Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

tarafından
168
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses kısıklığı belli başlı dönemlerde her insanın başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Çeşitli nedenlerden dolayı bu durumla birçoğumuz karşı karşıya kalmışızdır. Tabii ki uzman bir hekim gözetiminde bu konuya çözüm üretmek en iyi yoldur. Şimdi bu rahatsızlığın temel nedenlerine bakalım. Ses kısıklığına ne iyi gelir.

ÖDEM: Ses tellerinde oluşan ödem uzun bir süre ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bunun çeşitli ilaç tedavileri olabildiği gibi basitçe bir şekilde buz yemek etkili bir yöntemdir.

ZORLAMA: En çok karşılaşılan ses kısıklığı nedenidir. Çoğumuzun aşırı stresli bir aktivite sonucu karşılaşabildiği bu durum genellikle yüksek sesle uzun süre kontrolsüz şekilde bağırma sonucu oluşur. En etkili tedavi şekli kesinlikle zamandır. Çoğunlukla kendiliğinden geçen bu durum, yine buz veya dondurma yemekle daha hızlı tedavi edilebilir.

[reklam id=1]

REFLÜ: Bir mide rahatsızlığı olan reflü, çoğunlukla mide asidinin ses tellerine kadar ulaşması sonucunda seste kısıklığa neden olmaktadır. Bu durumda uzman hekim kontrolünde alınacak reflü ilaçları, sorunun çözümünü sağlayacaktır.

SOĞUK ALGINLIĞI: Ses kısıklığının nedeni bazen ÜSYE (Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu) nedeniyle olabilmektedir. Bu durumda yine uzman hekim kontrolünde alınabilecek ilaçlar bu durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Eğer enfeksiyon ses tellerinde değil ise zamanla geçebileceği gibi, içilebilecek bir takım bitki çayları bu durumun düzelmesinde etkili olacaktır.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

LARENKS KANSERİ: Larenks (Gırtlak) kanseri ses kısıklığına neden olabilir. Uzun süren ve bir türlü geçmeyen ses kısıklığı gırtlak kanseri belirtisi olabilir. Bu konuda kesinlikle bir onkolog gözetiminde tedavi olunmalıdır.

ALINABİLİR ÖNLEMLER: Sigara içmeyin, bol su tüketin, fazla acı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durun, tok karnına uyumayın, alkolden uzak durun. Ses kısıklığı ortaya çıktığında, uzun konuşmalar yapmaktan kaçının.