Şeftalili Kup

tarafından
514
Şeftalili Kup

Yemek sonrası ya da beş çayı için bol meyveli hafif bir tatlı tarifine kim hayır diyebilir ki… Şeftali mevsimi henüz bitmeden, taze şeftalilerle leziz bir tatlı tarifi hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşmaya ne dersiniz.

Dilerseniz tarifi damak zevkinize uygun bir şekilde geliştirebilir, üzerine çikolata sos dökebilir, ceviz, fındık içi, antep fıstığı ya da file badem ile de süsleyebilirsiniz.

Şeftalili Kup Malzemeleri

  • 2 adet şeftali
  • 400 ml süt
  • 3 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 6 yemek kaşığı toz şeker

[reklam id=1]

Şeftalili Kup Hazırlanışı

Şeftali sosu: Şeftaliler iri iri doğranır. Ya da parçalı değil püre halinde bir sos olsun istenirse, rondo veya rende yardımı ile iyice ezip püre haline getirilir. 2 yemek kaşığı şeker ve çok az su ile eritilmiş 1 yemek kaşığı nişasta eklenerek kıvam alana dek pişirilir. İstenilen kıvam elde edildikten sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.

Muhallebisi: Süte 2 yemek kaşığı nişasta eklenip iyice çırpılır. Nişastanın tamamen erimiş olması önemli çünkü aksi halde topaklanabilir. Ardından 3 yemek kaşığı şeker ilave edilir ve karıştırılır. Muhallebi kıvamını alana kadar karıştırılarak pişirilir.

Şeftalili Kup Hazırlanışı

Yapılışı: Hazırlanan muhallebi kuplara paylaştırılır. İstenirse kupların dibine birer parça bisküvi de kırılarak yerleştirilebilir. Soğutulmuş olan şeftali sosu da muhallebinin üzerine dökülür. Damak zevkinize göre üzerini taze nane yaprakları, çikolata sos, ceviz, fındık içi, antep fıstığı ya da file badem ile süsleyebilirsiniz.