Prezervatif Nasıl Takılır?

tarafından
307
Prezervatif Nasıl Takılır?

Prezervatif nasıl takılır, gebelikten ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en kolay yollarından birisi olan prezervatif, ülkemizde hem yeterince kullanılmıyor hem de nasıl kullanılması gerektiği tam anlamıyla bilinmiyor.

Prezervatif Nasıl Takılır? 1

Oysa prezervatif takma hem sağlık ve hijyen, hem de istenmeyen gebelikleri en baştan önlemenin en pratik yollarından birisi. Prezervatif kullanımı nasıl olmalı ve prezervatif nasıl saklanmalı hususlarını bir kez daha ele alsak hiç fena olmayacak.

Bu hepi topu birkaç gram ağırlığındaki araç sayesinde hem seks daha güvenli, hem de prezervatiflerin çeşidine ve malzemesine göre daha da keyif verici olabiliyor.

[reklam id=1]

Prezervatif kullanımı ve muhafaza edilme şekli önemli. Prezervatif doğru şekilde saklanmazsa, uzun vadede cepte yahut cüzdanda taşınırsa deforme olabilir ve bu da güvenli seksi riske sokar.

Prezervatif serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Sıkışık, dar, sürtünme ve baskıya maruz kalacağı ve zarar görme riski olan alanlarda tutulmamalıdır. Prezervatif paketi ve ambalajı kullanmadan evvel açılmalı, daha önce açılmamalıdır.

Prezervatif ön sevişme sırasında da takılmalıdır. Penisin partnerin cinsel organına dokunması cinsel yolla bulaşan pek çok hastalık için yeterlidir.

Prezervatif Nasıl Takılır? 2

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sadece seks sırasında değil oral seks sırasında da bulaşabilir. Seks oyuncakları da prezervatif olmadan kullanılmamalıdır.

Peki prezervatif takma işlemi nasıl yapılır, prezervatif en doğru şekilde nasıl takılır işte yanıtları…

Prezervatif paketini doğru açmak ilk adımdır. Kenar kısımdan ve yırtarak açın. Prezervatifin hangi yöne doğru yuvarlandığını tespit edin.

Takmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız prezervatifi açtığınızda içine birkaç damla su bazlı kayganlaştırıcı madde damlatabilirsiniz. Bebek yağı, losyon, masaj yağı gibi ürünleri kayganlaştırıcı olarak kullanmayın zira bu ürünler prezervatifin lateks dokusuna zarar verebilir.

Prezervatif takma işlemi ereksiyon sırasında yapılmalıdır. Erekte olmamış bir penise prezervatif takmak mümkün değildir. Prezervatifi ambalajından çıkartın, erekte olmuş penisin baş kısmına geçirin ve penis köküne doğru yuvarlayarak takın.

Prezervatif Nasıl Takılır? 3

Prezervatifin baş kısmındaki hazneyi iki parmağınızla sıkarak içeride hava kalmasını engellemiş olun. Yoksa ejakülasyon  yani boşalma sırasında spermlerin birikeceği alanı yok etmiş olursunuz. Meni böyle bir durumda kondom kenarından sızıntı yapabilir.

Prezervatifin penisin tümünü kapsamasına dikkat edilmelidir. Prezervatif penisin ucunda kalmamalıdır.

Boşalmanın hemen öncesinde dahi penis  vajinaya temas etmemelidir, zira eğer peniste sperm hücresi varsa ve kadın yumurtlama dönemindeyse gebelik riski her zaman vardır.

Her prezervatif kullanımı tek seferliktir. Kullanılmış yahut açılıp bir yere atılmış, açıldıktan sonra bekletilmiş prezervatif kullanımı hem hijyen hem de gebelik riski taşır.

Kayganlaştırıcı maddeler prezervatif üzerine sürülmemelidir, prezervatifin yırtılmasına sebep olabilir.

Prezervatif Nasıl Takılır? 4

Cinsel ilişki sonrası boşalma gerçekleştiğinde kondom takılmış ve hala erekte haldeki penis vajinadan çıkartılmalıdır. Penis yumuşadığında vajinadan çıkartılırken prezervatif içeride kalabilir ki bu da hem bulaşıcı hastalık hem de gebelik riski demektir.

  • Prezervatifinizi serin ortamda muhafaza edin. Sıcak ortamda bekleyen prezervatifler bozuma riski taşır.
  • Prezervatif kullanımı penis boyuna uygun olmalıdır.
  • Prezervatiflerin de son kullanma tarihi vardır. Bu tarih geçirildiğinde prezervatifin gebelikten koruyucu özelliği azalır ve hatta kaybolabilir.
  • Vajina seksten anal sekse geçilecekse prezervatif mutlaka değiştirilmelidir.
  • Prezervatifi uç kısmından çekerek çıkartın.
  • Boşalma sonrasında prezervatif bekletilmeden hemen çıkartılmalıdır. Çıkrama işlemi yapılırken prezervatifin ağız kısmı elle kavranarak çıkartılmalı, spermlerin vajinaya bulaşmamasına dikkat edilmelidir.
  • Prezervatifi çıkardıktan sonra ağız kısmını düğümcükleyin ve çöpe öyle atın.
  • Prezervatif takma işlemini ilk kez deneyimleyecekseniz prezervatif nasıl takılır video görüntüleri de size yardımcı olabilir.