Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

tarafından
252
Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

Günümüzde hemen her kişiye uygun olan çok sayıda hazır örgü modelleri bulunmaktadır. Kadınlar, erkekler, bebekler ya da çocuklar için bu denli çok sayıda hazır giyim ürünleri bulunsa da çok sayıda kişi tarafından el emeği olan ürünlere olan ilgi çok daha fazla olmaktadır. Bu sebeple de var olan örgü modelleri çok daha geliştirilmekte ve kişilerin hizmetine de sunulmaktadır.

Örgü örmekten büyük bir keyif alan ve el emeği ile yapılmış olan modelleri giymek isteyen kişiler, örgü pirinç modeli de oldukça yoğun bir ilgi göstermeye devam etmektedir. Örgü örmek isteyen ya da bu modeli de öğrenmek isteyen çok sayıda kadın tarafından ise, pirinç örgü nasıl yapılır?

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? 4

 

Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Pirinç örgü modelleri birçok çeşide sahip olmakta olup kişilerin öncelikle hangi modeli yapmak istediğine karar vermesi gerekmektedir.  Böylelikle oldukça güzel bir görünüme sahip olan pirinç örgü atkı ya da pirinç örgü bere yapmak mümkün olabilmektedir.

[reklam id=1]

Pirinç Örgü Modelleri

Örgü örmek, birçok kadın için son derece büyük bir keyif unsuru olur iken birçok kadın da hazır tekstil ürünleri yerine bu gibi el emeği olan ürünleri tercih etmektedir. Bu kapsamda ise örgü modellerine olan ilgi de beraberinde artmaktadır. Örgü modelleri arasında en çok tercih edileni ise pirinç örgü modelleri bulunmaktadır. Çok sayıda pirinç örgü çeşidi de bulunmaktadır. Bunlardan birkaçının yapılışı ise şu şekildedir;

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

Haraşolu pirinç örgü yapılışı şu şekildedir;

  • Öncelikle atkı, bere ya da kazak örmek için gerekli olan ilmik sayısı atılır.
  • Haraşolu pirinç örgü için ön yüzde bir ilmek düz bir ilmek de ters olacak şekilde örülür.
  • Yapılacak olan örgünün arka kısmı tamamı ile haraşo örülürken ön tarafta ters ilmeğin üzerine düz, düz ilmeğin üzerine ise ters ilmek atılır. Bu şekilde pirinç örgü modeli tamamlanmış olur.

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? 2

Düz pirinç örgü yapılışı ise şu şekildedir;

  • Örgünün size bakan tarafına 1 ilmek ters örülürken, arka kısmına ise düz örgü örülür.
  • İpliğin yönü arkaya ve öne gelecek şekilde değiştirilerek pirinç örgü tamamlanmış olur.

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? 3

 

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? 5

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? 6

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? 7