Regl Döneminde Cinsel İlişki

tarafından
2847
Regl Döneminde Cinsel İlişki

Regl döneminde cinsel ilişki, regl olmak, döllenme için hazırlanan rahim içinin dokularının döllenme gerçekleşmediğinde kanayarak dökülmesi durumudur. Rahim her ay belirli periyotlarla gebelik için hazırlanır.

Bebeğin rahime rahatça tutunabilmesi için her ay hazırlanan doku düzeneği, eğer gebelik gerçekleşmezse vücuttan atılır. Böylelikle rahim bir sonraki ay yeniden yumurtlamaya hazırlanır.

Regl döneminde vajina hijyenik anlamda mikroplara ve enfeksiyonlara daha açık haldedir. Adet döneminde cinsel ilişki güvenli midir sorusu da sıkça akla gelir. Adet döneminde seks yapılıp yapılamayacağı kişilerin tercihine kalsa da sağlık açısından çok da uygun bir durum olmadığını belirtmekte fayda vardır.

Bu dönemde girilecek cinsel ilişki hem kadın hem de erkek için mikrop ve enfeksiyon kapma riskini çoğaltır. Peki adet döneminde ilişkiye girmek hamile bırakır mı? Regl döneminde kadın vücudundaki döllenmemiş yumurta parçalanarak atıldığından gebe kalma ihtimali de neredeyse sıfıra yakındır ama çok az da olsa bir ihtimalden söz edilebilir.

[reklam id=1]

Regl döneminde girilecek cinsel ilişki gebelik ihtimalinden çok, enfeksiyonlara açık olma anlamında tehdit edicidir.

Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mıdır?

Adet döneminde cinsel ilişki güvenli midir hususuna yeniden dönecek olursak, regl döneminde kanda östrojen oranı düşer, vajinada da yararlı bakteri ve laktik asit üretimi azalır. Adet kanındaki yapısal değişim vajinal asiditeyi olumsuz etkiler; bu da döl yatağının enfeksiyonlara karşı dirençsiz olmasını sağlar.

Adet kanı pek çok zararlı mikroorganizma için müsait bir ortam oluşturur ve bu da enfeksiyon riskini fazlalaştırır. Ayrıca adet kanının dışarı atılması için normal zamanlara göre biraz daha genişleyen rahim ağzı sebebiyle enfeksiyonlar üst üreme organlarına daha rahat ulaşabilir ve yayılabilir.

İşte tüm bunların neticesi olarak diyebiliriz ki regl döneminde kadın üreme sistemi, enfeksiyonlara karşı son derece korunmasız ve savunmasızdır.

Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mıdır?

Regl döneminde cinsel ilişkiye girmek büyük riskler taşımasa da, özellikle kadının enfeksiyona açık olması, mikrop kapma riskinin daha yüksek olması konuya mesafeli yaklaşılmasını sağlar. Dini açıdan da sakıncalı sayılmasının sebebi budur. Elbette kişilerin dini görüşleri birbirinden tamamıyla farklı olabilir ama sağlık açısından düşünüldüğünde ve çok da elzem değilse regl döneminde cinsel ilişkiye girilmemesi çok daha akıllıca olacaktır.

Regl döneminde ilişki estetik açıdan da nahoş olabilir. Kanama sürerken girilecek cinsel ilişki görüntü olarak da pek iç açıcı sayılmaz. Bu sebeple ilişkiye girmek için kadının regl döneminin bitmesi beklenmelidir.

Bu dönemde cinsel ilişkiye girilecekse mutlaka kondom kullanılmalı ve ilişki sonrası vajinal duş alınmalıdır. Adet döneminde cinsel ilişki güvenli midir hususu bu şekilde özetlenebilir.

Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mıdır? 1

Regl döneminde cinsel istekte hissedilen artış da kadınları sekse çağırabilir. Bu dönemde hatta regl döneminin başlamasına 1 hafta kala kadınlarda artan libido da cinsel ilişkiyi akla getirebilmektedir.

Toplumda bazı kesimlerde regl döneminde seks yapan kadınların kısır kalacağına yönelik söylentiler de gerçeği yansıtmaz. Regl sırasında gelen kan kirli ve pis kan değil temiz kandır.

İlla ki cinsel ilişkiye girilecekse en azından adet döneminin birinci ve ikinci günlerinde ilişkiden uzak durmak gerekir. Erkeğin penisinde bulunan mikroplar kadında bir müddet kuluçkada kaldıktan sonra açığa çıkabilir ve problem oluşturabilir.