Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

tarafından
5094
Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

Karaciğerin parçası olan safra kesesinde, safra salgısı salgılanmaktadır. Safra kesesi vücudun sağ tarafında karaciğerin hemen altında bulunur.Normal olarak bu salgı insan vücudu için yaralıdır. Bazı durumlarda safra kesesinde ağrılar oluşabilir. Bu safra kesesi ile ilgili olan safra ağrısı birçok insanda görülen oldukça yaygın olan bir rahatsızlık türüdür.


Bu ağrıların özelliği genellikle önce şiddetli bir şekilde başlamasıdır. Daha sonra yavaşlama eğilimi gösterir. Şiddetli karın ağrıları özellikle karnın sağ tarafında olan ağrılar, sırt bölgesinde hissedilen ve rahatsızlık veren ağrılar, vücutta gaz birikiminin artması, yemek yedikten sonra sindirim olayının gerçekleşmesinde sıkıntılar yaşanması, ateş, kusma ve deride sarı renkli lekelenmelerin görülmesi gibi belirtiler de olabilir.

[reklam id=1]

Safra Kesesi Ağrısı Neden Olur

 • Yaşa bağlı olarak gelişebilir. Yaşlanma sürecine bağlı olarak safra kesesi taş oluşumu riski artar. Yaşlı insanlarda safra kesesinde taşlar görülür.
 • Obezite hastalarında oldukça sık olarak görülen safra kesesi taşları oluşumu safra kesesi ağrısına neden olur.
 • En büyük ağrı nedeni genellikle kolesterol taşlarıdır.
 • Aşırı şişmanlık yani obezite olarak bilinen hastalıktan kurtulmak isteyen ve bunun için diyet yapan ve kilo vermeye çalışan insanlarda safra ağrısı sorunları sık görülebilir. Bunun nedeni kilo verildikçe safra kesesine bol miktarda kolesterol atılımı gerçekleşmektedir
 • Kolesterol ilaçları kullanan hastalarda da safra kesesi taşlarının oluşma ihtimali yüksektir.,

Safra kesesi Agrisina Ne iyi Gelir

Safra kesesi bazen hiçbir ağrı belirtisi göstermeden kristalleşmeye doğru sinsice ilerleyebilir. Hatta başka organların ameliyatı yapılırken şans eseri fark edilen safra kesesi taşlarına rastlanmaktadır. Buradan şu sonuç çıkmaktadır. Ağrı yoksa safra kesesi rahatsızlığı yoktur denemez.

Risk grubunda iseniz, yani 40 yaşından gün almışsanız ve obezite hastası iseniz karın ağrılarını arada bir yaşıyorsanız doktora görünmeniz gerekecektir.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Doktorunuzun vereceği ilaçlarla safra kesesi taşları eritilebilir.
 • Şok dalgalar verilerek taşların kırılması sağlanabilir.
 • Kişisel olarak safra bitkisel tedavisi için ısırgan otu tüketilebilir.

ısırgan-otu

 • Maydanoz tüketimi ve karahindiba bitkisinin tüketimi de safra ağrılarına iyi gelir.
 • Zerdeçal bitkisi ve nane bitkisi de taşları küçültmek için kullanılabilir.
 • Safra kesesi ağrılarını dindirmek için elma sirkesi de önerilmektedir. Bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi atılıp içilirse safra kesesi ağrıları dinebilir. Su yerine taze sıkılmış meyve suyuna da elma sirkesi katılabilir.
 • Safra kesesi ağrılarına sıcak uygulamalarında iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilir. 15 dakika boyunca uygulanan sıcak kompres sonucunda safra ağrısı azalmaya başlar.
 • Safra kesesi ağrılarına taze hazırlanmış sebze suları da iyi gelir. Bunun için yeşil yapraklı sebzeler kullanmanızda fayda vardır. Her gün içilen taze sebze suyu safra kesesi ağrısını dindirir.
 • Ayrıca beslenmede önemli bir durum vardır ki buna dikkat edilmelidir. Daha az yağ tüketilmeli ve kullanılan yağlar kaliteli olmalıdır.

Dr. İbrahim Saraçoğlu Safra Kesesi Kürü Tarifi

Ünlü kimyager Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu safra kesesi ağrılarına ve taşlarına bitkisel tedavi olarak, 5-6 beyaz iğdeyi kısık ateşte kaynatıp ( kabukları ile birlikte) içilirse faydasının görüleceğini belirtiyor. Ama iğde alınırken kahverengi hale gelmemiş ve raf ömrünü tamamlamamış olmasına dikkat edin. Aç karnına içilmesi yararlı olacaktır.

Akşamları da bir ay boyunca kır kilit bitkisi 3 dakika kaynatılıp içilmelidir. Safra kesesi taşında ya da enfeksiyonlarda oluşan problemlerde safra taşının kanala düşmesi ile pankreas iltihabı oluşur ki bu çok tehlikelidir. Erkeklerde 40-50 yaş aralığı metabolizma hastalıkları açısından tehlikeli yaşlardır. Karaciğer yağlanması da aynı şekilde bu aralıklarda görülmektedir.