Rezene Nedir?

tarafından
633
Rezene Nedir?

Rezene çayını herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da B, C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek için tüketebilirsiniz. Rezene çayı geleneksel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu, sindirim güçlüğü, bağırsaklardaki parazitleri, çeşitli cilt hastalıkları ve örneğin konjonktivit gibi göz hastalıkları tedavi etmek için kullanılmakla beraber bu rahatsızlıklara faydaları mevzusunda yapılmış olan bilimsel araştırma sayısı oldukça azdır.

Rezene Nedir? 4

Rezene çayı sindirimi düzenlemek ve özellikle yiyeceklerden daha sonra oluşan gazı ve gaz ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Ağız kokusuna sahip olacak olan bir yemeğin ya da besinin tüketilmesinin ardından 3-4 adet olacak şekilde rezene tüketilmesi ile ağızdaki kokunun giderilmesine olanak tanınmaktadır.

[reklam id=1]

Tüm bunlara ek olarak rezene suyuyla ıslatılmış pamukların gözlerin üzerine konmasının gözü dezenfekte ederek konjonktivit gibi göz rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olduğu ve anne sütü üretimini teşvik etmiş olduğu söylenmektedir sadece bu yararlarını destekleyecek bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır.

Uzun ömürlü bir nebat olan ve yıl boyu bulunabilen rezene bitkisi (Foeniculum vulgare) dik, sarıya çalan yeşil gövdesi bulunan, saplarının içi boş, sarıçiçekler açan ve 2,5 metre yüksekliğe varana dek büyüyebilen bir bitkidir. Rezene çayı demlemek için 1 büyük çay fincanına 1-1,5 çay kaşığı rezene tohumu kullanabilirsiniz.

Rezene Nedir? 1

Rezene tohumu kaşığın tersiyle ezerek kırın ve fincana atın. Su kaynadıktan sonrasında fincana dökün ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra eleyerek çayınızı içebilirsiniz. Süzdükten daha sonra tatlandırmak için limon ya da bal ekleyebilirsiniz.

Rezene hazımsızlık, şişkinlik, gaz, kabızlık, bağırsaklardaki gazı, mide ekşimesi ve hatta sinirli bağırsaklardaki gibi sindirim problemlerini yok etmede oldukça etkilidir. Bu nebat sindirim sistemini ve sindirim sistemini yatıştırmaya ve gaz oluşumunu önlemeye destektir.

Ek olarak, ışınım ve kemoterapi tedavileri sonrası sindirim sisteminin yenilenmesine de olanak tanımaktadır. Rezenenin tokluk hissini arttırma şeklinde bir özelliği vardır. Bu yüzden rezene çayı aşırı kiloluluk ile savaşım için mükemmeldir, çay iştahı azaltmakta ve tokluk hissini ortaya çıkarmaktadır. Taze rezene organik bir yağ yakıcı şeklinde çalışır, metabolizmayı hızlandırır ve yağları parçalamaya destektir.

Rezene Nedir? 2

Ek olarak rezene su tutumunu azaltmaya yardımcıdır, bu yüzden geçici kilo alımını engellemektedir. Stres ve kötü beslenme de dâhil olmak üzere birçok faktör kadının tane döngüsünü sekteye uğratabilir. Rezene tohumu emmenagogue özelliğine haizdir ve bu tane döngüsü ve akışını düzenlemektedir. Rezene bitkisi spazmları azaltma özelliği yardımıyla tane döneminde oluşan şiddetli karın ağrıları önlenmektedir.

Rezene çayının anne sütünde artış meydana getirdiği söylenmektedir. Yalnız bu mevzuda bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Rezene çayının anne sütünün üretimine yardımcı olup olmayacağını belirmek için daha çok çalışmanın yapılması gerekmektedir.

Araştırmalarla desteklenmemiş olsa bile farklı toplumlarda töre olarak emziren anneler tarafından rezene çayı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rezene Nedir?

 

Yemeklerle beraber tüketilen normal oranlardaki rezene genel olarak güvenli kabul edilmektedir ve herhangi bir yan tesiri bulunmamaktadır. Hemen her besinde ya da içecekte olduğu gibi fazla tüketim çeşitli sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Çok fazla miktarlarda rezene çayı içmek ya da rezene yağı almak da kişilerin vücutlarında farklı yan etkilerin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Fazla rezene tüketimi mide bulantısı ve ağrısına niçin olabilir.

İleri derecedeki yan tesirleri içinde ise kusma, nöbetler, nefes darlığı, cilt problemleri kalp çarpıntısı ve akciğer ödemi sayılmaktadır. Anne sütünü arttırdığı söylenmekle beraber gebelik ve emzirme dönemindeki hanımlar doktora danışmadan rezene ürünleri tüketmemelidir.