Seksin Yararları

tarafından
1365
Seksin Yararları

Seksin yararları, seks temelde üremeye hizmet eden, ama çoklukla haz duymak ve haz vermek için gerçekleştirilen içgüdüsel bir eylemdir. Seksin faydaları tahmin edilenden de fazla. Bu haz dolu eylem gerçekleşirken bedende pek çok hormonal salınım ve iyileşme gerçekleşiyor, bu değişim ve eylemler psikolojiye de sirayet ediyor, ruhsal anlamda da rahatlama ve gevşeme yaşanıyor.

Seksin Yararları

Seks aslında cinsel ilişkiyi de kapsayan bir süreçtir, yani cinsel ilişkiden çok daha fazlasıdır. İnsanlar temelde çocuk sahibi olmak, cinsel anlamda doyuma ulaşmak; aşk, tutku ve diğer duyguları ifade etmek, sevilen yahut hoşlanılan kişiyle cinsel anlamda yakınlık yaşamak ve rahatlamak için seks yaparlar.

Sevişmenin faydalarına gelecek olursak, bakalım neler çıkıyor ortaya…

Seks genel anlamda sağlığa faydalı bir aktivitedir. Eğer seks iyi tanınmayan bir partnerle yapılıyorsa, sadece ihtiyaca yönelik olarak gerçekleşiyorsa, fiziksel olarak boşalma dışında bedene bir artı sağlamaz; ama seks eğer sevgi ve aşkla gerçekleşiyorsa, yani iki partnerin birbirini sevdiği, birbirinden hoşlandığı ve içinde aşk olan duygularla ve uzun zamana yayılarak yapılıyorsa tüm bedene ve ruha iyi gelir.

[reklam id=1]

Mutlu bir seks hayatı olan kişilerin dış görünüşünden, hal ve tutumlarından bile bu anlaşılabilmektedir. Seks yaşamı iyi olan bir kişi enerjik, pozitif ve mutludur; cildi ve gözleri parlar, etrafına iyi enerji verir.

Seks her şeyden evvel kalori yaktıran ve kilo kontrolüne destek sağlayan bir aktivitedir. Ortalama yarım saat süren bir seks sırasında 250 kalori yakmak mümkündür.

Seksin nefes alış verişini hızlandırdığı, daha fazla oksijen alınmasını sağladığı, bunun da kalp damar sağlığı başta olmak üzere pek çok konuda fayda sağladığı söylenebilir. Yapılan araştırmalarda haftada 4 yahut daha fazla sayıda seks yapan erkeklerde kalp krizi riskini yarı yarıya azaldığı görülmüştür.

Düzenli seksin kadın ve erkeklerde felç riskini de azalttığı bilinmektedir.

Seksin Yararları 1

Uyku sorunu olan, uykuya dalmakta güçlük çeken kişilerde seks iyileştirici etki yapmaktadır.

Cinsel ilişki esnasında doğal morfin olarak da adlandırılan endorfin, yani mutluluk hormonu salınımı gerçekleşir ve bu da vücudu rahatlatır. Seks sonrasında hissedilen gevşeme, rahatlama ve uykuya dalma isteği vücudu son derece rahatlatan bir durumdur ve uyku sorunu için iyi bir çözümdür.

Seksin koku alma yetisini de kuvvetlendirdiği saptanmış Orgazm sırasında salgılanan prolaktin hormonu sayesinde beynin koku alma merkezi uyarılır ve düzenli seks ile koku alma duyusu gelişmiş olur.

Yılda en az 100 kez yapılan seks sayesinde hızlı yaşlanmanın önüne geçilir ve cilt güzelleşir.

Seksin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır. Haftada 2 kez seks yapmak bağışıklık sistemini neredeyse %30 oranında arttırır ve vücut hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir.

Seksin Yararları 2

Seksin ağrıları azaltıcı gücü de vardır. Cinsel ilişki ve orgazmın ağrıları azaltma konusunda da etkili olduğunu söylemek mümkün. Seks ve orgazm sırasında salgılanan hormonlar sayesinde endorfinde artış yaşanır ve bu da ağrıların azalmasında önemli rol oynar. Sonuç olarak tatmin edici bir seks ile migren ve diğer baş ağrılarının azalacağını söylemek mümkündür.

Seks vücudun forma girmesini de sağlar. Cinsel ilişki sırasında vücuttaki pek çok kas ve iskelet sistemi çalışır. Bu da egzersiz demektir.

Seksin kemikleri güçlendirici etki sağladığı da söylenebilir. Seks esnasında salgılanan testosteron hormonunun kemikleri güçlendirici etki sağladığını söylemek mümkündür.

Seks esnasında pelvis yani leğen kemiği civarında bulunan pek çok kas birbiriyle koordineli olarak çalışır. Bu da kadınlarda özellikle menopoz sonrasında görülen rahim, mesane ve bağırsak sarkmalarını azaltıcı etki yapar. Ayrıca seks sırasında pelvis bölgedeki kan dolaşımında belirgin bir artış gerçekleşir. Bu da yumurtalıklar, rahim ve tüplerin işlevinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Seksin Yararları 4

Seksin, adet sancıları da azalttığı bilinmektedir. Düzenli bir seks hayatı olan kadınlarda regl dönemi sancılarında belirgin azalma olduğu gözlemlenmiştir.

Haftada  1 kez seks yapan kadınların, ayda bir kez seks yapan kadınlara nazaran adet periyotlarının daha düzenli olduğu saptanmıştır.

Seksin vajinal kuruluğu azalttığı, düzenli seks sayesinde vajina ve pelvisdeki dolaşımın gelişmesi sonucunda menopoz sonrasında sık rastlanılan vajinal kuruluğun görülme sıklığı azalır.

Seks, libidoyu daha da geliştirir, cinsel iştahı arttırır. Seks yaptıkça daha çok yapasınız gelir. Seks sırasında salınan hormonlar cinsel isteği kamçılar ve seks isteğini arttırır. Bunun tersi de mümkündür. Uzun dönem seks yapmayan kişilerde hormonal azalmaya bağlı olarak seks yapma isteği azalır ve cinsel anlamda isteksizlik baş gösterebilir.

Seks çiftler arasındaki sıcaklığı artırır, buzları eritir, pek çok sorun cinsellikle çözülebilir.

Seks sırasında partnerinizi doyuma ulaştırmanız, mutlu olmanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Seksin Yararları 5

Araştırmalara göre eşi ile arasında cinsel uyumsuzluk, tatminsizlik olan; seks yaşantısı sönük ve kötü giden kişilerin, enerjilerini başka işlere verdikleri, işkolik oldukları gözlemlenmiş. Ama seks hayatları doludizgin giden, aşkı, cinselliği ve tutkuyu dolu dolu yaşayan kişilerin hayatlarındaki önceliklerin de değiştiği saptanmış.

Ve eğer planlıyorsanız seks sonucunda birlikteliğin en güzel meyvesi olan bebeğiniz dünyaya gelecektir.

Seks, istekle, tutkuyla, sevilen ve arzulanan kişiyle yapıldığında dünyanın en özel ve haz veren eylemlerinden birisidir.  Sevişmenin yararları bu saydıklarımızla kısıtlanamaz elbette. Daha pek çok faydası olduğu söylenebilir ama en ana hatlarıyla, dünyanın dönmeye başladığı günden beri var olan bu eylemin faydalarını sıraladık.

Seksin zararları var mıdır derseniz, dünyadaki en şifalı ve faydalı şeyin bile dozu aşıldığında zarar verdiği düşünülürse, seksin zararlarından da söz etmek elbette mümkündür ama seksin faydalarının yanında esamesi bile okunmaz.