Rasta Nasıl Yapılır

tarafından
4780
Rasta Nasıl Yapılır

Rasta Nasıl Yapılır

Çoğu kez yabancı filimler de izleyerek şahit olduğumuz örgülü saçlara rasta deniliyor ve rasta bir saç örgü modeli olarak genellikle zencilerin kullandığı ve saçların tutamlara ayrılarak her tutamın özenle örülmesi sonucunda biçimlendirilen saç modelidir.

Rasta nasıl yapılır adımlar; 

  • Rasta saç modeli yapılmadan önce hangi ebatlarda şeritlerin ayrılacağı belirlenmeli ve şeritler eşit ölçüde ayrılmalıdır.
  • Saç tutamının kreplenip ayrılması gerekir.
  • Saça dip taraftan düğüm atıldıktan sonra saçın bir daha açılmaması sağlanmalıdır.
  • Bal mumu ve Hindistan yağı kullanılarak rasta yapılmaktadır.
  • Rasta sert bir şekilde yapılmalıdır ve saçların hepsi rastalandıktan sonra 5-6 gün bekletilmelidir.

Rasta saç örgüsü zencilerin örgüsüdür ve en çok kullandıkları örgü tipidir. Bu yüzden filimler de çok görürüz bu tip örgülü saçları. Fakat gördüğümüz gibi kolay değildir bu saç modelleri belli bir zahmeti de vardır.  Rasta saç modeli çok dikkat çeken ve görüntüsü ile hafızalara yer edinmiş bir saç şeklidir. Zenci kişilerin uzun yıllar boyu kullandıkları bu model belki de temizlik ihtiyaçlarından kaynaklanıyor. Çünkü rasta saç yaptırdıktan sonra bunu bozmak ve yıkamak epey zorlu bir iş. Rasta saç yapmanın zorluğu fiyat pahalılığı ile beraber geliyor bunu uygulayan bir çok yer var fakat pahalı ve zahmetli bir iş.

[reklam id=1]

Rasta Fiyatları

Bu saç modelini yaptırmak pahalıdır. Yapıldıktan sonra saçların eski haline gelmesi zaman alabilir. Saçlar rasta işlemi sonunda yıpranır. Onun dışında rastalanmış saç açılmadan yıkanmaktadır. Bu nedenle internette kötü koku yaydığı yönünde esprili yorumlar yapılmaktadır. Her ne denli olursa olsun bu uygulamayı göze alarak yaptıran çoğu kişiler bulunmaktadır.

Rasta fiyatı : 300 TL (30-40cm) saç içindir uzunluğa göre fiyatta değişiklik göstermektedir.

Rasta Fiyatlari

Balmumsuz Rasta
Balmumu kullanmadan da rasta yapılabilir. Uzun saçlar için 20 günü alan bir süreçte balmumu kullanmadan rasta yapabilen kuaförler vardır. Ayrılan saç tutamlarına tiftip ve tığlama işlemleri sabırla yapılmaktadır. Çok zahmetli şekilde yapıldığı için fiyatı da biraz pahalıdır. Bakım gerektirmediği için uzun süreli olarak kullanabilirsiniz. Zencilerin severek yaptıkları bu işlem bizim alanlarımızda çok fazla tercih edilmiyor.

Rasta işlemi ağrı yapar mı?
Rasta işlemi ağrılı ve masraflı bir süreçtir. Özellikle uzun saçlıların rasta yaptırması ağrılı olacaktır. Sentetik saç ve gerçek saç ile iki farklı şekilde rasta işlemi yapılabilmektedir. Sentetik saç ile rasta yaptırmak daha ucuza mal olur. Bakım zahmeti yoktur. Sentetik saç ile yapılması ayrıca gerçek saç köklerine de zarar vermez.

Rastalı Saç Nasıl Yıkanır
Rastalı saç nasıl yıkanır sorusu en çok sorulan sorudur. Rastaların açılması ve rasta yıkama işlemi, Rasta yapıldıktan sonra rastaları açıp eski saç modeline dönüş yapmaya imkan yoktur. Bu nedenle saçların kestirilmesi gerekir. Rasta yapıldıktan sonraki 25 gün boyunca rastalar yıkanmaz. Ortaya kötü kokular çıkabilir. Bu süre sonunca rasta açılmadan sabunla yüzeysel olarak yıkanabilir. Fakat iç kısımlara su ve sabunun erişmesi pek mümkün olmaz. Zenci örgüsü olan rastalı saç modeli temizlik konusunda ve saçların eski haline dönmesi konusunda sorunlu bir saç modelidir. Fakat Bob Marley dünyaca ünlü bir insan olarak tüm dünyaya bu saç modelini kendi üzerinde deneyerek gösterdiği ve milyonlarca hayrana sahip olduğu için birçok insan rasta saç modelini yaptırmayı göze alıyor. Rasta saç modeli çok güzel bir görüntüye sahip olabilir fakat bakım  işlemi ve zahmeti göz önüne alındığında bu durum pek de iç açıcı sayılmıyor. Çünkü uzun süreli o şekilde kalacak olan saç eski halini alamıyor sonucunda o saçlar kaybediliyor.

Rastali Sac Nasil Yikanir