Rezene Yağı

tarafından
940
Rezene Yağı

Rezene bitkisi kişiler tarafından çok fazla bilinmeyen ve maydanoz familyasına ait olmaktadır. Bu bitkinin çayı yapılmakta ve birçok faydası bulunmaktadır. Ana yurdu Güney Avrupa olmakta ve yaklaşık olarak 2 buçuk metreye kadar uzamaktadır.

Rezene Yağı 3

Çok dayanıklı ve dağlık alanlar da yetişen bir bitki olan rezene çok yıllık olarak yetiştirilmektedir. Türkiye’de de dağlık alanlarda yetişmekte, Akdeniz ve Ege bölgesinin iklimini seven dağlık alanlarında fazlası ile yer almaktadır.

Sağlık açısından rezene yağının faydaları saymak ile bitmemektedir. İçerisinde yer alan vitamin ve minerallerden dolayı hem cilt sağlığına hem de saç sağlığına fazlası ile etkisi bulunmaktadır. Rezene yağı, rezenenin yapraklarından elde edilmektedir.

[reklam id=1]

Rezene Yağı Ne İşe Yarar?

Rezene yağının faydaları arasında ilk olarak cildi güzelleştirmekte ve yumuşaklık kazandırmaktadır. Cilt bölgelerine uygulanan rezene yağı, tek başına uygulandığı gibi diğer doğal yağlar ile kullanıldığında farklı farklı cilt maskeleri elde edilmektedir.

Bu cilt maskeleri ile cilt pürüzsüzleşmekte, kırışıklıklar giderilmekte ve oluşması engellenmekte, vücutta kilo verildikten sonra sarkıkların oluşmaması için de kullanılmaktadır. Ayrıca rezene yağı içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde cildin daha parlak gözükmesinde etkili olmaktadır.

Rezene Yağı 2

Rezene Yağı Faydaları

  • Rezene yağı faydaları arasında ilk olarak mide de oluşabilecek mide sorunlarını gidermektedir. Ağrıların azaltılmasında, yeniden oluşmasını ve midenin ekşimesi engellenmektedir.
  • Bağırsaklar oluşan ağrılar giderilmekte ve üreyebilecek bakterilerden dolayı oluşacak hastalıklara da engel olmaktadır. Bağırsak sorunlarını giderme de rezene çay olarak da tüketilebilmektedir.
  • Hamilelik döneminde içilmesi mide sorunlarını azaltmakta, doğum yapıldıktan sonra kadınların rezene yağını kullanımı emzirme dönemlerinde anne sütünü artırmaktadır.
  • Sinüzit, bronşit ya da astım gibi kronik rahatsızlıklar döneminde oluşan boğaz ağrılarına iyi gelmekte ve balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır.
  • Kişilerde dönem dönem yanlış beslenme, eksik ağız sağlığı ya da mide sorunlarından dolayı oluşan ağız kokularının giderilmesinde de rezene yağı kullanılmaktadır.
  • Cildi korumakta ve ölü derinin atılarak cildi temizlemektedir.
  • Rezene yağı duş esnasında suya karıştırıldığında vücutta oluşan kötü kokuyu gidermekte ve derinlemesine temizlik sağlamaktadır.

Rezene Yağı

  • Hem rezene yağının hem de rezene çayının en büyük faydası sindirimi kolaylaştırması olmaktadır.
  • Vücutta yer alan kan dolaşımını düzenlemekte ve kan da oluşabilecek iltihaplanmaları engellemektedir.
  • Adet sancıları dönemlerinde karın ağrısı ve kramp oluşumlarında kramp giren bölgeye masaj yapılması sonucunda ağrılar azalmaktadır.

Rezene çayında olduğu gibi rezene yağının kullanılmasında da herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Sadece gastrit rahatsızlığı olan ve ülser olan kişilerin kullanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Rezene yağı çok eski yıllardan biri kullanılmakta ve değerli bir yağ olarak bilinmektedir. Daha önceki yıllarda rezene yağı bazı yaraların daha kısa sürede iyileştirilmesinde de merhem olarak kullanılmıştır.