Sigarayı Bırakma İlacı

tarafından
620
Sigarayı Bırakma İlacı

Günümüzde sigarayı bırakmak için çok sayıda farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu farklı yöntemler arasında en etkililerinden birisi de ilaç ile sigarayı bırakma yöntemidir. Piyasada bu amaçla üretilen çok sayıda farklı ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların geneli aynı etkiyi gösterip belli bir oranda kişinin içtiği sigaradaki nikotini yok eder.

Sigarayı Bırakma İlacı

Sigara bırakma hapı olarak da bilinen bu ilaçlar, farklı ilaç firmaları tarafından üretilip satışa sunulmaktadır. Bu ilaçların büyük kısmı, sigarayı bırakma tedavilerinde doktor kontrolünde kullanılır. Bu ilaçların gerçekten etki etmesi için kişinin sigaradan kurtulmaya tam anlamı ile karar vermesi ve bu kararından emin olması gerekir. Aksi halde ilaç kullanımının çok da başarılı olabileceğini söyleyemeyiz.

[reklam id=1]

Piyasada sigara bırakma hapı olarak geçen çok sayıda ilaç mevcuttur. Bu ilaçlar genel olarak aynı etkiyi gösterir. Ancak Champix adı verilen sigara bırakma ilacı, diğer ilaçlardan bir adım daha önde görünmektedir. Sigara bırakmada diğer ilaçlara göre daha etkili olan bu ilacın özelliği, kişinin duyduğu nikotin ihtiyacını azaltması hatta zaman içinde yok etmesidir.

Diğer ilaçların aksine vücuda alınan nikotin oranına etki etmeyen Champix, %40 oranında sigarayı bırakmada etkili bir ilaçtır. Yaklaşık 1 senelik bir süreçte sigara bırakmadaki gerçek etkisi ortaya çıkan bu özel ilaç, ülkemizde de yaygın olarak kullanılır.

Sigarayı Bırakma İlacı 1

Sigara bırakma ilaçlarının genelinde kullanım süresinde kişide mide bulantısı gözlenebilir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da yan etkileri konusunda kullanıcının bilgilenmesi ve bu bilgileri sürekli aklında tutması gerekir. Nadir de olsa, beklenmeyen bir etki görüldüğünde bir sağlık kuruluşuna başvurup konu hakkında doktorlardan yardım alması gerekir.

Sigarayı bırakmak için ilaç türleri, maddi açıdan kişinin zorlanmasına sebep olabilir. İlk zamanlar günde alımları daha yüksek olan bu ilaçlar, sosyal sağlık güvencesi kapsamında olmadığı için tamamen kullanmak isteyen kişinin maddi imkanına bağlı olarak satın alınabiliyor. Bu nedenle pek çok sigara tiryakisi tedaviye hiç başlamıyor ya da yarıda bırakıp devam etmiyor.

Sigara bırakma aşamasında kullanan kişilerin istekleri son derece önemlidir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın ilk aşama olarak kişinin mutlaka kendi isteği ile ve kararlı bir şekilde sigarayı bırakmak istemesi gerekir. Eğer bu istek olmazsa sigarayı bırakmak neredeyse imkansız diyebiliriz. İstek sağlandıktan sonra bu isteğin devam etmesi için sigara bırakma aşamasında kullanıcılar, psikolojik destek alarak daha kısa sürede ve daha kalıcı olarak sigarayı brakabilir.

Sigarayı Bırakma İlacı 2

Psikiyatri desteği, özellikle deneme yapıp başarılı olamayan sigara kullanıcıları için önerilir. Alınan bu destek ve uygulanan yöntemler ile kısa sürede sigaradan kurtulmak mümkün. Bazı durumlarda kullanıcının tiryakiliğine göre sigarayı tamamen bıraktıktan sonra yeniden başlamaması için bir süre daha destek alımına devam edilmesi gerekir.

Kişinin tamamen bu bağımlılıktan kurtulduğuna emin olunduktan sonra psikolojik tedavi de sonlanabilir ve kişi normal hayatına geri dönebilir.

Sigarayı bırakmak için ilaç kullanırken mutlaka uzman bir sağlık çalışanından destek alınması gerekir. Gerekli ise ek uygulamalar, ilacın alınması konusundaki uyarılar, ilacın dozu, kullanım şekli ve bu aşamada dikkat edilmesi gereken diğer faktörler hakkında gereken bilgileri veren bu uzmanlar, hastanın durumuna göre uygulamaları belirler.

Sigarayı Bırakma İlacı 4

 

Bilinçli bir şekilde sigara kullanımına son vermek isteyenler bu onuda özel sigara bırakma merkezlerinden, danışma hatlarından ya da her hangi bir sağlık kuruluşunun yönlendirmesinden faydalanabilir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın son dönemlerde etkili ve özel çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında siz de sigarayı bırakabilir, daha sağlıklı ve daha uzun bir hayata ilk adımınızı atabilirsiniz.