Sigara Nedir?

tarafından
768
Sigara Nedir?

Sigara nedir, Kimisi için yoldaş, kimisi için arkadaş, kimisine göre zevk aracı, kimisi için efkar dağıtıcı, aç karnına içilen, tok karnına içilen, alışkanlık yapan bir maddedir desek, cümlenin girişindeki sorunun yanıtı olur sanırız.

Sigara en yalın tanımıyla; özel üretilmiş ince kağıtlara ince kıyılmış tütün sarılarak hazırlanan, silindir şeklinde, bir ucu yakılıp diğer ucu ağıza götürülerek dumanı ciğerlere çekilen ve bağımlılık yaptığı bilinen nesne şeklinde ifade edilebilir.

Sigara Nedir?

İlk zamanlarda sigara tiryakilerinin elle sardığı sigara, daha sonra makinelerde sarılmaya başlandı. 1800’lü yılların ilk yarısından sonra sigara makineleri yapıldı. Günümüzde son teknoloji ile donatılmış fabrikalarda dakikada neredeyse 1600 adet sigara sarılabilmektedir.

ABD’de sigara içen kişilerin orta tabaka altı kişiler olduğu tespit edilmiştir.

[reklam id=1]

Tütün ilk kez Amerika yerlileri tarafından kullanılmıştır. Amerika kıtası keşfedildikten sonra Avrupa’ya gelen tütün zaman içinde kıymetlendi ve tüm dünyaya yayılmaya başladı. Türkiye’de tütün ilk kez 1605 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Önceleri tütün kullanımı engellenmek istenmiş, Osmanlı padişahlarından IV. Murat tütün kullananlar için ölüm cezası çıkartmıştır. Buna rağmen tütün tiryakiliğinin önüne geçilememiştir. Hatta tam tersi bağımlılık yapıcı bir madde olduğundan hızlı şekilde yayılmıştır.

Sigaradaki en zararlı madde nikotindir. Nikotin son derece zehirli bir maddedir. Tek bir seferde ağız yoluyla alınacak nikotinin 1-2 santigramı bile bir insanı anında öldürebilecek etkiye sahiptir. Peki o halde sigara içen herkesin ilk nefeste ölmesi gerekmez miydi?

Sigara Nedir? 1

 

Bunun sebebi, nikotinin büyük kısmının parçalanması ve dumana geçmemesidir. Düzenli olarak sigara içen kişilerin anatomisinde zaman içinde pek çok aksaklık ve bozukluklar meydana gelir.

Damar sertliği, tansiyonda yükselme, çarpıntı, astım, göz bozukluğu, kadınlarda erken menopoz ve doğurganlıkta azalma, erkeklerde cinsel işlev bozuklukları, uykusuzluk, asabiyet, sindirim sisteminde bozukluk, iştah kaybı, ciltte bozulma ve lekelenmeler, tırnaklarda ve dişlerde sararma, dişeti hastalıkları ve kanser bunlardan ilk akla gelenlerdir.

Sigara Nedir Ve Zararları

Sigaranın içeriğinde bulunan binlerce zehir, tüm doku ve organlara büyük zararlar verir ve zaman içinde geri dönüşü olmayan tahribatlar oluşturur.

Sigara Nedir Ve Zararları

 • Sigara içilen ortamlarda ağır ve kötü bir koku olur.
 • Sigara içen kişilerin nefesleri, elleri, saçları ve kıyafetleri kötü kokar.
 • Sigara ciltte deformasyon oluşturur. Sigara içenlerin cildi kara, kırışık, lekeli ve olduğundan daha yaşlı gözükür.
 • Dişlerde sarıdan kahverengiye kadar ağır lekeler oluşur, dişeti hastalıkları görülmeye başlar.
 • Dilin üzerindeki tat alma reseptörleri zayıflar hatta ölür. Ağızda tat alma eksikliği başlar. Yenilip içilen gıdaların tadı alınamamaya başlar, iştahsızlık ve buna bağlı problemler baş gösterir.
 • Kanser riski artar.
 • Gırtlakta, nefes borusunda, ses tellerinde iltihaplanmalar, zedelenmeler ve deformasyonlar oluşur.
 • Sigara içen kişilerde en büyük zararı kap ve damar sistemi görür. Buna bağlı olarak da kalp krizi riski, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi ciddi rahatsızlıkların zemini hazırlanır.
 • Sigaradan çekilen her nefes yaklaşık 50 bin hücrenin ölmesi demektir.
 • Sigara içen kişilerin Alzheimer ve felç riski daha yüksektir.
 • Gözlerde katarakt denilen bozukluk ve hatta ileri aşamada kalıcı görme kaybın görülebilir.
 •  Bunun koku alma yetisi azalır.
 • Akciğerlerde bronşit, amfizem, kanser gibi yüksek risk taşıyan rahatsızlıkların oluşma potansiyeli artar.
 • Yemek borusu ve midede ülser ve kanser oluşumu artar.
 • Pankreas kanserine yakalanma riski yüksektir.

Kadınlarda yumurtalıklarda ve rahimde işlevsel bozukluklar, kısırlık, düşük, erken doğum, sakat ve eksik doğum, erken menopoz ve rahim kanseri gibi riskler gündeme gelir.

Sigara Nedir Ve Zararları 1

Erkeklerde testislerde işlevsel bozukluklar, iktidarsızlık, ereksiyon bozuklukları, döllenmede yetersizlik gibi üreme ile ilgili büyük sorunlar oluşur.

 • İdrar kesesinde problemler ve hatta mesane kanseri riski oluşur.
 • Parmaklar, eller, tırnaklar sararır.
 • Kemik erimesi oluşur, iskelette deformasyonlar meydana gelir.
 • Tüm damar sisteminde, ama özellikle bacak ve kol damarlarında çeşitli sıkıntılar meydana gelir.
 • Kılcal damarlarda meydana gelen tıkanmalara bağlı olarak kolların ve bacakların kesilmesi gündeme gelebilir. Buerger hastalığı gündeme gelir.
 • Sabahları yorgun ve bitkin uyanma, gerilim, uykusuzluk, gerilim, stres, reflekslerde azalma ve performans düşüklüğü gözlemlenir.

Sigara bağımlılık yapar. Peki sigara bağımlılığı nedir, böyle bir durum gerçekten de mümkün müdür ve sigaradan vazgeçilebilir mi soruları hep sorulur. Sigara bağımlılığı nedir sorusunun yanıtı ne yazık ki evettir ama sigara bırakılabilecek, vazgeçilebilecek bir maddedir de aynı zamanda.

Uyuşturucu bağımlılığı kadar zorlayıcı ve uğraştırıcı bir bağımlılık değildir. Nikotinin bağımlılık yaptığı doğrudur ama makul bir süre içinde bırakılabilecek de bir durumdur.

Sigara Nedir Ve Zararları 2

Sigara bağımlıları, tıpkı diğer madde bağımlıları gibi sigarayla derin bir ilişki içine girerler. Sigara içilemeyen durumlarda gerginlik, stres, anksiyete, ellerde titreme, sinirlilik, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü yaşanır. Karbonmonoksit, katran, nikotin, arsenik, amonyak, hidrojen sülfür, formaldehit, metan ve buna benzer 4000’den fazla zehir içeren sigara dumanı, bağımlılık yarattığı bünyelerde ciddi hasarlara yol açmaktadır.

Sigarayı kesin olarak bırakmak isteyen kişiler için nikotin bantları, ilaçlar, psikolojik ve tıbbi yöntemler bulunmaktadır. Ama en etkili çözüm kişinin kendi isteği ve iradesiyle sigarayı bırakabilmesidir. Sigara bağımlılığı, herhangi bir destek almadan da vazgeçilebilecek bir bağımlılıktır. İsteyen ve kararlı olan herkes sigaradan rahatlıkla kurtulabilir. Sigara bağımlılığı nedir sorusuna, “aslında böyle bir bağımlılık yoktur” yanıtını rahatlıkla verebiliriz.