Sigarayı Bıraktıktan Sonra

tarafından
608
Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri çok fazladır. Yapılan çoğu bilimsel araştırmada sigara içen ve içmeyenlerin de durumlarına bakılıp sağlık açısından hemen hemen her değerlendirmede kriter olarak alınıyor. Sigara kullanımı ile ortaya çıkan kötü sonuçlar, bırakılmasının ardından belli bir süre sonra yok olabiliyor.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigara kullanımı, genel sağlık için çok tehlikeli bir alışkanlıktır. Çok sayıda organı etkileyen bu alışkanlık, önlem alınmadığında ilerleyen ve ölüm ile sonuçlanan hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle sigara bırakma konusunda hem kullanıcılar, hem de özel sağlık merkezleri yeni yöntemler arayışında oluyor. Sigara bırakma yöntemlerinden deneyerek başarılı olan bir insanın hayatı daha ilk saatlerinden itibaren değişir. Daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda kavuşan kullanıcı, bu etkileri zaman ilerledikçe daha fazla hissetmeye başlar.

Sigarayı bırakınca ne olur diye merak edenler için aşağıda maddeler halinde sigaradan sonrasını paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

 • Sirayı bıraktıktan 20 dakika sonra, nabız ve kan basıncı normale döner. El ve ayaklardaki kan dolaşımı düzelir.
 • İlk 8 saat sonrasında kan oksijen düzeyi normale döner. Bu da kalp krizi geçirme riskini azalır.
 • Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra, vücut karbonmonksitten tamamen arınır.
 • Sigara kullanımına son verildikten 48 saat sonra, kandaki nikotin düzeyi azalır. Bunun sonucunda tat ve koku duyusu artar, daha fazla tat alma duyusu gelişir.
 • Peptik ülserli hastaların tedavisinde sigara kullanımı önemlidir. Bu hastalar sigara kullanımını bıraktıktan 48 saat sonra vücudun tedaviye verdiği cevap artar.
 • 72 saat sonra, hava yolları genişler ve nefes alıp verme daha rahat şekilde ilerler. Solunum yolları daha rahat işlediği için vücuda alınan oksijen miktarında da artış olur. Bu da kişinin daha fazla enerjik olmasını sağlar.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki 2 ile 12 hafta sonrasında, tüm vücuttaki dolaşım düzelir. Sigara kullanırken yaşanan yürürken yorulma, tıkanma ve nefes alıp vermede zorluk sorunları sona erer.
 • Sigara kullanımına son verildikten sonra 12 ay içinde koroner kalp hastalığı riski azalır.
 • 12-36 ay arasında mesane kanseri riski azalır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki 3-9 aylık dönemde öksürük ve hırıltılı nefes alıp verme problemleri düzelir.
 • Yine 3-9 aylık dönemde akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 oranında artar.
 • Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra kalp krizi geçirme riski yüzde 50 oranında azalır.
 • Yine 5 yıl sonra ağız boşluğu kanseri ve yemek borusu kanseri riski de yüzde 50 oranında azalır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra 10-15 yıl içinde akciğer kanseri riski sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı?

Sigara bıraktıktan sonra kullanıcılarda olumlu etkiler görülür. Bu etkiler her kullanıcıda farklı şekillerde görülmesine rağmen genel olarak aynıdır. Sigarayı bıraktıktan sonra yeniden başlamak, yeni başlamaya göre daha sık görülür ve daha kolaydır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı?

 

Bunun nedeni eski alışkanlıkların özlenmesi ve canın sigara çekmesidir. Bıraktıktan sonra yeniden sigaraya başlamamak için sigarayı hatırlatacak şeylerden tamamen uzak durulması gerekir. Sigara içilen ortamlar, sigara içen arkadaşlar gibi hatırlatacak her şeyden tamamen uzak durulması gerekir.

Bol miktarda bitki çayı tüketmek, süt içmek, spor yapmak, hafif egzersizler yapmak da sigaranın bırakılmasından sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Sigara kullanmayı bırakan bir insan, zaman içinde daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir. ancak hiç sigara içmeyen birisi daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda sahiptir. Genel sağlık açısından faydaları bulunan sigara bırakılması aynı zamanda cildin de daha sağlıklı, daha genç ve daha pürüzsüz olmasını sağlıyor. Bu nedenle daha genç görünmek için sigara kullananların ilk olarak bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekir.