Sedimantasyon Nedir?

tarafından
444
Sedimantasyon Nedir?

Vücut içerisinde kişiler tarafından önemsenmeyen en ufak bir bölüm bile, hayati bir önem taşıyabilmektedir. Kişilerde bulunan ve son derece hayati bir rol oynayan kan da, birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır. Kanda meydana gelebilecek en ufak bir değişiklik bile kişilerde ciddi sonuçların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin düzenli olarak kan testi yaptırması ve gerekli olması halinde de uzmanı kontrolünde tedavilerini yaptırmaları gerekmektedir.

Sedimantasyon Nedir?

Yapılan kan testleri ile birlikte kişilerin kanlarının içerisinde bulunan her türlü değişiklik gözlemlenebilmektedir. Uzman kişiler tarafından kanın ayrıştırılması ve farklı formlar haline getirilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu gibi işlemlerden biri ise sedimantasyon olmaktadır. Özel kan tüpleri içerisine alınan kanın, tüp içerisine çökme hızının araştırılmasına sedimantasyon testi adı verilmektedir.

Son yıllarda son derece büyük bir öneme sahip olması ve giderek yaygın bir hale gelmesi sebebi ile çok sayıda kişi tarafından sedimantasyon ne demek? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye başlanmıştır.

[reklam id=1]

Kesinlikle bir uzman tarafından yapılan ve özel ortamlarda gerçekleştirilen bu test ile birlikte birçok hastalığın tanısı da koyulabilmektedir. Özel kan tüpleri içerisinde kanın çökmesi sonrasında ortaya kan serumu adı verilen madde çıkmaktadır. Uzmanlar tarafından alınan bu örnekler ilk yarım saat, bu süreyi takip eden bir iki saat daha sonrasında da 24 saatte kontrol edilir.

Bu süre sonralarında ortaya çıkan sedimantasyon değeri ölçülür ve hastanın bilgilerİne yazılır. Genellikle sabit değerler ortaya çıksa da, birçok kişide farklı sonuçlar da ortaya çıkabilmektedir. Sedimantasyon düşüklüğü ya da aksine yüksekliği olması durumunda ise kişilere farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Sedimantasyon Nedir? 2

Sedimantasyon Normal Değerleri

Son yıllarda büyük bir öneme sahip olması ve dolayısıyla da kan hastalıklarının hızlı bir şekilde artması sebeplerinden dolayı sedimantasyon, büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu kapsamda ise genel olarak birtakım sabit değerler söz konusu olmaktadır.

Sağlıklı bir insanda kanın bir saat içerisinde sedimantasyon hızı ortalama olarak 10-15 mm olmaktadır. Uzmanlar tarafından bu değerin kesinlikle 20 mm geçmemesi istenmektedir. Fakat birtakım sebeplerden dolayı birtakım kişilerde sedimantasyon hızı değerlerinde düşüklük ya da yükseklik de görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise muhakkak gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Sedimantasyon Normal Değerleri

Kişilerde yapılan testler sonucunda sedimantasyon hızının yüksek olması görülebilmektedir. Sedimantasyon yüksekliği nedenleri arasında son derece ciddi hastalıklar da yatabilmektedir. Aşırı kansızlık, bu konuda oldukça önemli bir faktördür.

Aynı zamanda çok nadir de olsa, kanser Hastalığı da kişilerde sedimantasyon yüksekliğine sebep olabilmektedir. Kişilerde yaşanan romatizmal ya da mikrobik enfeksiyon durumlarında da yine bu değerlerin yüksek olması problemi meydana gelebilmektedir.

Her geçen gün daha da artan bu gibi vakalarda, uzmanlar tarafından gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaya devam etmektedir. Uygulanacak olan tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde, hangi sebepten dolayı sedimantasyon yüksekliğinin ortaya çıktığına karar verilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yenidoğan bebeklerde de sedimantasyon hızında yükselme görülebilmektedir.

Sedimantasyon Normal Değerleri 1

Tıp dünyasında hızlı gelişmeler, birçok hastalıkta olduğu gibi sedimantasyon yüksekliği probleminde de oldukça önemli gelişmelerin kaydedilmesini sağlamaktadır. Önemsenmediği takdirde ciddi problemler meydana çıkabilmekte olup kişilerin hayatlarını da tehlike altına sokabilmektedir.

Bu gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına kişilerin muhakkak düzenli olarak kontrollerini yaptırması da gerekmektedir. Böylelikle erken teşhis gibi imkânlardan faydalanmak mümkün olurken kişiler bu gibi sorunları ilerlemeden, sedimantasyon yüksekliği sorunundan kolay bir şekilde kurtulabilme imkânına da sahip olabilmekte ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.