Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

tarafından
2044
Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

Kahvaltılarda en fazla tüketilen besinlerden birisi de yumurtadır. Besin değerleri yüksek olan yumurta, kahvaltılarda haşlama, suda, yağda ya da rafadan olarak tüketilebiliyor. Yumurtanın en az pişmiş olan hali rafadan yumurta, hazırlanırken bazı özel püf noktalara ve süresine dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda sizler için tam tadında rafadan yumurta hazırlamak için dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Yumurta pişirmek, yemek yapmayı bilen bilmeyen çoğu kişinin en basit gördüğü mutfak işlerinden birisidir. Kısa sürede tok tutucu ve besleyeci bir yemek hazırlamak isteyenler için en ideal seçeneklerden birisi olan yumurtayı pişirmek de başlı başına dikkat edilmesi gerekilen bir iştir.

Yumurtalı yemekleri hazırlamakta dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi sadece tek başına yumurta pişirmekte de dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur.

[reklam id=1]

Rafadan yumurta pişirmekte en çok zorlanılan noktalardan birisi, yumurtanın çatlamasıdır. Bunu önlemek için yumurtanın mutlaka oda sıcaklığında olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında yumurta pişirilecek olan suyun içine bir fiske tuz atmak da yumurtanın çatlamasını önlemek için etkili olacaktır.

Pişirmek istediğiniz yumurta sarısına göre uygun büyüklükte cezve ya da tencere içine yeterli miktarda su ekleyin. Kap içine yumurtaların üzerini geçecek kadar su ekleyin. Bir miktar tuz ekleyip ocak üzerine alın.

Ocağın ateşini ilk su kaynamasına kadar yüksek ateşte tutun. Su kaynamaya başladığında yumurtanın yavaş yavaş pişmesi için ocağın altını kısın. Kısık ateşte kendi damak tadınıza uygun şekilde belirlediğiniz süre kadar yumurtaları kaynatın. Süre sonunda kaptaki sıcak suyu dikkatlice dökün ve üzerine soğuk su döküp yumurta kabuğunun soğumasını sağlayın. Soğuduktan sonra yumurtalarınızı üstünden açıp yiyebilirsiniz.

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır? 1

Rafadan yumurta pişirirken uygulanan yöntemleri, haşlama için de kullanabilirsiniz. Yumurta kabuğunun çatlamaması için suyun çok olmaması ve yumurtaların mutlaka oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çatlamaması için suyun içine atılan tuz, yumurtanın genel tadını etkilemez. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Rafadan Yumurta Pişirme Süresi

Rafadan yumurta hazırlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şüphesiz ki pişirme süresidir. Rafadan yumurtanın kıvamına göre pişirme süresi değişebilir. Kimi insan sıvı kıvamda pişmiş yumurtayı severken, kimisi biraz daha katı kıvamlı olan yumurtaları sever. Rafadan yumurta hazırlarken bu faktörü mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir.

Sıvı kıvamda bir rafadan yumurta hazırlamak için yumurta içindeyken su kaynamaya başladıktan sonra 4 dakika kısık ateşte kaynatmak yeterlidir. Eğer orta kıvamda bir rafadan yumurta isterseniz kaynatma süresini 5 dakika daha katı kıvamda bir rafadan yumurta içinse 6 dakika kaynatmanız yeterli.

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır? 2

4 dakikadan az pişmiş yumurta, çiğ kıvamlı olacağı için tavsiye edilmez. 6 dakikadan fazla kaynatılan yumurta tam katılaşacağı için rafadan olarak değil haşlama olarak değerlendirilir. Damak tadına göre rafadan yumurta kaç dakika kaynatılır sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz.

Rafadan yumurta hazırlarken yukarıda verdiğimiz bilgilerden yararlanarak tam kıvamında bir yumurta hazırlayabilirsiniz. Rafadan yumurtayı sade olarak tüketebileceğiniz gibi damak tadınıza göre farklı baharatlar ile tatlandırarak da hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Rafadan yumurta için en ideal baharatlar pul biber, toz biber, karabiber be kimyondur. Bu baharatların hepsi ya da sadece bir kaçı ile lezzetli yumurtalar hazırlayabilirsiniz.