Pirincin Faydaları

tarafından
1046
Pirincin Faydaları

Her evde bulunan ve tüketilen besinlerin aslında tam olarak nasıl faydaları olduğunu pek çok insan bilmemektedir. Bu yüzden hangi besinin ne kadar süre ile nasıl bir porsiyonda tüketilmesi gerektiği kişiler tarafından bilinmemektedir.

Pirincin Faydaları 1

Bu da aslında yanlış ve düzensiz beslenmelerin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu besinlerden biri de pirinç olmaktadır. Genel olarak akşam yemekleri arasında mutlaka yer alan pirincin besin değerleri ve faydaları saymak ile bitmemektedir. Tabi ki faydalarının yanı sıra zararları da olduğundan dolayı pirinç tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pirinç pişirilirken dikkat edilmesi gereken noktalar olmaktadır. Özellikle içerisinde yer alan besin değerlerini kaybetmemesi için çok faz yıkanmamalı, kaynar ya da tuzlu su da ıslatmamalı ve yağda çok fazla kavrulmadan pişirilmesi gerekmektedir.

[reklam id=1]

Serin ve kuru ortamda saklanması gerekmektedir. Pirinç ilk pişirilirken ılık su ile yıkanması yeterli olmaktadır. İçerisinde bol miktarda nişasta olduğundan dolayı bakteri ve kelebekler için iyi bir besi kaynağı olduğu için alındıktan sonra en fazla 1 sene içerisinde pirincin tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdir de durduğu yerde kelebek ve bakteri üreterek zarar vermektedir.

Pirinç içerdiği vitamin bakımından oldukça faydalı bir besin olmaktadır. Pirincin % 80’i karbonhidrat olduğundan enerji bakımından etkili bir besin olmak ile birlikte gün içerisinde alınacak enerjinin yarısını pirinçten almak mümkün olmaktadır.

Pirincin Faydaları 2

Bunun ile birlikte karbonhidrat içerikli bir besin olmasına rağmen pirincin içerisinde % 7 protein yer almaktadır. Bunların yanı sıra içerisinde % 2 yağ bulunmasına rağmen pirinç hiç kolesterol içermemektedir. Kabuğu ayrılmamış bir pirincin besin değeri daha yüksek ve posa oranı da kabuksuz pirince oran ile daha fazla olmaktadır.

  • Pirincin alerjen bir yapısı olmadığı için bebeklerde anne sütü ile birlikte ilk 6 aydan sonra muhallebi şeklinde verilmektedir. Bu sayede bebeklerde ihtiyacı olan besin değerlerinin çoğunu pirinç unundan alabilmektedirler.
  • İçerisinde glüten hiç olmadığından dolayı çöl yak hastaları rahatlık ile tüketebilmektedirler. Hastalıklarının yanı sıra aynı zamanda hiç kolesterol içermemesi de kişilerin tüketirken sıkıntı yaşamamalarına neden olmaktadır.
  • Kabuksuz pirincin besin lifi değeri kabuklu pirince oran ile daha az olduğundan özellikle çocuklarda meydana gelen ishal tedavisinde kullanılmakta ve çocuklara yedirilmektedir.
  • Mineral bakımından pirinç zengin potasyum kaynağı olduğundan dolayı kan basıncı değerlerini düzenlemektedir. Az azot içermesi de hipertansiyon ve böbrek hastalarının tükettiği nadir yararlı besinlerden biri olmaktadır.

Pirincin Faydaları 3

  • Yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde bire bir ilaç niteliğinde olmaktadır.
  • Pirincin içerisinde kanser önleyici maddeler yer almakta ve özellikle bağırsak kanserine yakalanma riski en aza indirgenmiş olmaktadır.
  • İçerisinde hiç kolesterol yer almadığından dolayı kanda yer alan yüksek kolesterolü düşürmekte ve dengelemektedir.
  • B1, B2, C ve E vitaminleri, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve demir bakımından zengin bir besin kaynağı olmaktadır. Beyaz pirincin yanı sıra esmer ve kepekli pirinç kullanımı da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Yoğurt, yumurta ya da bu tarz protein içerikli besinlerin yanında pirinç tüketildiğinde etkisi daha çok artmaktadır.
  • Besleyici ve hazmı kolay bir besin olduğundan dolayı özellikle hastaların başlangıç yemeği olarak da bilinmektedir.

Pirincin Zararları

Aslında içerdiği mineral ve vitaminlerin yanı sıra pirincin fazla tüketimi durumunda zararları da olmaktadır. Özellikle metabolizması yavaş çalışan kişiler de çok fazla pirinç tüketimi sonrasında aşırı kilo alımı görülmektedir. Bunun yanı sıra içerisinde yüksek oranda şeker içerdiğinden dolayı da diyabet hastalarının çok fazla tüketilmesi önerilmemektedir.