Protein Diyeti

tarafından
176
Protein Diyeti

Kilo vermek isteyen kişiler, uzun aylar ya da yıllar boyunca aldıkları kiloları kısa bir süre içerisinde verme isteği içerisine girmektedir. Son derece hatalı olan bu istek, kişileri yanlış ve sağlıksız olan diyetleri yapmasına da yönlendirmektedir. Kişilerin uzun zamanlar boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için öncelikle kendisi için ideal olan kilo miktarına düşmesi gerekmektedir. Bunun için ise son derece istekli, sabırlı ve azimli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde kişiler kısa süre sonra diyet yapmaktan vazgeçebilmekte ve buna rağmen kilo almaya da devam etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişiler kısa süre içerisinde çok daha fazla miktarlarda kilo vermeyi sağlayan diyetlere yönelmektedir. Bu diyetler arasında yer alan protein diyeti de, kişiler tarafından son derece yoğun bir ilgi görmekte ve yapan kişiler de bu diyetten bir hayli olumlu sonuçlar da almaktadır.

Protein Diyeti Nedir?

Protein ağırlıklı diyet, kişilerin kalori hesabı yapmalarına gerek duyulmadan bol miktarda protein tüketmeleri esasına dayanan bir şok diyettir. Yalnızca 7 gün boyunca uygulanması önerilen bu diyette, kişilerin tüketecekleri besinler de uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Sınırlı çeşide sahip olan besinlerin tüketilmesi ve şok bir diyet olması sebebi ile de kişilerin 7 günden fazla uygulamamaları ve bir kez daha uygulamak istemeleri halinde en son yaptıkları protein diyetinin üzerinden en az bir hafta geçmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde birtakım sağlık problemleri meydana gelebilmektedir.

Protein Diyeti Listesi

Protein diyeti boyunca kişilerin diğer besin gruplarına nazaran daha çok protein tüketmeleri önerilmektedir. Bu sebeple de kişilerin 7 gün boyunca hangi besinleri tüketmeleri gerektiği belirtilmektedir.

[reklam id=1]

1.Gün

Kahvaltı: yağda pişmiş iki adet yumurta, iki dilim kepekli ekmek ve şekersiz çay

Öğle: meyveli yoğurt ve mevsim salatası

Akşam: ızgarada pişmiş kırmızı et ve yine mevsim salatası

1.Gün

Kahvaltı: rafadan pişirilen bir yumurta, iki parmak büyüklüğünde peynir ve iki dilim kepek ekmeği

Öğle: her gün aynı

Akşam: ızgarada pişen tavuk eti ve mevsim salatası

7 gün boyunca bütün öğünlerde bu besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Protein diyeti yapanlar ve yorumlar göz önünde bulundurulduğunda, kişilerin bu diyet boyunca oldukça yüksek miktarlarda kilo verdikleri de gözlemlenmiştir. Bu da oldukça fazla sayıda kişinin bu diyete yönelmesini sağlamaktadır.

Protein Diyeti

Protein Diyeti Faydaları ve Zararları

Hemen her diyette olduğu gibi protein diyetinin de birbirinden farklı fayda ve zararları da söz konusudur. Şok diyetler, uzmanlar tarafından çok fazla önerilmese de kişilerin ayda bir ya da iki kez bu diyeti uygulamasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Fakat yine de bu gibi saf protein diyeti uygulanmadan önce kişilerin bir doktora görülmesi gerekmektedir. Çünkü sürekli ağırlıklı olarak protein tüketilmesi, kişilerde mide bulantısı, kusma ve halsizlik gibi yan etkileri de yaşatabilmektedir. Bu da kişilerin günlük yaşamları içerisinde çeşitli sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi yüksek protein diyeti yapan kişilerde aynı zamanda ağız kuruluğu gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Böyle durumları oldukça şiddetli bir şekilde yaşayan kişilerin, bir uzman kontrolünde diyeti bırakması önerilmektedir.

Protein diyetinin zararları olduğu kadar faydaları da bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde uygulanması ve kişilerin diyetteki her bir öneriye eksiksiz bir şekilde uyması halinde bir hafta gibi kısa sürede oldukça çok miktarda kilo vermesi de görülebilmektedir. Bu da kişilerin kendilerine olan güvenlerini yerine getirmekte ve dolayısıyla kişiler kendilerini çok daha mutlu hissedebilmektedir