Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

tarafından
1835
Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

Şiş kebap tarifi ile karşınızdayız. Şiş kebap yaparken kullanacağınız et kuzu kaskı olmalıdır. Kuzu kaskı dediğim yer pirzola arkası çok yumuşak olur. Marine edildikten sonra etler buzdolabı içerisinde en az 2 saat beklettikten sonra şişlere dizip pişirebilirsiniz. Marine edilip bekletilmesi etin lezzetini ve yumuşaklığını arttıracaktır. Şiş kebabın malzemelerini verdikten sonra ​​​şiş kebap nasıl yapılır ona geçelim, şimdiden kolay gelsin.

Şiş kebap malzemeleri:

– 500 gr kuzu eti

– Domates

– Yeşil biber

– Tuz, karabiber

– Sogan, sarımsak

– Kekik

– Sıvıyağ

[reklam id=1]

Garnitür için malzeme:

​​​​​​– 1 Kabak

– 1 Patlican

– 2 Patates

– Tuz, karabiber

– Sıvıyağ

Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

500 gram kuşbaşı doğranmış etimizi geniş bir karıştırma kabına koyuyoruz. Üzerine 1 cay kaşığı sıvı yağ dökülür ve baharatları serpiştirin. Kuru soğan ve sarımsakları kabuklarını soyup yıkayın. 3-4 parça ayırarak etin üzerine koyun. Bütün malzemeler güzelce harmanladıktan sonra streç film ile üzeri kaplanır. Terbiye edilen et buzdolabına kaldırılarak en az 2 saat dinlendirilir. (İsterseniz bir gün boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz.)

Şiş Kebap Nasıl Yapılır? 1

Süre sonunda Marine edilen etler buzdolabından çıkarılır ve oda ısısına gelinceye kadar bekletilir. Sonra etler şişe dizilmeye başlanır. Şişe dizdikten sonra yüksek ateşte pişirmeye başlıyoruz. Arkalı önlü iyice kızarmasını bekliyoruz. Kendi yağı ve suyu içerisinde lezzeti artıyor.

Etimiz yüksek ısıda pişerken bir yandan garnitürü hazırlamaya başlayalım. Kabak, patlıcan ve patatesin kabuklarını bir soracak yardımı veya bıçakla soyduktan sonra küp küp doğrayın. Tavaya bir miktar sıvıyağ ilave edip ısıttıktan sonra küp küp doğradığınız patates, patlıcan ve kabakları tavaya ilave edin ve kızartması için bekleyin. Kızardıktan sonra servis tabağına çekin ve şiş kebap la beraber servis edin. Yemeğimiz hazır misafirlerimize servis edebiliriz. Afiyet olsun.