte daha ince bir görüntüye sahip olabilmek adına uzun süreler pilatesstudyolarında zaman harcayabilir hatta beden güçlenmesi ile zor egzersizleri gerçekleştirirken ne kadar estetik bir görüntü elde edilebildiği görülebilmektedir.

Pilates hareketleri kolaydan zora doğru ilerler. İlk başta uygulanacak basit hareketlerle hem vücudu pilatese hazırlamak hem de alışma evresini geçirmek gerekir. Pilates hareketleri çeşitli pilates aletleri ile yapılır. Pilates aletleri toplar, bantlar ve çeşitli aparatlardan oluşur.

Pilatesin Faydaları 3

Evde pilates yapmak da mümkün ama yine de hareketleri bir eğitmene danışarak gerçekleştirmek ve bilinçli olarak yapmak gerekir. Evde pilates yaparken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de vücudu tam manasıyla ısıtmadan bu hareketleri yapmamaktır. Vücudu ısıtmadan yapılacak hareketler ufak tefekten son derece ciddi sakatlanmalara kadar pek çok olumsuzluğa sebep olabilir.

Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar sebebiyle şeklini yitiren bedenleri yeniden hale yola sokmaya da yardımcı olan yoga hareketleri aynı zamanda kişinin psikolojisini de düzeltir.

Pilatesin faydaları  oldukça fazladır. Fiziksel güzelliğe ve postür bozukluklarının giderilmesine de büyük katkısı olan yoga hareketleri, omurga eğrilikleri ve kamburluğu da bir ölçüde düzelten ve tam da bu yüzden psikolojiye iyi gelen özelliğe sahiptir.

Pilatesin Faydaları 2

  • Pilates düzenli yapıldığında kişiye ince ve uzun bir beden sunar.
  • Pilates bedenin dengede tutulmasına, omurgayı desteklemeye ve kasları güçlü tutmaya yarar.
  • Pilatesin faydaları erkekler tarafından da keşfedildi ve pilatesin sadece kadınlara yönelik bir egzersiz disiplini olmadığı, erkeklerde de kasları kuvvetlendiren, esnekliği arttıran ve sakatlanmaları önleyen bir yöntem olarak kabul edildiği anlaşıldı.

Pilatesin faydaları arasında en önemlilerinden birisi de kaslardaki kuvveti arttırmaya yardımcı olmasıdır. Bunun haricinde dengeyi, esnekliği ve koordinasyonu da arttırıcı bir özelliği vardır.

Yanlış duruşlar ve oturuşlar vücutta deformasyona, postürde bozukluğa, kaslarda zayıflamaya ve esneklik kaybına neden olmaktadır. Özellikle günümüzde sık görülen bel ve omurga rahatsızlıklarında pilates son derece faydalı çözümler sunar. Bel ve omurgayı destekleyen kaslar kuvvetsizleştiğinde pilates hareketleri ile bu rahatsızlıklar giderilebilir.

Pilates Zayıflatır mı?

Son yılların gözde ve popüler egzersizlerinden biri haline gelen pilates zayıflama konusunda işe yarar mı, pilatesle kilo vermek mümkün mü soruları da çok sık sorulan sorulardandır.

Pilatesin Faydaları 1

Uzmanların deyimiyle yalnızca pilates yaparak formda kalmak zor. Kilo verebilmek için uygun bir diyet programı ile desteklenmiş kardiyo egzersizleri yapmak şart. Pilates vücuda; yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme kadar kardiyovasküler katkılar sağlamaz.

Pilates daha çok kasları geliştirmek, kemik dokusuna destek sağlamak, tendonlara ve eklemlere destek vermek ve toparlanmış, sımsıkı bir beden için gereklidir ama ter kaybettirerek kilo kaybı ne yazık ki sağlamaz. Ama kardiyo çalışmalarının yanında mutlaka destekleyici olarak uygulanması gerekir.

Kilo kaybıyla gevşeyen deriyi en iyi toparlayan yöntem pilatestir diyebiliriz. Sözgelimi haftanın 5 günü tempolu şekilde yürüyüp, 2 gün pilates yapabilirsiniz.