Rezene Çayının Zararları

tarafından
868
Rezene Çayının Zararları

Rezene çayının faydalarının yanında aşırı ve yanlış içilmesi durumunda bazı zararları da olabilmektedir. Rezene çayının zararları konusuna geçmeden önce rezene çayının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını kısaca anlatalım istiyoruz. Bu anlamda rezene çayına dikkat etmek gerekir ve bilinçli tüketmek şarttır. Rezene tohumlarının toplanıp ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi gerekir.

Demleme sonucu rezene çayı ortaya çıkmış olacaktır. Daha çok Hindistan ve Çin’de yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Bu ülkelerde çok eski zamanlardan bu yana bitkisel tedavi için kullanılan bir bitkidir. Mineral bakımından zengin bir bitkidir. İçerisinde potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi kuvvetli mineraller bulunmaktadır. Rezene doğal ham hali ile tüketilmez.

Rezene Çayının Zararları 1

Toplandıktan sonra kurutulur ve yılın her döneminde rahatlıkla içilebilir. Tohum ve yağı bakımından insan sağlığına çok fazla faydası olan bir bitkidir. Ancak, istisnai durumlarda rezene çayı vücut için ciddi tehditler oluşturabilmektedir. Bu kapsamda rezene çayının çok dikkatli ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi büyük önem arz etmektedir.

Rezene çayı hem mineral, hem de vitamin bakımından ciddi zenginlikler içermektedir. Bu nedenle belli hastalıklara bağlı olarak ilaç kullananların doktor tavsiyesi olmadan rezene çayı içmeleri kesinlikle önerilmemektedir. Yazımızın devamında bilinçsiz ve yanlış rezene çayı tüketiminde ne gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda daha net bilgiler veriyor olacağız.

[reklam id=1]

Rezene çayının zengin mineral ve vitamin deposu olduğundan bahsetmiştik. Bu özelliği ile pek çok derde deva niteliğindedir. Ancak, bilgi sahibi olmadan ve bu çayın nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmeden rezene çayı içmek risk teşkil etmektedir. Rezene çayının zararları arasında cilt problemleri ilk sırada gelir diyebiliriz. Bazı durumlarda rezene çayının aşırı tüketiminde ciltte döküntü ve kızarıklık olduğu gözlemlenmektedir.

Aşırı rezene çayı tüketiminde mide bulantısı, baş ağrısı ve kusma gibi sağlık problemleri de olabilmektedir. Epilepsi hastaları için rezene çayı çok büyük risk teşkil etmektedir. Bu hastalara rezene çayı hiçbir şekilde tavsiye edilmemektedir. Ayrıca alerjik problemler yaşayanlarında rezene çayı içmesi risklidir. Rezene çayı cilt iltihabı ve kabartı gibi sorunlar içinde tetikleyici bir bitkidir. Bu gibi sorunlar yaşayan kişilerin rezene çayından uzak durmaları daha sağlıklı olacaktır.

Rezene Çayının Zararları 2

Son zamanlarda rezene çayı uyku yapar mı soruları ile karşılaşılmaktadır. Rezene çayının ekstra uyku yaptığı ile ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır. Rezene ana rahminde de bazı olumsuz yan etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Özellikle hamilelik döneminde rezene çayı tüketmek risk oluşturmaktadır. Rezene çayının emziren anneler için olumlu olduğu söylenebilir. Pek çok uzman rezene çayının anne sütünü arttırdığını söylemektedir.

Ancak, her ihtimale karşılık yinede doktor tavsiyesi almak önemli olacaktır. Bir başka önemli risk DNA üzerindedir. Bazı araştırmalar rezene çayının DNA’ya zarar verdiğini belirlemiştir. Bu nedenle aşırı tüketimden uzak durmak faydalıdır. Kadınlar için özellikle rahim ve meme kanseri tedavilerinde rezene çayından uzak durmaları büyük önem arz etmektedir. Rezene çayının zengin içeriği nedeniyle her türlü hücreyi yenileme özelliğinden dolayı kanser tedavilerinde önerilmemektedir.

Rezene Çayının Zararları 2

Erkekler içinde durum aynıdır. Herhangi bir kanser türü tedavisi alan erkeklerinde rezene çayını kesinlikle tüketmemesi gerekir. Bu ve bunun gibi bazı sağlık riskleri olmakla birlikte pek çok da faydası bulunmaktadır. Önemli olan hangi durumlarda içilmeli, nerelerde dikkat edilmeli gibi konuları biliyor olmaktır. Bu tür bitki çaylarını aşırı tüketmemek, doktor kontrolünde almak ve her zaman bilinçli olmak sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.