Rezenenin 10 Faydası

tarafından
1371
Rezenenin 10 Faydası

Tat olarak dereotunu andıran ancak çok faydalı olan bitki çaylarından biri de rezene çayı olmaktadır. Çok uzun ömürlü bir bitki olmak ile birlikte pek çok ülkenin mutfağında baharat olarak kullanılmaktadır. Rezene tohumları mineral bakımından çok zengin olmak ile birlikte hazırlanan çay da pek çok hastalığın tedavisinde ilaç niyetine kullanılmaktadır.

Rezenenin 10 Faydası

Gün içerisinde bir yemek kaşığı kurutulmuş rezene içildiğinde vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun % 7’si, demir ve magnezyum ihtiyacının % 6’sını, fosfor ve potasyum ihtiyacının % 3’ünü, manganez ihtiyacının ise % 19’unu karşılamaktadır.

Pek çok bitki çayına oran ile en çok mineral içeren bitki rezene tohumları olmaktadır. Bu minerallerin yanı sıra bakır, çinko, C vitamini, tiamin ve niasin ihtiyaçlarını da az da olsa gidermektedir. Rezene tohumu pek çok kişi tarafından bilinmese de diğer bitkilere oran ile oldukça önemli bir bitki çayı olmaktadır.

[reklam id=1]

Rezene çayı faydaları genel olarak yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık, mide ağrısı, şişkinlik, gaz ya da sindirim sisteminde oluşan sorunları giderilmek için içilse de sadece bunlar ile sınırlı kalmamaktadır. Ancak rezene çayı kullanılırken belirli sayıda içilmesi gerekmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin rezene çayı içmesi önerilmemektedir. Bunun nedeni de ilaç östrojen takviyesi için içilmekte ancak rezene içilmesi durumunda vücudun bu ilacı emilimi zorlaşmaktadır. Kişiler eğer bir kronik rahatsızlık yaşıyorlar ise rezene çayı içmeden önce mutlaka bir uzmana giderek sormaları ve uzman onayı aldıktan sonra içmeleri gerekmektedir.

Rezenenin 10 Faydası 2

Rezene çayının ilk faydası iştah ile ilgili olmaktadır. Rezene çayı içildiğinde kesin olarak iştah kapatma ya da tokluk hissini uzun süreli verdiği söylenmese de, ülser sorunu olan kişilerin iştahlarını az da olsa kapatmaktadır. Ülser hastalığının belirtisi olan açlık durumundan dolayı bu dönemlerde rezene çayı içilmesi önerilmektedir.

Özellikle kadınların her ay yaşadıkları adet dönemleri eğer ağrılı geçiyor ise ilaç almak yerine rezene çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Rezene bitkisinin içerisinde kas ve karın spazmlarını azaltıcı bileşenler yer almaktadır.

Bu bileşenler sayesinde ağrılar azaltmakta ve kasılmalar da belirli bir süre sonra son bulmaktadır. Ayrıca adet döneminden önce oluşan şişkinlik ya da gerginlik gibi durumlarda da rezene çayı içilmesi önerilmektedir.

Rezenenin 10 Faydası 3

Uykusuzluk ya da başka nedenlerden dolayı meydana gelen gözde ki şişkinliklerin de inmesinde rezene çayı etkili olmaktadır. Rezene çayı demlenmeli ve sonrasında süzülerek elde edilen rezene çayının soğuması beklenmektedir.

Rezene çayı ılıdıktan sonra bir pamuk ya da havlu kâğıt yardımı ile gözlerin üzerine yerleştirilmektedir. 15-20 dakika boyunca beklenmeli ve sonrasında gözlerden alınması gerekmektedir. Bu işlemin iki kere uygulanması sonucunda gözler de meydana gelen şişkinlikler azalmaktadır.

Kesin bir bilgi olmamasına rağmen rezene çayının anne sütünü artırdığı bazı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ancak hamilelerin gün içerisinde en fazla 1 fincan rezene çayı içmeleri yeterli olmaktadır.

Rezenenin 10 Faydası 4

Rezene çayı kadınların yaşadığı adet sancılarının yanı sıra mide de oluşan kramplara da iyi gelmektedir. Sindirim ile ilgili her konuda rezene çayı, ilaçlar ile aynı oranda etkisini göstermek ile birlikte doğal bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Bebeklerde rezene çayı faydaları da kolik hastalığının tedavisi için uygulanmaktadır. Bebeklerde içirildiği takdir de kolik belirtileri azalmakta ve bebekler rahatlamaktadır.

Rezene çayının kadınlar tarafından en çok tercih edilmesinin nedeni ise kilo kaybı ile ilgili olmaktadır. Yağ yakmamasının yanı sıra metabolizmayı çalıştırdığı ve sindirimi kolaylaştırdığı için vücuttan ödem atılmasına yardımcı olmaktadır.